EN

27.07.2022, 14:07 Wersja do druku

Warszawa. Happening operowy „ARIA DI POTENZA” i „Narkotyki” w STUDIO

Małgorzata Walewska, Lucia Lucas i Théo Imart w premierze międzynarodowego happeningu operowego „ARIA DI POTENZA” w reżyserii Krystiana Lady - 30 sierpnia (wtorek) na placu Defilad.

fot. graf. Ernesto Artillo/ mat. teatru

STUDIO w okresie letnim przenosi swoją działalność na płytę główną placu Defilad. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (1 sierpnia, poniedziałek) STUDIO zaprasza na pokoleniowe spotkanie przy tradycyjnej warszawskiej muzyce granej na żywo. Na scenie swój repertuar przedstawi Warszawskie Combo Taneczne. Siedmioro muzyków postanowiło ocalić od zapomnienia piękne piosenki warszawskie i zaprezentuje je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom.

Natomiast 30 sierpnia o godz. 21.00 (wtorek) odbędzie się światowa prapremiera międzynarodowej koprodukcji „ARIA DI POTENZA”. Plenerowy happening operowy w reżyserii Krystiana Lady, połączony z pokazem kolekcji modowej/kostiumów Gosi Baczyńskiej z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej. Na scenie obok pierwszej damy polskiej opery Małgorzaty Walewskiej wystąpią po raz pierwszy w Polsce: amerykańska barytonistka Lucia Lucas, która z sukcesami występuje w nowojorskiej MET i londyńskim Covent Garden oraz obdarzony spektakularnym głosem francuski sopranista Théo Imart. Artystkom i artystom towarzyszą pianiści William Kelley i Mateusz Zubik. Nominowany do Paszportów Polityki 2021 kompozytor Rafał Ryterski jest autorem elektroakustycznej oprawy wydarzenia, a Aleksandr Prowaliński współtworzy scenografię i odpowiada za reżyserię świateł.

„ARIA DI POTENZA” to niekonwencjonalna synteza opery, mody i polityki. Osobowości ze świata międzynarodowej opery z Walewską na czele zaprezentują niebanalne interpretacje przemówień ze współczesnych scen politycznych - od Białego Domu przez Wiejską po Kreml. Polityczna retoryka zostanie zestawiona ze spektakularnymi ariami z popularnego repertuaru operowego. Producentem wydarzenia jest STUDIO teatrgaleria we współpracy z festiwalem Kunstfest w Weimarze. Happening zostanie zaprezentowany w Polsce tylko jeden raz. Liczba biletów jest ograniczona. Kolejne pokazy odbędą się w ramach europejskich festiwali.

W ramach Sceny Alternatywnej trzy koncerty: Lowpass w składzie Miły ATZ, Miroff, Marceli Bober i Wuja HZG aka Paweł Stachowiak (5 sierpnia, piątek), premiera toruńskiego gitarowo-elektronicznego Rozwodu (13 sierpnia, sobota), a ostatni wieczór będzie należał do elektronicznego duetu Pin Park, którzy zagra materiał ze swojej trzeciej płyty „Blind Spot” ze specjalną oprawą wizualną (27 sierpnia, sobota).

Dział Edukacji z rezydentką STUDIO, choreografką i pedagożką Iryną Ilyiną poprowadzi ostatnie zajęcia cyklu ruchowo-tanecznego „Choreoranki” dla dzieci w wieku 6-11 lat. Na zajęciach nauczymy się podstaw ludowych tańców ukraińskich: horovod, ukraińska polka, hopak (6 sierpnia).

W każdą niedzielę sierpnia odbywa się cykl koncertów i warsztatów muzycznych (7, 14, 21, 28 sierpnia). Muzyczne południa na placu podzielone będą na dwie części: Muzyka dla smyka i Letni koncert. 28 sierpnia o 20:00 odbędzie się koncert finałowy, na którym wystąpią Gabriela Gołaszewska oraz uczennice i uczniowe MusicHub.

Przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki, pomiędzy teatrami STUDIO i Dramatycznym, został częściowo rozpłytowany obszar jednej z przyszłych pięciu rabat projektu placu „Centralnego”. Mikro-ekosystem zajmuje obszar 40 m² z 350 roślinami i z 30-letnim miłorzębem w centralnej części. W ramach cyklu Plac Nowego Sąsiedztwa kuratorki Ola Litorowicz i Bogna Świątkowska zapraszają na: ukraińsko-polskie spacery wokół Pałacu Kultury w każdą sobotę sierpnia w języku ukraińskim, powolny i uważny spacer wokół trybuny honorowej na Placu Defilad z Katarzyną Ferworn-Horawą, Agatą Kowalewską i Izabelą Maciusowicz (28 sierpnia) czy warsztaty z prawa międzygatunkowego z Agatą Szydłowską i Małgorzatą Gurowską (13 sierpnia). W drugiej połowie sierpnia plac Defilad odwiedzi Dom Kultury Słonecznik, działający przy MSN Warszawa od początku wybuchy wojny w Ukrainie, a w gablocie wystawowej STUDIO pojawi się kolejna cześć wystawy o roślinnych mieszkańcach Śródmieścia.

W środę, 17 sierpnia będziemy mieć możliwość uczestniczenia w rozmowie Marka Radziwona z ukraińskim poetą, pisarzem i aktywistą Serhijem Żadanem. Podczas wydarzenia za pośrednictwem Fundacji Fenix prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na rzecz obrońców Charkowa.

fot. Kasia Chmura

W weekend 19-21 sierpnia (piątek-niedziela) pożegnanie z tytułem „Narkotyki” w reżyserii Oskara Sadowskiego. Ostatnia szansa na obejrzenie plenerowego widowiska na podstawie tekstów dramatycznych Witkacego, jego listów i publicystyki. Na scenie, wręcz na trawniku pomiędzy STUDIO a Teatrem Dramatycznym, zobaczymy Rozalię Mierzicką, Andrzeja Szeremetę, Pawła Tomaszewskiego, Roba Wasiewicza, Martę Ziębę i Ewelinę Żak.

W Dzień Niepodległości Ukrainy (24 sierpnia, środa) odbędzie siękameralny koncert na głos i kontrabas. Na scenie plenerowej przywołane zostaną archaiczne pieśni z okolic Wołynia, pieśni o cyklu życia, miłości, śmierci i porach roku - pieśni radosne i smutne, zabawne i mroczne, szeptane kołysanki i donośne pieśni życzące. Spotkanie z opowieścią Maniuchy Bikont i Ksawerego Wójcińskiego poruszy do głębi i odsłoni uniwersalne piękno tradycji ukraińskiej.

Z okazji objęcia dyrekcji Teatru Dramatycznego przez Monikę Strzępkę gromadzimy się na Święto Wspólnego Wzięcia w Objęcia Teatru Dramatycznego. Zaprasza Monika Strzępka wraz z Kolektywem Dramatycznym (31 sierpnia, środa).

Do końca wakacji na fasadzie teatru świeci neon „The Future Should Always Be Better“/ „Przyszłość zawsze powinna być lepsza” (kuratorka: Paulina Olszewska). Praca uznanej amerykańskiej artystki Sharon Lockhart z 2021 roku powstała w czasie lockdownu spowodowanego pandemią wirusa COVID-19. Instalacja była odpowiedzią na sytuację izolacji i zamknięcia, a także niemożności uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym.

8. odsłona projektu PLAC DEFILAD pod hasłem „The Future Should Always Be Better” / „Przyszłość zawsze powinna być lepsza” potrwa do 4 września 2022. Szczegółowy program projektu PLAC DEFILAD dostępny jest na placdefilad.org.

Więcej informacji o wydarzeniach i biletach na stronie www.teatrstudio.pl.

ARIA DI POTENZA w reż. Krystiana Lady

Koprodukcja: Studio teatrgaleria w ramach projektu PLAC DEFILAD, współfinansowanego przez m.st. Warszawa oraz Festiwalu Kunstfest Weimar.

Partnerzy: The Airport Society, Goethe Institut Warszawa, Kulturstiftung Thüringen, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Adama Mickiewicza, PKIN

STUDIO teatrgaleria

pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne