EN
8.11.2021, 15:58 Wersja do druku

Warszawa. Dziś wręczenie nagród miesięcznika Teatr

Dziś o godzinie 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbędzie się gala wręczenia nagród miesięcznika "Teatr" za sezony 2019/2020 i 2020/2021.

fot. Maciej Jaźwiecki/ TR Warszawa

Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2020/2021 odbierze belgijski reżyser teatralny Luk Perceval za reżyserię spektaklu “3SIOSTRY“. Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepsze kreacje aktorskie w sezonie 2020/2021 otrzymała Danuta Stenka za rolę Charlotty w "Sonacie jesiennej" na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz Marcin Czarnik za dwie role w przedstawieniach Jana Klaty: Newtona w "Lazarusie" Davida Bowiego i Endy Walsha w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu i postać w "Długu" na podstawie książki Davida Graebera w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie.

Nagrodą Specjalną „Teatru” uhonorowano Jacka Głomba - za długoletnie, konsekwentne i twórcze zarządzanie Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Pod jego ręką legnicka scena stała się miejscem wyjątkowym na teatralnej mapie Polski – takim, w którym ambitny przekaz artystyczny nie rozmija się z wrażliwością lokalnej publiczności, a uniwersalne dramaty ludzkie znajdują kształt bliski doświadczeniu zwykłego człowieka.

Artyści zostali wyróżnieni przez jury w składzie: Jacek Cieślak, Katarzyna Flader-Rzeszowska, Jacek Kopciński (przewodniczący), Jacek Wakar.

Laureatami Nagród „Teatru” za sezon 2019/2020 zostali: Mariusz Treliński za reżyserię "Halki" Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Eliza Borowska za rolę kobiety w spektaklu "Wszystko płynie" na postawie książki Wasilija Grossmana w reżyserii Janusza Opryńskiego w Teatrze Soho w Warszawie, Jacek Braciak za rolę Andrzeja we "Wstydzie" Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata w Teatrze Współczesnym w Warszawie oraz profesor Anna Kuligowska-Korzeniewska za ogromny wkład w budowanie historii teatru i dramatu polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych żydowskiej kulturze teatralnej w Polsce (Nagrodą Specjalną „Teatru”).

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Warszawie 8 listopada br. w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1, Warszawa).

NAGRODA IM. KONRADA SWINARSKIEGO

Nagroda im. Konrada Swinarskiego, której laureatem został Luk Perceval, przyznawana jest przez Miesięcznik “Teatr“ od 1976 roku. Pierwszym laureatem nagrody był Andrzej Wajda, nagrodzony za reżyserię przedstawienia “Gdy rozum śpi“ zrealizowanego w Teatrze Na Woli. Luk Perceval nie jest pierwszym twórcą, który otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego za spektakl zrealizowany w TR Warszawa. Wcześniej wśród laureatów znaleźli się m.in. Kornél Mundruczó za reżyserię “Cząstek kobiety” w sezonie 2018/2019, Krzysztof Warlikowski za reżyserię "Aniołów w Ameryce“ w sezonie 2006/2007 oraz Grzegorz Jarzyna za reżyserię przedstawień "T.E.O.R.E.M.A.T“ oraz "Między nami dobrze jest“ w sezonie 2008/2009. Luk Preceval jest także trzecim zagranicznym reżyserem w historii, któremu przyznano Nagrodę im. Konrada Swinarskiego - po Kornelu Mundruczó, nagrodzonym w sezonie 2018/2019 za “Cząstki kobiety” z TR Warszawa oraz Eimuntasie Nekrošiusie, nagrodzonym w sezonie 2015/2016 za reżyserię "Dziadów“ w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Warto wspomnieć, że twórczyni związana z TR Warszawa była laureatką Nagrody Specjalnej „Teatru“. W sezonie 2006/2007 za całokształt twórczości artystycznej wyróżnienie to otrzymała aktorka TR Warszawa, Danuta Szaflarska.

LUK PERCEVAL – flamandzki aktor i reżyser, absolwent Koninklijk Vlaams Conservatorium w Antwerpii. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę jako aktor w zespole Koninklijke Nederlandse Schouwburg (KNS). W 1984 roku wraz z Guyem Joostenem założył Blauwe Maandag Compagnie (BMC) w Gent. W 1998 roku został dyrektorem artystycznym teatru Het Toneelhuis, który powstał z połączenia zespołów BMC z Gentu i KNS z Antwerpii. Od 2005 reżyserował głównie w Niemczech: najpierw jako reżyser rezydent w berlińskim Schaubühne am Lehniner Platz, potem jako główny reżyser Thalia Theater w Hamburgu (2009-2014). Od 2019 jest artystą rezydentem NT Gent. Do jego najważniejszych inscenizacji należą: “SCHLACHTEN!” (Schauspiel Hamburg), “Wiśniowy sad” (Schauspielhaus Hannover 2001), “Traum im Herbst” (Münchner Kammerspiele 2001), “Das kalte Kind” (Schaubühne Berlin 2002), “Otello” (Münchner Kammerspiele 2003), “Tristan i Izolda” (Staatsoper Stuttgart 2004). Jego najnowsze produkcje to m.in. “Zola Maraton” (Ruhrtriennale, Thalia Theater, Hamburg 2017) i “Romeo i Julia” (BDT, Petersburg 2018). Jego najnowsza premiera “Yellow” odbyła się 11 marca 2021 roku i była transmitowana na kanale Vimeo teatru NTGent. “Yellow” to druga część trylogii “The Sorrows of Belgium”, w której reżyser podąża śladem najciemniejszych rozdziałów historii Belgii. Nazwy części trylogii odnoszą się do barw narodowych Królestwa Belgii. Osią dramaturgiczną pierwszej części (“Black”) jest historia kolonizacji Konga przez Królestwo Belgii, drugiej (“Yellow”) - udział Flandrii w II wojnie światowej. Trzecia część (“Red”) podejmuje temat ataków terrorystycznych w Brukseli. W Polsce spektakle Luka Percevala prezentowane były gościnnie na międzynarodowych festiwalach w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Do tej pory publiczność w Polsce miała okazję zobaczyć 6 jego przedstawień: “Wujaszka Wanię” (podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog, Wrocław 2005), “Andromachę” (podczas festiwalu [email protected], Kraków 2005), “Śmierć komiwojażera” (podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT 2007), “Penthesileę” (prezentowany gościnnie w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, 2008), “The Truth about the Kennedys” (podczas Malta Festival Poznań 2010) i “Hamleta” (podczas 16. Festiwalu Szekspirowskiego, Gdańsk 2012). We wrześniu 2020 roku Luk Perceval otrzymał nagrodę HEDDAPRISEN 2020 za adaptację i reżyserię “Trylogii” w Norweskim Teatrze Narodowym w Oslo. Wyróżnienie dla najlepszej aktorki oraz nagrodę przyznawaną przez krytyków teatralnych otrzymała Gjertrud Jynge. Spektakl “Trylogia” otrzymał także nagrodę za najlepszą scenografię (wyróżnienie dla Annette Kurz i Ilse Vandenbusche).

3SIOSTRY

Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa, nie tęsknią już za Moskwą – tęsknią za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku… można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci.

Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru zrealizował swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3SIOSTRY” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości.

W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością? Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się
i przemijania jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych.
Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci.

Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?

Autorem adaptacji jest Luk Perceval, scenografię tworzy Philip Bussmann, kostiumy - Annelies Vanlaere, za światła odpowiada Mark Van Denesse, za muzykę Karol Nepelski, za tłumaczenie scenariusza Karolina Bikont; spektakl współtworzy także Roman Pawłowski (współpraca dramaturgiczna). Asystentami reżysera są Alek Niemiro, Aleksandra Śliwińska, Amanda Mincewicz, Maja Wisła-Szopińska, asystentem literackim - Jacek Telenga, asystentką kostiumografki - Karolina Bramowicz, inspicjentami - Wojciech Sobolewski, Katarzyna Gaweł, zaś kierowniczkami produkcji są Karolina Pająk-Sieczkowska i Magda Igielska.
Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru: Jacek Beler, Zygmunt Józefczak, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Marta Ojrzyńska, Jacek Romanowski, Małgorzata Zawadzka, Mirosław Zbrojewicz oraz Oksana Czerkaszyna (gościnnie).

Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Krakowska premiera spektaklu miała miejsce 15 maja br. na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru; warszawska premiera spektaklu odbyła się 20 czerwca br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Na platformie TR Online dostępne są rozmowy pełnomocnika dyr. TR Warszawa ds. programowych, Romana Pawłowskiego, współtwórcy dramaturgii spektaklu “3SIOSTRY” z twórcami i twórczyniami przedstawienia.

Cykl “Próbując 3SIOSTRY" autorstwa Romana Pawłowskiego można zobaczyć i odsłuchać tutaj.

Źródło:

Materiał nadesłany