EN
4.05.2022, 08:18 Wersja do druku

Warszawa. „Hamer” – sit-up na rzecz osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy

5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji 5 maja (czwartek) o godz. 18.00 i 6 maja (piątek) o godz. 19.00 w Teatrze Studio odbędzie się wydarzenie „Hamer – sit-up dla Ukrainy”. Cały dochód przekazany zostanie na pomoc osobom z niepełnosprawnościami z Ukrainy.

fot. Grzegorz Press

Sit-up „Hamer” to spektakl koprodukowany przez Teatr Studio i Teatr 21, z Karoliną Hamer w roli głównej. Przedstawienie jest zaczepką do przemyśleń i zupełnie nową formułą komediowo-dramatyczną, w której historia Karoliny Hamer – pływaczki, paraolimpijki, medalistki, aktywistki, została użyta po to, żeby nie tylko się wspólnie pośmiać, ale też zastanowić się, gdzie jesteśmy jako społeczeństwo i czy aby na pewno stworzyliśmy świat dostępny dla wszystkich.

Po spektaklach odbędą się rozmowy z Karoliną Hamer; 5 maja spotkanie poprowadzi prorektor ds. studenckich Collegium Civitas, socjolog dr Paweł Maranowski, a 6 maja dramaturżka, pedagożka i badaczka teatru – Justyna Lipko-Konieczna z Teatru 21.

Cały przychód ze spektakli zostanie przekazany na konto Fundacji Ari Ari zajmującej się pomocą osobom z niepełnosprawnościami w Ukrainie. Bilety-cegiełki w ramach akcji „Płacisz ile możesz”, dostępne już od 15 zł na stronie Teatru Studio. Spektakl towarzyszy obchodzonemu 5 maja Europejskiemu Dniu Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Wydarzenie „Hamer - sit-up dla Ukrainy” powstaje we współpracy Teatru 21, Teatru Studio, Collegium Civitas, Koła Naukowego Collegium Civitas, Fundacji Ari Ari i Karoliny Hamer.

***

Karolina Hamer – medalistka Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu, paraolimpijka oraz laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody Najlepszego Sportowca z niepełnosprawnością ruchową w Polsce oraz Wyróżnienia Komitetu Paraolimpijskiego za łączenie działalności społecznej z uprawianiem sportu, aktywistka. W 2018 została jedną z twarzy protestu osób z niepełnosprawnościami, w czerwcu tego samego roku dokonała pierwszego coming outu w historii polskiego sportu wyczynowego jako kobieta biseksualna. Absolwentka Leadership Academy For Poland.

Teatr 21 – aktywny od 2005 roku zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Teatr 21 stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 zespół został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii “Teatr “.

Program Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne