Instytut Teatralny zaprasza 16 września o godz. 19.00 na monodram „Dzikie Ballady Adama M.” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej. Bilety dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
„Dzikie Ballady Adama M.” to monodram, którego prapremiera odbyła się w 2017 roku w starej synagodze w Szczebrzeszynie. Joanna Szczepkowska zaprosiła do akompaniowania amatorskiego instrumentalistę z Przemyśla, który specjalizuje się w instrumentach starosłowiańskich. W ten sposób zrealizowała swoją wizję osadzenia ballad Mickiewicza w klimacie bardziej zbliżonym do pogańskiego gminu z „Dziadów ” niż do klasycznej recytacji utworów z epoki romantyzmu. Spektakl w takiej właśnie formie otworzył scenę Teatru Na Dole w listopadzie 2017 roku.
Idea prasłowiańskiego koncertu uległa modyfikacji, kiedy muzyk na scenie kolejny raz przeprosił publiczność, że „nie gra, bo się zasłuchał”. Ta powtarzająca się sytuacja, anegdotyczna już dla publiczności Teatru na Dole, zmusiła autorkę spektaklu do zmiany formy – tak powstał wieczór w klimacie spotkania przy ognisku, gdzie widzowie stają się uczestnikami zdarzenia.
Aktorka od lat jest zafascynowana Mickiewiczem jako twórcą, jego rolą w przewrocie epoki literackiej i otwierającymi ten przewrót balladami.
„To nie jest poezja do recytowania, to nie jest romantyzm z lektur szkolnych z Chopinem w tle. Ballady mają korzenie pogańskie, sięgają dzikości, to jest poezja do gadania. Żeby mówić ballady zwyczajnie, ćwiczę je tak często jak pianista palcówki – i nie pytajcie mnie o sens takiej pracy. Sens to jest puls tej poezji”.
Ideą Szczepkowskiej jest konfrontacja poezji z młodym widzem, dlatego chętnie przyjmuje zaproszenia zagrania spektaklu dla szkolnej młodzieży, a różnorodne wyniki tych konfrontacji spisane są w „Pamiętniku Teatru Na Dole” który publikuje w mediach społecznościowych.
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Aktorką, które poprowadzi kurator cyklu Mateusz Nowak.
Bilety – w cenie 30 zł – dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Joanna Szczepkowska
Aktorka, pisarka, publicystka i malarka. Wielokrotnie nagradzana za dokonania artystyczne, m. in. Nagrodą im. Leona Schillera, Nagrodą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Wiktorem dla osobowości telewizyjnej, Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuny” i Nagrodą im. Konstantego Puzyny. Jest założycielką autorskiego Teatru Na Dole i internetowego Teatru Pudło.
Cykl „Mono w Instytucie” stawia sobie za cel wykreowanie na teatralnej mapie Warszawy miejsca prezentacji dokonań polskiego i światowego monodramu. Przestrzeni konfrontacji postaw i estetyk teatru jednoosobowego. Sceny dla mistrzów i mistrzyń oraz dla debiutujących w tej formie.
16.09 | Joanna Szczepkowska „Dzikie Ballady Adama M.”
07.10 | Ewa Benesz „Kochajmy się” – Księga XII ,,Pana Tadeusza”
28.11 | Jowita Budnik „Rachela”
19.12 | Anna Seniuk „Księga ziół”