EN

24.09.2022, 19:11 Wersja do druku

Warszawa Gustawa Holoubka: prywatnie i zawodowo. Spacer Teatralny

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 25 września o godz. 12:00 na spacer warszawskimi śladami Gustawa Holoubka – aktora, reżysera, dyrektora, człowieka pełnego pasji i entuzjazmu.

Po miejscach związanych z artystą oprowadzi Monika Pilch. Wstęp wolny

Czas trwania: około. 1,5 godziny

Wyruszamy spod siedziby ZASP w Alejach Ujazdowskich 45 Na trasie spaceru:

SPATiF – ZASP, Al. Ujazdowskie 45
Mieszkanie Gustawa Holoubka i Marii Wachowiak, ul. Wiejska 16
Kawiarnia „Czytelnika”, Wiejska 12a
Sejm, ul. Wiejska 4/6/8
Teatr Ateneum, ul. Stefana Jaracza 2

Ważna informacja: ze względu na Maraton Warszawski i remonty nawierzchni ulic na pl. Trzech Krzyży warto być w punkcie startu trochę wcześniej.

***

Gustaw Holoubek urodził się 21 kwietnia 1923 roku w Krakowie i to ze scenami Krakowa był początkowo związany. W 1954 został aktorem Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, by w roku 1957 (po dwuletnim pobycie w zakopiańskim sanatorium) przyjechać do Warszawy. Do wędrówki śladami Gustawa Holoubka wybrałam pięć miejsc, choć stolica adresów związanych z wybitnym aktorem ma bardzo wiele. Nie da się ich jednak wszystkich odwiedzić w ramach jednej wizyty. Zdecydowałam się na te punkty, które wpisywały się zarówno w jego życie prywatne jak i zawodowe. Te dwie strefy bowiem, w przypadku tego twórcy zawsze się ze sobą przenikały. Aktorzy, z którymi pracował Holoubek zawsze podkreślali, że nie mniej ważne niż wspólna praca było wspólne spędzanie czasu. Podczas spaceru zależało mi na tym, by pokazać Gustawa Holoubka wybitnego twórcę teatru: aktora, reżysera, dyrektora, ale też opowiedzieć o Holoubku człowieku – pełnym pasji i entuzjazmu, które zaznaczały się także w jego pozateatralnych zainteresowaniach.

Monika Pilch

Więcej informacji 

Źródło:

Materiał własny