EN
6.12.2021, 15:12 Wersja do druku

Warszawa. Filmem „Spowiedź” aktor Marcin Kwaśny zadebiutował jako reżyser

Inne aktualności

Autorskim filmem krótkometrażowym „Spowiedź” w roli reżysera zadebiutował aktor Marcin Kwaśny. „Film adresuję do widza głównie młodego, pogubionego życiowo i poszukującego sensu życia” – poinformował PAP twórca obrazu. Obraz można już zobaczyć w internecie.

Krótkometrażowy film opowiada historię młodego chłopaka Janka, w którego postać wcielił się Filip Gurłacz. Ucieka przed groźnym przestępcą Kolem (Wojciech Czerwiński) i jego dwoma kumplami (Adam Bobik i Kordian Rekowski). Przypadkowo chroni się w kościele, do którego wbiegają również przestępcy.

Debiutujący w roli reżysera Marcin Kwaśny poinformował PAP, że „historia Janka, który znajduje schronienie w kościelnym konfesjonale, jest odpowiedzią na pytanie, co zrobić, kiedy życie traci sens i nie ma już dokąd uciec”.

- Film adresuję do widza głównie młodego, pogubionego życiowo i poszukującego sensu życia. Taki jest właśnie główny bohater Janek - z jednej strony zbuntowany i niepokorny, a z drugiej wrażliwy i nieradzący sobie sam ze sobą. Janek pokazany jest w sytuacji wydawałoby się beznadziejnej i bez wyjścia. Jednak zawsze pozostaje nadzieja i z nią chciałbym pozostawić każdego, kto obejrzy film – powiedział Kwaśny.

W obsadzie 17-minutowego filmu znaleźli się także: Ewa Ziętek, Emilia Kazana, Remigiusz Jankowski, Karol Strasburger i Artur Bocheński.

Atmosferę filmu podkreśla muzyka Michała Lorenca, kompozytora znanego m.in. z "Krolla", "Psów", "Czarnego Czwartku", "Złota dezerterów", "Smoleńska", czy seriali "Ojciec Mateusz" i "Komisarz Alex". Charakteryzację wykonał Tomasz Matraszek, współpracownik m.in. Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego. Reżyserem dźwięku był wielokrotnie nagradzany Jacek Hamela, a montażu podjął się Cezary Grzesiuk - montażysta z dorobkiem ponad dwustu fabuł. Zdjęcia wykonał absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej Janusz Dybowski. Za scenografię i kostiumy odpowiadała Joanna Walisiak.

Dorota Bogucka z Fundacja Między Słowami, która wyprodukowała film, poinformowała, że „Spowiedź” można obejrzeć na stronie www.filmspowiedz.pl. Ma on angielskie napisy i będzie dostępny również w wersji z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących.

Marcin Kwaśny jest aktorem, reżyserem teatralnym i scenarzystą. Wspólnie z Łukaszem Palkowskim napisał scenariusz do obsypanego nagrodami w Polsce i za granicą „Rezerwatu”.

Fundacja Między Słowami ma w swoim dorobku pełnometrażowy film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego i kilkanaście spektakli teatralnych.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne