16.09.2021, 12:46 Wersja do druku

Warszawa. Ewa Błaszczyk w nowym monodramie na Scenie Malarnia

Prapremierowe pokazy  spektaklu „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” o pamięci, tożsamości i historii było jednym z wydarzeń obchodów 77. Rocznicy Powstania Warszawskiego. 25 września reżyserkę i aktorkę, Ewę Błaszczyk zobaczymy w STUDIO, na Scenie Malarnia. 

fot. mat. teatru

Kilkadziesiąt występów rocznie. Niezliczona ilość kilometrów. Kilka kontynentów. Zawsze sama. Nazywa się Tamara Biakow i jest drugą po Rosie Raisie najsłynniejszą żydowską śpiewaczką operową. Pochodzi z warszawskiej Pragi, z domu przy ulicy Targowej. W latach 60. tych XX wieku trafia do Ameryki. Na pierwszym miejscu listy przebojów króluje „Hello Dolly” Louisa Armstronga, o czym Tamara dowiaduje się jeszcze na lotnisku. Jest poraniona - całe życie zakopywała trumny. Tworzy z nich kopce, w których się zapada. Czy Biakow uda się odciąć od tragicznej przeszłości i odnaleźć ukojenie w Nowym Świecie? Czy zatriumfuje? 

W rolę tytułową spektaklu na podstawie tekstu Jacka Góreckiego wciela się charyzmatyczna Ewa Błaszczyk, kreśląca poruszającą opowieść o pamięci, tożsamości i historii, którą niesie każdy z nas. Sceniczny portret fikcyjnej postaci Tamary Biakow to rzecz o notorycznym zabijaniu przeszłości. O kacie i ofierze w jednym ciele - głodnym, złym, zazdrosnym, gryzącym, pożądającym ciele. O ranach w sercu i tych na umyśle. Kostiumy do monodramu zaprojektowała córka aktorki, Marianna Janczarska. Natomiast kostium Madama Butterfly, wykorzystany w sesji zdjęciowej do spektaklu, został zaprojektowany przez Marka Adamskiego do widowiska multimedialnego „Madama Buterffly” w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Koprodukcja STUDIO teatrgalerii oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Prapremiera odbyła się 1 sierpnia 2021 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety na spektakl dostępne na stronie www.teatrstudio.pl.

***

„Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą”

Premiera: 25 września o godz. 19.00, Malarnia, STUDIO teatrgaleria

Kolejne terminy: 26 września, 17, 19 października 

Partnerzy:

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

„Ewa” Ewa Błaszczyk-Janczarska

Spektakl jest koprodukcją STUDIO teatrgalerii oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Prapremiera spektaklu: 1 sierpnia 2021 roku, Muzeum Powstania Warszawskiego.

ZAIKS

STOART

Prawa autorskie autora do w/w sztuki reprezentuje Agencja ADiT.

Źródło:

Materiał nadesłany