Już dzisiaj premiera najnowszej publikacji Centrum Mieroszewskiego „To jest dramat”. Organizatorzy zapraszają do warszawskiej Kinoteki na godz. 18.00. Wstęp wolny.
- Jeszcze w 2020 roku poprosiliśmy Michaiła Durnienkowa, rosyjskiego opozycyjnego dramaturga, by wybrał teksty aktualne, opowiadające o współczesnej Rosji i pokazujące, jak dziś wygląda rosyjska dramaturgia, jakie panują w niej trendy. Kultura jest pewnego rodzaju lustrem społeczeństwa, chcieliśmy pokazać polskiej publiczności, o czym piszą rosyjscy twórcy, by tym samym zrozumieć, co w Rosji się dzieje. Dostaliśmy 10 tekstów, różnych autorów i autorek, które łączy pesymizm, rezygnacja, nihilizm i wstrząsająca brutalność. Czytane dziś, po 24 lutego 2022 roku, nabierają przerażającej wręcz aktualności - tak mówi o książce Paulina Baranowska z Centrum Mieroszewskiego.
Antologia zawiera 10 dramatów, które pokazują nam Rosję toczoną przez szereg problemów, Rosję na chwilę przed moralnym rozpadem.
Zapraszamy na premierę książki “To jest dramat” 29 czerwca, godz. 18.00, w warszawskiej Kinotece (sala nr 3). W spotkaniu wezmą udział:
- Kuba Benedyczak, dziennikarz
- Maria Domańska, analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich
- Denis Grekow, filozof i publicysta
Całość poprowadzi Paulina Baranowska z Centrum Mieroszewskiego.
Języki: polski i rosyjski (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne).
Przed rozmową odbędzie się czytanie performatywne dramatu „Kraj Waś” autorstwa dramatopisarki z Władywostoku Wiktorii Kostiukiewicz, piszącej pod pseudonimem Wikentij Bryz', w tłumaczeniu Róży Kochanowskiej.
- „Kraj Waś” to dramat, który się dzieje we Władywostosku - mieście, które jest przykładem głębokiej rosyjskiej prowincji. Możliwość obcowania z tym, jak odczuwają tę przestrzeń jego mieszkańcy może nam pokazać mechanizmy, które z czasem rozrosły się do tej patologicznej sytuacji, z jaką mamy teraz do czynienia. - mówi Maciej Wiktor, reżyser czytania.
Wystąpią:
- Kaja Kozłowska-Żygadło
- Wojciech Kalita
- Krzysztof Żarowski.