EN

13.02.2024, 18:12 Wersja do druku

Warszawa. „Geniusz” - premiera w Teatrze Polonia

W Teatrze Polonia w Warszawie 22 lutego odbędzie się premiera „Geniusza” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Jerzego Stuhra.

mat. teatru

Dramatycznie zderzenie dwóch postaci niezwykłego kalibru: Józefa Stalina i Konstantina Stanisławskiego. Pierwszy to tyran i jeden z największych zbrodniarzy w historii, ale też teatralny koneser i gorliwy widz. Drugi – bodaj największy kreator teatralny współczesności, ojciec nowoczesnego teatru, twórca „Metody” – systemu reguł gry aktorskiej, po dziś dzień (choć w różnych odmianach) uważanego za kanoniczny.

„Geniusz” to polska prapremiera najnowszego dramatu Tadeusza Słobodzianka, autora tak głośnych sztuk, jak m.in. „Obywatel Pekosiewicz”, „Prorok Ilja”, „Sen pluskwy” czy „Nasza klasa”, którą wystawiono już kilkadziesiąt razy na całym świecie.

W roli Stalina - Jacek Braciak, w roli Stanisławskiego - Jerzy Stuhr, który po ponad półwieczu wspaniałej kariery aktorskiej i pedagogicznej tę rolę i spektakl traktuje jak swoiste podsumowanie.

Reżyseria: Jerzy Stuhr, Scenografia: Natalia Kitamikado, Kostiumy: Małgorzata Domańska, Reżyseria światła: Waldemar Zatorski, Realizacja dźwięku: Tatiana Czabańska-La Naia, Asystent reżysera: Adam Kasjaniuk, Asystentka scenografki: Julia Grabowska, Producent wykonawczy: Rafał Rossa.

Obsada:
STANISŁAWSKI, artysta – Jerzy Stuhr
STALIN, dyktator – Jacek Braciak
KIERŻAWCEW, krytyk – Łukasz Garlicki
POSKRIOBYSZEW, sekretarz – Paweł Ciołkosz

Źródło:

Materiał nadesłany