EN

27.10.2022, 13:25 Wersja do druku

Warszawa. Dziś premiera sztuki „żONa” w reż. Adama Sajnuka na Scenie Spektaklove

Polska prapremiera sztuki Jade-Rose Parker, którą pokochała francuska publiczność już 27 października na Scenie Spektaklove w Małej Warszawie.

fot. Bartosz Sobkowiak

François startuje w wyborach na mera miasta. Ma liberalne poglądy i wysokoprocentowe poparcie. Jego żona Carla jest inteligentna i atrakcyjna, a piękna córka Louise to ich oczko w głowie. Obrazek idealny - wizerunkowy wzór sukcesu. 

Ale… życie to nie plakat wyborczy. Jeden dzień wywróci do góry nogami losy całej rodziny, a w konsekwencji może zrujnować błyskotliwą karierę Françoisa. Kiedy ktoś wyjawi z dawna skrywaną tajemnicę, inny ogłosi zaskakującą nowinę, a we wszystko wmiesza się główny oponent polityczny Rachon, życie Françoisa zadrży w posadach. Rozpocznie się “festiwal” kłótni, oskarżeń i kolejnych “rewelacji”. 

Sztuka francuskiej autorki śmieszy do łez, ale też skłania do dyskusji. Reżyser Adam Sajnuk umiejętnie wydobywa ironię losu polityka wystawionego na próbę, a czwórka znakomitych aktorów gra brawurowo i improwizuje, kreując wiarygodne postaci tej komedii o hipokryzji miłości i tolerancji.

***

Od Autorki

żONa jest komedią, która stawia pytania dotyczące tożsamości i tolerancji.  

Akceptowanie tego, kim jesteśmy i bycie akceptowanymi przez innych to poważne wyzwania przed którymi stajemy. 

W psychologii istnieje teoria, która mówi, że człowiek jest zarazem bytem, którym jest, bytem, którym myśli, że jest, tym, którym inni myślą, że jest oraz tym, którym chciałby być. To sprawia, że w jednym ciele jest wiele osób. A ciało mamy tylko jedno i tylko jedno życie.

Niekiedy mimo, że posiadamy określone poglądy i mamy przekonanie, że wiemy, jak zachowalibyśmy się w takiej czy innej sytuacji to w zetknięciu z rzeczywistością tracimy grunt pod nogami, a maski opadają. Maski, o których czasem sami nie wiedzieliśmy, że je nosimy.  

Zdecydowałam się na napisanie komedii, bo humor pozwala poruszyć ważne tematy społeczne w lekki sposób. W swojej sztuce jestem daleka od wydawania ocen, po prostu stawiam postacie w zaskakującej sytuacji i obserwuję bezduszną szczerość ich reakcji. 

 Jade-Rose Parker

***

„żONa”

27 października, godz. 20.00 - PREMIERA

28 października, godz. 19.00

30 października, godz. 18.00

4 listopada, godz. 19.00

13 listopada, godz. 18.00

24 listopada, godz. 19.00

Scena Spektaklove w Małej Warszawie

ul. Otwocka 14

BILETY: https://www.spektaklove.pl/spektakl/33/pokaz

Źródło:

Materiał nadesłany