EN

20.03.2023, 16:45 Wersja do druku

Warszawa. „edukując RITĘ” w Teatrze 6.piętro - premiera przełożona

Uroczysta premiera galowa sztuki „edukując RITĘ” Willy’ego Russella w reżyserii Eugeniusza Korina odwołana z powodu choroby Aktorki, została przełożona z 18 marca 2023 r. na 23 września. Widzowie nie będą musieli jednak czekać do września.

fot. Paulina Pander / mat. teatru

Długo oczekiwany duet: Maria Dębska i Mirosław Baka pojawi się na scenie Teatru 6.piętro już w kwietniu.Najbliższe spektakle gramy w dniach 14, 15 i 16 kwietnia. Kolejne zgodnie z repertuarem w czerwcu i lipcu. W sprzedaży są też terminy sierpniowe i wrześniowe.

edukując RITĘ to tytuł najnowszej, wiosennej premiery Teatru 6.piętro w reżyserii Eugeniusza Korina.

Od momentu prapremiery w Londynie w 1980 roku losy bohaterów sztuki Willy’ego Russella Educating Rita – profesora literatury Franka i fryzjerki Rity, która się zapisuje na jego wykłady na Uniwersytecie Otwartym, – budzą gorące emocje u setek tysięcy widzów w dziesiątkach krajów na wszystkich kontynentach.

Czy lekcyjne spotkania poświęcone analizie wierszy, powieści i dramatów mogą zawierać na tyle olbrzymi ładunek humoru, dramatyzmu i namiętności, żeby stać się fabułą poruszającej tragikomedii, uznanej za klasykę współczesnego teatru?

Literatura w edukując RITĘ jest dla autora jedynie pretekstem do rozmowy o życiu. Russell dialoguje z widzem z tą samą dozą szacunku i szczerości, z jaką traktuje swoich bohaterów. Ich spotkania stają się opowieścią o dwóch fascynujących osobowościach, o ich pasjach, marzeniach i lękach, o ich poszukiwaniu miłości, o ich ciężko wywalczonych zwycięstwach i gorzkich rozczarowaniach, o ich wzajemnej edukacji i poznawaniu. Ale także opowieścią o „raju utraconym”, jakim stała się nasza współczesność, w której ludzkość uczy się na nowo odnajdywać sens najbardziej podstawowych pojęć, takich jak wolność jednostki czy rola kobiety w społeczeństwie - mówi Eugeniusz Korin.

Dlatego też nowa interpretacja edukując RITĘ uwypukla kobiecą perspektywę sztuki, którą w misterny sposób zawarł w niej Russell.

Nie przypadkiem tytułowa bohaterka jego sztuki zmienia swoje prawdziwe imię z Susan na Ritę. Robi to w podziwie dla amerykańskiej pisarki Rity Mae Braun i jej autobiograficznej powieści Rubyfruit Jungle (Dżungla rubinowych owoców), z którą się nie rozstaje i do przeczytania której zmusza swojego wykładowcę.

Książka wydana w 1973 r. w Nowym Jorku, przepełniona krytyką patriarchalnego społeczeństwa oraz afirmacją równouprawnienia i samostanowienia kobiet, uważana jest teraz za klasykę literatury lesbijskiej, a jej autorka stała się prominentną działaczką na rzecz praw kobiet i osób LGBT. Główne przesłanie książki można zawrzeć w tym jednym cytacie z niej: „Najbardziej rewolucyjna rzecz, jaką możesz zrobić, to być sobą, mówić swoją prawdę, otworzyć ramiona na życie, w tym na ból. Znaleźć swoje pasje.” Bohaterka edukując RITĘ z pewnością podpisałaby się pod każdym z tych słów.

Na scenie zobaczymy dwie osobowości polskiego teatru i kina - Marię Dębską oraz Mirosława Bakę.

Premiera galowa edukując RITĘ* odbędzie się 23 września 2023.

Autor tekstu: Willy Russell

Inscenizacja i reżyseria: Eugeniusz Korin

Scenografia: Justyna Elminowska

Opracowanie muzyczne:

(na podstawie utworu Recomposed by Max Richter - Vivaldi The Four Seasons) Eugeniusz Korin

Tłumaczenie: Małgorzata Semil

Opracowanie tekstu: Eugeniusz Korin

edukując RITĘjest drugim po BLIŻEJ spektaklem scenicznej trylogii SEX / PŁEĆ / GENDER, w której staramy się odpowiedzieć na takie pytania jak: Co to znaczy Być Kobietą? Co to znaczy Być Mężczyzną? Co to znaczy dla Mężczyzny i Kobiety Bycie Razem?

Bilety już w sprzedaży na teatr6piętro.pl, na www.ebilet.plwww.kicket.com, a także bezpośrednio w kasie Teatru 6.piętro w PKiN.

Teatr 6.piętro

Teatr 6.piętro to założona w 2010 roku przez Michała Żebrowskiego (Dyrektora Naczelnego) i Eugeniusza Korina (Dyrektora Artystycznego) prywatna scena dramatyczna, funkcjonująca na szóstym piętrze warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Od samego początku za najważniejszy cel swojej działalności Teatru 6.piętro stawiają sobie żywy, autentyczny dialog z widzami, a jego twórcy przykładają wielką wagę do uniwersalności sztuk tworzących repertuar oraz do pielęgnowania najlepszych tradycji gry aktorskiej. Na deskach tego teatru zobaczyć można wielu znakomitych polskich aktorów oraz cieszące się niesłabnącym powodzeniem od dnia premiery spektakle doskonałych polskich i zagranicznych autorów.

Działalności teatru przyświeca credo:

„Teatr bez Widza traci rację bytu. 6.piętro jest teatrem Widzów, których będziemy się starali: Prowokować do myślenia, nie nudząc. Wzruszać, nie wpadając w ckliwość. Bawić, nie błaznując.”

Partner Technologiczny Teatru

Dell Technologies to firma technologiczna, w której na pierwszym miejscu zawsze stoi zapewnienie klientom rozwiązań, jakie stanowić będą pełną odpowiedź na ich potrzeby. Każdego dnia stara się zapewniać organizacjom i użytkownikom łatwiejszy dostęp do innowacji technologicznych, a co za tym idzie - rozwoju ich działalności. U podstaw codziennych działań leży spełnianie konkretnych oczekiwań dużych przedsiębiorstw, instytucji publicznych, małych i średnich firm oraz klientów indywidualnych.

Źródło:

Materiał nadesłany