EN

10.11.2021, 13:07 Wersja do druku

Warszawa. "Edda poetycka" w interpretacji Kersti Ståbi

Wydarzeniem 16. „Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania MITO/LOGIE” w Warszawie (17-21 listopada, Mazowiecki Instytut Kultury) będzie spektakl „Edda poetycka. Voluspá Pansori” w wykonaniu szwedzkiej artystki Kersti Ståbi, która nawiązuje do tradycji śpiewaków eposów – manasczi z Kirgistanu, pansori z Korei i pandvani z Indii.

fot. Jakob Siwek

Kersti Ståbi to wszechstronnie wykształcona artystka ze Szwecji. Będąc córką wspaniałego skrzypka i rzemieślnika Björna Ståbi, wychowała się w artystycznym kręgu w otoczeniu poruszających wyobraźnię obrazów, rzeźb, instrumentów i baśniowych przedmiotów. Od najmłodszych lat chłonęła tradycyjną muzykę, taniec i opowieści. Bogactwo zdobytych doświadczeń i umiejętności pozwala jej dziś występować na festiwalach teatralnych, muzycznych i sztuki opowiadania – prezentować na nich historie czerpiące z epickich tradycji z całego świata. Występuje zarówno na kameralnych scenach, jak i z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Kersti ma w swoim dorobku płyty z piosenkami dla dzieci i dorosłych, w których żywioł muzyki ludowej miesza się z tangiem, jazzem i autorską wyobraźnią. Jest współzałożycielką Fabula Storytelling – najważniejszej szwedzkiej organizacji propagującej sztukę opowiadania i organizującej największy miejscowy festiwal w Sztokholmie.

Przygotowując autorską interpretację „Eddy poetyckiej” – zbioru pieśni opiewających dzieje bogów i bohaterów mitologii nordyckiej, sięgnęła do tradycji śpiewaków eposów – manasczi z Kirgistanu, pansori z Korei i pandvani z Indii. W ten sposób nadała utworowi – najstarszemu zabytkowi piśmiennictwa Islandii - uniwersalny wymiar. We wszystkich tych tradycjach bardzo ważną rolę odgrywa Pierwszy Słuchacz – muzyk, perkusjonista, ktoś, kto „zagrzewa” opowiadacza do opowiadania/śpiewania historii i jest kimś pośredniczącym między wykonawcą i słuchaczami. Taka koncepcja sceniczna sprawia, że pomiędzy wykonawcą, słuchaczami i wierszowanym eposem powstaje silna dynamika i zaangażowana relacja. W tej roli wystąpi tym razem polski opowiadacz i muzyk Łukasz Szypkowski. Kersti pracowała zarówno ze staronordyjską wersją melodyczną „Eddy”, jak i poszukiwała jej rytmicznych odpowiedników w norweskim i szwedzkim.
Spektakl w językach oryginalnych, z napisami w języku polskim.

https://fb.me/e/1i9iUOnMH

https://festiwalopowiadania.pl/program/edda-poetycka-voluspa-pansori/

Przed spektaklem organizatorzy zapraszają na spotkanie z artystką (wstęp wolny), podczas którego będzie można obejrzeć kilka krótkich sekwencji filmowych z tradycyjnymi śpiewakami eposów i próbami do spektaklu Kersti. Rozmowa będzie dotyczyła praktyki wykonawczej i różnych tradycji wykonywania eposów.

Spotkanie w języku polskim i angielskim, z tłumaczeniem.

https://festiwalopowiadania.pl/program/edda-poetycka-film-i-rozmowa-z-kersti-stabi/

16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania
MITO/LOGIE
17–21 listopada 

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
Organizatorzy: Grupa Studnia O i Mazowiecki Instytut Kultury

20 listopada, sobota

17.00 Edda poetycka: film i rozmowa z Kersti Ståbi (Szwecja); prowadzenie: Agnieszka Ayşen Kaim, tłumaczenie: Magdalena Macińska (spotkanie na żywo w kawiarni MIK-u i transmisja online). Wstęp wolny. Obowiązują wejściówki do odbioru:
https://goout.net/pl/bilety/edda-poetycka-film-i-rozmowa-z-kersti-stabi/mthk/

19.00 Edda poetycka. Voluspá Pansori – Kersti Ståbi (Szwecja)

Bilety: 25 zł.

https://goout.net/pl/bilety/edda-poetycka-voluspa-pansori/kajk/

Festiwal odbywa się dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury, Sportu i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Francuskiego, Ambasady Królestwa Niderlandów i Ambasady Kanady.

festiwalopowiadania.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne