EN

13.05.2024, 15:44 Wersja do druku

Warszawa. Dziś inauguracja Festiwalu „Sinfonia Varsovia swojemu miastu"

W Sali Moniuszki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie 13 maja koncertem symfonicznym pt. "O, Radości!" zainagurowany zostanie Festiwal "Sinfonia Varsovia swojemu miastu".

fot. mat. organizatora

"Tytuł festiwalowej inauguracji zachęca do poddania się radosnym uczuciom. Dlaczego? Z jednej strony warszawska orkiestra Sinfonia Varsovia kontynuuje jubileuszową serię koncertów z okazji 40-lecia, z drugiej – powodem do świętowania jest wyjątkowa zbieżność aż trzech rocznic na przełomie kwietnia i maja" - czytamy w zapowiedzi koncertu.

Na stronie zespołu przypomniano, że "nowy zespół orkiestrowy pod batutą lorda Yehudiego Menuhina ukonstytuował się w ostatnich dniach kwietnia 1984 r.". "7 maja z kolei przypada dwusetlecie premiery IX Symfonii Beethovena, jednego z najważniejszych dzieł w historii muzyki, którego finałowa część +Oda do radości+ rysuje nowatorski projekt demokratyczny. Wreszcie, 1 maja mija 20 lat od akcesji Polski do Unii Europejskiej" - napisano.

"Wołanie Beethovena o demokratyczne wartości – wolność, równość i braterstwo – silnie rezonowało z twórcami zjednoczonej Europy, którzy podobnie jak i on doświadczyli okrucieństwa wojny. Także i dziś to przesłanie nie traci na aktualności" - napisano, przypominając, że "melodia +Ody do radości+ jest od roku 1985 oficjalnym hymnem europejskiej wspólnoty".

Jak wyjaśniono, "radość ze wspólnego świętowania Sinfonia Varsovia dzielić będzie z mieszkańcami +swojego Miasta+". "Z artystami na scenie wystąpi Warszawski Chór Obywatelski, utworzony na tę okazję z mieszkańców i mieszkanek Warszawy, a zebrana publiczność zachęcona zostanie do wspólnego odśpiewania +Ody do radości+ na początku wieczoru" - czytamy w zapowiedzi.

W programie koncertu zaplanowano wspólne odśpiewanie Hymnu Polski oraz "Ody do radości", a następnie wykonanie IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethoven.

Wykonawcy: Iwona Sobotka (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Tadeusz Szlenkier (tenor), Tomasz Konieczny (bas), Warszawski Chór Obywatelski, Chór Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia oraz Henrik Nánási (dyrygent), Bartosz Michałowski (kierownictwo chórów) i Daniel Mieczkowski (asystent, dyrygent-rezydent).

Początek koncertu symfonicznego - 13 maja o godz. 19 w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (NIMiT). Koncert jest współorganizowany przez NIMiT w ramach programu własnego "Dyrygent-rezydent" finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncert objęty został patronatem honorowym Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

Źródło:

PAP