EN

7.02.2022, 12:01 Wersja do druku

Warszawa. Ferie zimowe z Teatrem Lalka

Ferie zimowe to niewątpliwie dobry moment na nadrobienie kulturalnych zaległości – udział w przedstawieniu, warsztaty, a może zwiedzanie teatru zza kulis? Teatr Lalka zaprasza.

fot. Chris Tribble

Na najmłodszych czeka pozycja obowiązkowa (status kultowej bajki potwierdzony przez kilka dobrych pokoleń dzieci), czyli przygody misia Tymoteusza Rymcimci. Nieco starszych Teatr zaprasza na spektakl Wakacje Mikołajka, w którym letnie perypetie pierwszego samodzielnego wyjazdu głównego bohatera i jego kolegów przeplatają się z tematem dorosłości.

W drugiej połowie lutego na scenie zobaczymy Króla Maciusia I, niezwykle mądrą baśń o małym chłopcu, który nie miał czasu na zabawę. Co istotne, podczas tego przedstawienia, widzowie mają okazję stać się jego częścią i wejść w interakcję z samym królem! Na koniec miesiąca, licznie nagradzany spektakl z muzyką na żywo, czyli Ptak Zielonopióry. W uzasadnieniu jednej z nagród, za oryginalną muzykę dla Grzegorza Turnaua, jury XXVI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Suboticy napisało: "Muzyka nie tylko towarzyszy spektaklowi, ale sama jest istotną częścią jego akcji". Nie ma chyba lepszej zachęty.  

Ponadto nie zabraknie również Zwiedzania kulis Teatru oraz warsztatów Ele-mele-dudki teatrzyk malutki. Pełny repertuar jest dostępny na stronie: www.teatrlalka.pl/pl/kalendarz.

TYMOTEUSZ RYMCIMCI 

Jan Wilkowski

Reżyseria: Jarosław Antoniuk

Gramy: 10 lutego, godz. 11.00 

Dla widzów od lat 3. Czas trwania spektaklu: 60 min.

Miś Tymoteusz Rymcimci to jeden z najsympatyczniejszych bohaterów teatru lalek. Stworzył go ponad półwieku temu wybitny reżyser i dyrektor naszego Teatru, Jan Wilkowski.  Wraz z Tymoteuszem dorosło już kilka pokoleń polskich dzieci, a Rymcimci wciąż pozostaje małym misiem, który próbuje zrozumieć otaczający go świat i oswoić z nim najmłodszą publiczność.

WAKACJE MIKOŁAJKA

René Goscinny 

Adaptacja: Maria Wojtyszko

Reżyseria: Jakub Krofta 

Gramy: 

12 lutego, godz. 17.30

13 lutego, godz. 12.00

15 lutego, godz. 11.00

16 i 17 lutego, godz. 9.00 i 11.00

Dla widzów od lat 7. Czas trwania spektaklu 65 min. (bez przerwy)

Adaptacja kultowej i uwielbianej, nie tylko we Francji, powieści o przygodach Mikołajka. Jej autor, René Goscinny, z poczuciem humoru, ale i powagą opowiada o dzieciństwie.  W spektaklu Wakacje Mikołajka w reżyserii Jakuba Krofty główny bohater po raz pierwszy wyjeżdża na letni obóz i spod opieki rodziców przechodzi pod władzę zasadniczego drużynowego, Pana Râteau. Jego zadaniem jest sprawienie, by podopieczni stali się „prawdziwymi mężczyznami”. Czy to może się udać?

KRÓL MACIUŚ I 

Janusz Korczak

Adaptacja, dramaturgia: Martyna Lechman

Reżyseria: Daria Kopiec 

Gramy: 

19 lutego, godz. 17.30

20 lutego, godz. 12.00

22, 23 i 24 lutego, godz. 11.00

25 lutego, godz. 10.00

Dla widzów od lat 7. Czas trwania spektaklu 90 min. (z przerwą)

Jak to się dzieje, że dziecko bywa dojrzalsze i bardziej przenikliwe niż niejeden dorosły? Jak to możliwe, że dorośli okazują się często bezradni wobec spraw, którym powinni stawiać czoła?  Baśń o małym chłopcu, który nie miał czasu na zabawę, bo przyszło mu rządzić krajem, Korczak kieruje tyleż do dzieci, co do dorosłych. I traktuje ich z jednakową powagą. Stawia pytania o sprawiedliwość, szczerość i tolerancję wobec drugiego człowieka. Te pytania, przypomniane po latach na scenie, brzmią niezwykle współcześnie. 

PTAK ZIELONOPIÓRY

Jarosław Kilian

Reżyseria: Jarosław Kilian

Gramy: 

26 lutego, godz. 17.30

27 lutego, godz. 12.00

Dla widzów od lat 6. Czas trwania spektaklu: 110 min. (z przerwą)

Król lubi wiedzieć, co myślą poddani w jego królestwie. Przebrany za włóczęgę przysłuchuje się opowieściom trzech sióstr. Tak ujmuje go szczerość panien, że postanawia spełnić ich marzenia...  Jednak to jeszcze nie koniec bajki. Okazuje się, że szczęście jednej osoby może być dla drugiej powodem do zazdrości... 

Baśń o zdradzie, zawiści i poszukiwaniu utraconego szczęścia posłużyła reżyserowi do uruchomienia teatru cudów. Czy tańcząca woda, grające drzewo i tajemniczy Ptak Zielonopióry pomogą odwrócić zły los? W przedstawieniu pojawiają się: komedia dell’arte, marionetki sycylijskie, sztuczki, humor, ale też filozoficzna refleksja. A do tego muzyka grana na żywo!

WARSZTATY

ELE-MELE-DUDKI TEATRZYK MALUTKI

10 lutego, godz. 14.00 

12 lutego, godz. 15.45

27 lutego, godz. 13.45

Dla widzów 5 +. Czas trwania 90 min, na warsztaty obowiązują zapisy.

Cykl warsztatów lalkarskich skierowanych do dzieci powyżej 5 roku życia, które chciałyby poznać zaczarowany świat teatru i dowiedzieć się, jak stworzyć prostą dekorację i jak zrobić własną lalkę teatralną. Z kolorowych szmatek, futerek, piórek, sznurków, patyczków i różnych przedmiotów codziennego użytku każdy z uczestników może własnoręcznie wykonać lalkę i wystąpić z nią w finale warsztatu. Warsztaty są nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do rozwijania indywidualnych zdolności dzieci.

ZWIEDZANIE KULIS TEATRU

16 i 24 lutego, godz. 12.45

Czas trwania 40 min, na zwiedzanie obowiązują zapisy.

Wycieczki po kulisach teatru czyli przestrzeniach zwykle niedostępnych dla widzów. Zaplecze sceny, garderoby aktorów, pracownie (lalkarską i konstruktorską), kabinę elektroakustyczną można zwiedzić wspólnie z aktorami Teatru Lalka, którzy są przewodnikami po tajnikach "kuchni" teatralnej.

Bilety na spektakle w cenie 15zł – 35zł dostępne na stronie teatrlalka.pl

Bilety dostępne w sprzedaży online 

Zapraszamy na naszą stronę na FB

TEATR LALKA DZIAŁ ORGANIZACJI WIDOWNI 

tel. (22) 656 69 57, (22) 656 69 56  

e-mail: [email protected] 

Źródło:

Materiał nadesłany