EN

27.05.2021, 09:35 Wersja do druku

Warszawa. Dzień Dziecka w SZKOLE

Stowarzyszenie Sztuka Nowa zaprasza na FeFinal - pokaz finałowy projektu PDD+ AWAKE/ Przebudzenie. 1 czerwca o godz. 19.00 w SZKOLE ul. Emilii Plater 31 w Warszawie.

fot. mat. teatru

PDD+ AWAKE to teatralna i taneczna platforma wymiany technik, umożliwia spotkanie młodych ludzi pochodzących z różnych środowisk, realizowana przez Stowarzyszenie Sztuka Nowa od 2014 roku we współpracy z instytucjami kulturalnymi i organizacjami pozarządowymi. Przedsięwzięcie jest intensywnym doświadczeniem, w trakcie którego młodzi ludzie znajdujący się w rozmaitych sytuacjach życiowych pracują razem metodami performatywnymi, by uczyć się komunikacji, dialogu, szerszego patrzenia na rzeczywistość społeczno-kulturową i konfrontować różnorodne doświadczenia.  

Rok temu pomiędzy nauczycielskimi i uczniowskimi „gębami” postawiono ekrany komputerów, które niemal od razu stały się symbolem nowoczesnej szkoły. Szybko jednak okazało się, że technologie, które miały być nadzieją, stały się nowymi formami opresji, a sama szkoła nadal pozostaje instytucją, która bryluje w różnych formach upupiania. Nie chodzi tylko o relacje nauczyciel-uczeń, uczeń-uczeń, ale też o otoczenie, język, komunikację, konwenans, kicz.

Grupa młodych twórców we współpracy z reżyserem Dawidem Żakowskim, dramaturżką Patrycją Babicką dokonuje kolejnej dekonstrukcji polskiej klasyki literackiej i przygląda się jej aktualności i autentyczności, a prowadzona przez Ewelinę Sobieraj poszukuje odpowiedzi, kształtując wizję przyszłości i przebudzenia.

Wiwisekcji szkoły jako miejsca przekształcania i odkształcania osobowości jednostki dokonaliśmy razem z Witoldem Gombrowiczem. Wytykany przez niego formalizm, niedojrzałość, anarchizm młodych, koturnowość starych (…) wciąż zdają się być aktualnymi społecznie zagadnieniami.

Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązuje rezerwacja wejściówek: [email protected]

Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Partnerzy projektu: Sochaczewskie Centrum Kultury.

Projekt powstał dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne