EN

11.06.2024, 14:06 Wersja do druku

Warszawa. Finał Podaj Dalej. Pierwszy Młody Kongres Futurologiczny

Stowarzyszenie Sztuka Nowa zaprasza na finał projektu Podaj Dalej.

fot. mat. teatru

Młody Kongres Futurologiczny to zwieńczenie pracy warsztatowej, prowadzonej pod okiem specjalistów z dziedziny nowych technologii, edukacji kulturalnej, teatru fizycznego i tańca współczesnego. „Performatywne scenariusze przyszłości” zostaną zaprezentowane przez uczestników warsztatów Podaj dalej 2023/2024 w formie performansu w przestrzeni Tajemniczego Ogrodu Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie.

Opiekę merytoryczną nad projektem objęła dr Ada Florentyna Pawlak – specjalistka od transhumanizmu i społecznych kontekstów sztucznej inteligencji. Wychodząc od pojęcia „zmiany” jako ważnego pojęcia z punktu widzenia współczesności, wskazuje ona na obszary oddziaływań rozwoju nauki na psychiczny i społeczny aspekt bycia człowiekiem. „Rozbudowa środowiska elektronicznego, wirtualizacja rzeczywistości, algorytmizacja zmieniają nas. Zmieniają naturę naszych społeczności. (...) Obowiązkiem sztuki jest wchodzenie w coraz silniejsze interakcje z badaniami naukowymi, dokonywanie działań mediacyjnych, translacyjnych między laboratoryjnymi eksperymentami a ich społecznymi, możliwymi implementacjami” – mówi.

Współczesny świat potrzebuje współpracy sztuki, nauki i technologii, aby odbudować gospodarkę lecz również nadziei, optymizmu, świadomej współpracy, by zmotywować młode pokolenie do walki o lepszą rzeczywistość. Konfrontacja z rewolucyjnymi zmianami w dziedzinie wiedzy, niezrozumiałymi wynalazkami i dystopijnymi komunikatami o ryzykach przyszłości, rodzi nie tylko w młodych ludziach reakcje obronną, opór i niechęć do zaangażowania się w sprawy świata.

Finał „Podaj Dalej”

Czwartek, 13 czerwca, godz.19.00

Tajemniczy Ogród Mazowieckiego Instytutu Kultury

ul. Elektoralna 12, Warszawa

Wstęp bezpłatny.

Partnerzy: Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Mazowiecki Instytut Kultury, Zespół Szkół nr 40 im. Stefana Starzyńskiego

* PODAJ DALEJ (performatywna platforma wymiany technik) – to trzyletni program edukacji kulturalnej, mający na celu między innymi edukację społeczną i upowszechnianie idei społeczeństwa obywatelskiego za pomocą technik teatralnych, tanecznych i performatywnych. Jego celem jest umożliwienie spotkania się grup uczestniczących w stałych zajęciach artystycznych w zakresie Sztuk Performatywnych na terenie Miasta Stołecznego Warszawa. Projekt ma stałą formułę wdrażaną w ramach realizacji projektu od 2012 roku.

Finał „Podaj Dalej” w ramach programu Edukacji Kulturalnej finansuje m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany