EN

27.05.2021, 15:25 Wersja do druku

Warszawa. Dzień Dziecka w Sinfonii Varsovii

W Dzień Dziecka, 1 czerwca na kanale YouTube odbędzie się premiera nowego odcinka mini-serialu Bazylek w Sinfonii Varsovii. Jest to kontynuacja opowieści o losach smoka zamieszkującego magazyn instrumentów orkiestry. Przygody tytułowego Bazylka w przystępny sposób pokazują dzieciom w wieku przedszkolnym świat muzyki klasycznej. Warszawskiemu smokowi w odkrywaniu krainy dźwięków towarzyszą muzycy i muzyczki Sinfonii Varsovii, narratorka Malina Sarnowska oraz zaproszeni goście.

fot. mat. teatru

Bazylek to pacynka animowana przez aktorów teatru lalkowego. Postać została zainspirowana legendą o Bazyliszku, który zamieszkiwał piwnice warszawskich kamienic. Smok z Sinfonii Varsovii w niczym jednak nie przypomina strasznego Bazyliszka, wręcz przeciwnie – jest ciekawym świata stworzeniem, które patrzy na świat oczami dziecka. Dzięki tej ciekawości i łagodnemu usposobieniu łatwo wchodzi w interakcje z instrumentalistami i instrumentalistkami, którzy chętnie dzielą się tajnikami swojego warsztatu. Z pasją opowiadają uroczemu smokowi o swoich instrumentach, pokazując różne brzmienia oraz sposoby gry. Narratorka, Malina Sarnowska, pośredniczy między odbiorcami a bohaterami serialu, a także wprowadza elementy interakcji w postaci piosenek i zabaw rytmicznych. Akcja rozgrywa się w Sali Prób orkiestry, pobliskim parku oraz magazynie instrumentów, gdzie Bazylek na co dzień rezyduje.

Celem serialu jest przekazanie w atrakcyjny i angażujący widzów sposób treści edukacyjnych, które wzbogacą pole percepcji dziecka o elementy ze świata muzyki klasycznej. Produkcja nie tylko prezentuje poszczególne instrumenty, ale także pokazuje, ile dźwięków składa się na nasze otoczenie.

W zeszłorocznej odsłonie serialu Bazylek spotkał na swojej drodze aż sześć instrumentów – poznał klarnet, skrzypce, perkusję, flet poprzeczny, kontrabas oraz trąbkę. Tym razem bohaterowi w poszukiwaniu nowych muzycznych wrażeń będzie towarzyszyła harfistka Sinfonii Varsovii Zuzanna Elster. Struny w jej niesamowitym instrumencie przykują uwagę smoka, który będzie chciał je wszystkie policzyć. Pomoże mu w tym badaczka życia elfów. Czy im się uda?

Premiera nowego odcinka 1 czerwca na kanale YouTube.

Pozostałe odcinki dostępne pod adresem: Bazylek w Sinfonii Varsovii

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne