EN

2.06.2023, 09:40 Wersja do druku

Warszawa. Dzień Dziecka w Instytucie Teatralnym

Z okazji Dnia Dziecka oraz zbliżającej się 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry Instytut Teatralny zaprasza 3 czerwca o godzinie 13.00 na plenerowe czytanie Bajek autora Zemsty w ramach cyklu „Fredro poszukiwany”.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Aleksander hrabia Fredro znany jako komediopisarz, poeta, autor pamiętników a także bajek, był przede wszystkim wybitnym obserwatorem rzeczywistości. W swoich dziełach studiuje konwenanse, charaktery, ale przede wszystkim ludzką naturę. Ubrane w barwny płaszcz pięknego języka i wiersza opowieści o współistnieniu nas wśród innych przekazują proste, mądre lekcje, które nie znają ograniczeń wiekowych.

Z okazji Dnia Dziecka oraz zbliżającej się 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry studenci Akademii Teatralnej w Warszawie przygotowali dla najmłodszych widzów teatralnych spotkanie z bajkami Fredry. Ze sceny będzie można usłyszeć bardziej znane utwory, takie jak np. Paweł i Gaweł, ale i takie, które czekały w księgozbiorach. Spotkanie umożliwi dzieciom aktywne zaangażowanie się w opowiadane przez aktorów historie i lepsze zrozumienie morałów zaklętych w bajkach.

Wystąpią: Julia Banasiewicz, Maja Kalbarczyk, Agnieszka Rajda, Stanisław Kawecki, Mikołaj Łukasiewicz, Kacper Męcka, Tomasz Obiński

Warsztaty dla dzieci poprowadzą: Katarzyna Kujawa, Emilia Iwaniuk – studentki Akademii Teatralnej, kierunek Wiedzy o Teatrze

Reżyseria: Maciej Kozakoszczak – student Akademii Teatralnej, kierunek Reżyseria

Wydarzenie pod opieką prof. Jarosława Gajewskiego.

W razie niepogody wydarzenie zostanie przeniesione do sali teatralnej Instytutu Teatralnego.

Są sztuki Fredry, które miały premierę 200 (i więcej) lat temu. “Zemsta” nie schodzi z afisza 190 lat. Najwyraźniej Fredro jest nam potrzebny. Potrzebujemy jego… ponadczasowości. Czy to znaczy, że Fredro jest aktualny? Jeśli aktualny znaczy „sygnalizujący problem właśnie w tej chwili szeroko omawiany”, to chyba nigdy taki nie był. Zawsze jednak był realny – przypominający to co jest, to, co chętniej zapominamy niż szeroko omawiamy.

Czytać Fredrę można z książki leżącej na stole – to pierwsza droga poznawania. Wystawiać go, grać go na scenie to kolejny, znacząco inny etap tej drogi. Bo choć zawsze chodzi o ruch wyobraźni, to jednak po przeczytaniu komedii inne rzeczy przychodzą do głowy niż po jej zagraniu. Jeszcze inaczej Fredro w nas pracuje, gdy w grupie ludzi uczestniczymy w spektaklu.

– Jarosław Gajewski

Cykl „Fredro poszukiwany”

„Fredro poszukiwany” to cykl otwartych prezentacji warsztatowych studentów Akademii Teatralnej w Warszawie, podczas których będzie można obejrzeć fragmenty praktycznych egzaminów aktorskich i reżyserskich skupionych wokół  materiału sztuk fredrowskich. Zarówno uczestnicy, jak i obserwatorzy będą mogli wziąć udział w  towarzyszącej prezentacjom debacie poszukującej źródeł siły i uniwersalności Fredrowskiego komizmu.

Gośćmi specjalnymi tego cyklu będą mistrzowie komedii Fredrowskiej – Anna Seniuk i Jan Englert oraz literaturoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Wiesław Rzońca i prof. Karol Samsel.

Kolejne spotkanie z tego cyklu odbędzie się 16 czerwca. Obejrzymy fragmenty egzaminu reżyserskiego studentów I roku Kierunku Reżyseria z udziałem studentów Kierunku Aktorskiego pod opieką prof. Jarosława Kiliana.

Kolejne spotkania 27 października i 15 listopada poświęcone będą sztuce „Wychowanka”, a jej wykonawcami będą studenci II roku Kierunku Aktorskiego, pracujący pod opieką pedagogiczną prof. Jarosława Gajewskiego.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.

Źródło:

Materiał własny