EN

18.03.2024, 11:39 Wersja do druku

Warszawa. „Hamlet w ruchu” ponownie w Mazowieckim Instytucie Kultury

W procesie swoich poszukiwań, zespół Sztuki Nowej zaczął traktować dylematy Hamleta nie jako zaprzeczanie sensowi życia i napiętnowanie aktów odbierania go, ale jako metodę de-komponowania rzeczywistości scenicznej i stawiania jej kluczowych pytań – zarówno tych dotyczących ekonomicznej kondycji twórców, jak i samego fenomenu teatru. Pokazy spektaklu „Hamlet w ruchu” w Mazowieckim Instytucie Kultury pod koniec marca.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Premiera spektaklu miała miejsce 15 czerwca 2023 r.

W procesie swoich poszukiwań, zespół Sztuki Nowej zaczął traktować dylematy Hamleta nie jako zaprzeczanie sensowi życia i napiętnowanie aktów odbierania go, ale jako metodę de-komponowania rzeczywistości scenicznej i stawiania jej kluczowych pytań – zarówno tych dotyczących ekonomicznej kondycji twórców, jak i samego fenomenu teatru. Rozważania te popchnęły twórców Sztuki Nowej do kolejnych pytań – czy Hamleta należy sprzedawać, podawać na tacy w ekskluzywnej restauracji, czy raczej go spalić?  

Hamlet nie tyle odpowiada na te pytania, co ubiera je w jaskrawą formę. Odsyła do kolejnych linków, otwiera nowe przestrzenie do rozmowy. Stąd tytuł – Hamlet w ruchu – dzieło w ruchu, poddawane bezustannej obróbce, biorące udział w obiegu energii społecznej. Pod względem gatunkowym, spektakl ma charakter synkretyczny – teatr staje się wspólną przestrzenią dla kiczu i powagi, dla śmiechu i głębokich rozważań. Za bardzo zróżnicowane przestrzenie muzyczne odpowiada Kasai i A_Gim.

Twórcy o przedstawieniu:

Planując strategię działania restauracji Elsynor, przyjęliśmy, że będziemy posługiwać się marketingiem uświadamiania. 

Jesteśmy przekonani, że nasze dania będą Wam smakowały lepiej, gdy będziecie wiedzieć, jak przygotowujemy naszych kelnerów do godnego obsługiwania naszych gości. Chcecie wyjść stąd zadowoleni. Napełnieni do syta. Nawet z lekkim poczuciem, że w niektórych momentach celebracji naszej kuchni mogliście zachować się bardziej powściągliwie. Wiemy, jaki to stan. Sami często go odczuwamy w teatrze. 

Restauracja Elsynor jest wyjątkowym miejscem flirtu – między widzem a performerem, światem scenicznym i rzeczywistością. To miejsce wzajemnego dbania o siebie i swoje potrzeby. 

W Restauracji Elsynor są stoły, jest zabawa, wspólne śpiewanie i wznoszenie toastów. Udział w tej zabawie jest oczywiście dobrowolny, a dla bardziej zdystansowanych widzów są przygotowane specjalne mniej angażujące miejsca, bardziej intymne i kameralne. 

W Restauracji Elsynor kąty pachną grzybem starego systemu, ale przy stołach już kręci się nowe, śmiałe, bezczelne. Zasady są proste: do stołu zasiada polskie społeczeństwo, więc nie ma reguł. Reszta jest milczeniem.

W spektaklu wykorzystano fragmenty dramatu Hamlet Williama Shakespeare'a w przekładzie Stanisława Barańczaka; fragment remixu Popołudnia Fauna Debussyego autorstwa Bartosza Samitowskiego oraz fragment live act’u Agima Dżeljilji i Jerzego Przeździeckiego z 2022 roku z Audioriver.

produkcja: Teatr Sztuka Nowa

współorganizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Pokaz spektaklu współfinansuje m.st. Warszawa.  

Produkcja premiery została dofinansowana w ramach programu OFF Polska dzięki wsparciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

HAMLET W RUCHU |  SZTUKA NOWA X MIK

28 marca (czw.), godz. 19.00

29 marca (pt.), godz. 19.00 

Mazowiecki Instytut Kultury | Warszawa, ul. Elektoralna 12

Bilety 50 zł, dostępne na → Hamlet w ruchu / www.kicket.com

Źródło:

Materiał nadesłany