EN

16.04.2024, 10:39 Wersja do druku

Warszawa. Dziś premiera spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA

W warszawskim Teatrze IMKA 16 kwietnia odbędzie się premiera galowa przedstawienia „Wypiór” na podstawie powieści Grzegorza Uzdańskiego w reżyserii Pawła Świątka. Jedną z kluczowych ról w dramacie odgrywa postać przeistoczonego w wampira Adama Mickiewicza.

fot. Piotr Gamdzyk

"Wypiór to wyjątkowe połączenie współczesnej dramaturgii z elementami fantastyki, opowiadające o perypetiach dwojga trzydziestolatków z wielkiego miasta, których życie i związek przeżywają poważny kryzys" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak podkreślono, "ta z pozoru codzienna historia nabiera niezwykłego charakteru dzięki humorystycznemu podejściu i epickiemu realizmowi, które nadają narracji wyjątkowego tonu". "Główni bohaterowie, zmagając się z typowymi dla współczesnego życia miejskiego problemami i napięciami, niespodziewanie stają przed wyzwaniem, które wywraca ich świat do góry nogami. W tej niezwykłej sytuacji jedną z kluczowych ról odgrywa postać przeistoczonego w wampira Adama Mickiewicza, co nadaje spektaklowi wyjątkowo surrealistyczny wymiar" - napisano w zapowiedzi.

Zaznaczono, że "zaskakujący zwrot akcji z udziałem Mickiewicza, ikony polskiej literatury, wprowadza elementy fantastyczne i poetyckie, które tworzą unikalne połączenie z realistyczną opowieścią o relacjach międzyludzkich". "Jego obecność w spektaklu jest nie tylko hołdem dla polskiej kultury, ale także pomysłowym sposobem na zbadanie współczesnych problemów i emocji" - napisano.

Jak wyjaśniono na stronie Wydawnictwa Filtry, gdzie ukazała się powieść "Wypiór", "tekst, który jest napisany klasycznym dla literackiej polszczyzny trzynastozgłoskowcem, uwodzi melodią i rytmem języka, ale autor nie napawa się swoim brzuchomówczym kunsztem bez uzasadnienia". "Bo czy niedole i atrakcje, które czekają na użytkowników tindera da się opowiedzieć mickiewiczowską frazą? Czy prekariacki los Mickiewicza, który jako wampir nie bardzo może przebierać w ofertach pracy, zapisany wersami jak z Pana Tadeusza, może być przejmujący? Albo czy opis kryzysu bliskości w hipsterskim związku podda się dziś tyle już razy wypróbowanej melodii ze średniówką?" - napisano o akcji powieści.

Podkreślono, że "Uzdański potrafi sprawić, że romantyczna fraza ożywa, zaczyna się skrzyć, bawić, zachwycać". "Potrafi o wiele więcej, bo Wypiór to nie tylko pokaz językowego kunsztu autora, nie tylko niezwykle aktualna powieść obyczajowa, ale również próba zmierzenia się ze schedą romantyzmu" - wyjaśniono.

"Uzdański zaprzęga jedną z najbardziej tradycyjnych dykcji polszczyzny do pracy na rzecz współczesności, tak jakby wierzył, że upiór Adama Mickiewicza wydobyty wreszcie z szafy i wyprowadzony na ulice dzisiejszej Warszawy na dobre przestanie tu straszyć. Ten artystyczny dialog z intelektualną spuścizną Marii Janion prowadzony jest w duchu najlepszej tradycji kabaretu literackiego" - napisano na stronie Wydawnictwa Filtry.

Autorem adaptacji powieści Grzegorza Uzdańskiego i dramaturgiem przedstawienia jest Tomasz Jękot. Reżyseria - Paweł Świątek. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Karolina Mazur. Muzyka - Weronika Krówka.

Występują: Mateusz Banasiuk, Magdalena Boczarska, Oskar Hamerski i Monika Janik-Hussakowska.

Spektakl rekomendowany dla widzów dorosłych.

Premiera galowa - 16 kwietnia o godz. 19 w stołecznym Teatrze IMKA (ul. Kocjana 3). Kolejne przedstawienie - 18 kwietnia oraz 15-16 maja.

Źródło:

PAP