EN

4.10.2021, 13:30 Wersja do druku

Warszawa. Dziesięciolecie Święta ulicy Skaryszewskiej

Scena Lubelska 30/32 zaprasza 16 października od godz.15.00 na Dziesięciolecie Święta ulicy Skaryszewskiej na Pradze Południe w szkole nr 89 na ul. Skaryszewskiej 8. 

fot. mat. teatru

Święto od dziesięciu lat integruje pokolenia i propaguje twórcze inicjatywy sąsiedzkie. Pod pretekstem „urodzin” chcielibyśmy podsumować zgromadzony dorobek. 

Dziesięć festynów, wszystkie powiązane tematycznie z mieszkańcami, z historią miejsca i z tym co jest tu obecnie. Ulica Skaryszewska to przykład różnorodności środowiska, miejsca niezwykle barwnego w swojej historii. Wystarczy kilka przykładów: obóz przesiedleńczy, Tadeusz Borowski, zakład parasolniczy, Komuna Warszawa, Capoeira, teatr Sceny Lubelska, teatr Studio, Pedagodzy teatru, Pracownie wschodnie, pracownie plastyczne, Marek Sułek, szewc, szkoła integracyjna dla osób z niepełnosprawnościami, szkoła cukiernicza, bazar Ciuchy, Dworzec Wschodni, klub sąsiada, stowarzyszenie Pallotynów, zakon… i wiele innych. 

Od dziesięciu lat do imprezy włączają się coraz to inne środowiska, organizacje i instytucje z ciekawymi inicjatywami. Wszystkie te osoby ze swoimi działaniami gromadzą się na festynie. 

Zaczęło się tak naprawdę od pomysłu podczas pierwszego skromnego spotkania mieszkańców domu z ul. Skaryszewskiej 10 z artystami. Współpraca przerodziła się w coroczną imprezę świętowania ulicy, jej mieszkańców i artystów z pobliskich „kolonii” ul. Skaryszewskiej i Lubelskiej dalej całej społeczności rejonu Dzielnicy Praga Południe, pod nazwą "Święto ulicy Skaryszewskiej". Na przestrzeni lat Fundacja Sceny Lubelska 30/32 czyli Drek Kunowski i Róża Karwecka, laureaci I Nagrody dla inicjatyw kulturalnych i medalu Ireny Sendlerowej, inicjowali festyny. 

Będzie obowiązkowo tort urodzinowy a w ramach świętowania odbędzie się pokaz zrealizowanego filmu prezentującego działalność mieszkańców. Po projekcji odbędzie się panel dyskusyjny o metodach i problematyce przyszłych działań, który poprowadzą zaproszeni moderatorzy w formie żywej dyskusji. Przeprowadzone zostaną dodatkowo warsztaty artystycznoedukacyjne przez uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 89. Na zakończenie  występ młodieży z praskiej świetlicy socjoterapeutycznej.

Cele:

• Prezentacja najciekawszych działań edukacyjnych i artystycznych organizacji działających na terenie Dzielnicy Praga-Południe.

• Spotkanie aktywizujące i integrujące mieszkańców dzielnicy.

• Wymiana międzypokoleniowa na płaszczyźnie edukacji i twórczości artystycznej.

• Wytyczenie zakresu działań i nowych kierunków w obszarze rozwoju kulturalnego oraz integracji międzypokoleniowej na następne lata.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Projekt współfinansuje urząd dzielnicy Praga Południe.

Link do wydarzenia na Fb: https://www.facebook.com/events/150773603875653

Źródło:

Materiał nadesłany