30.10.2020, 18:59 Wersja do druku

Warszawa. Dylewski, Gorol i Dymecki wśród nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego 2020

Piotr Dylewski, Małgorzata Gorol, Dobromir Dymecki i Aleksandra Idzikowska znaleźli się w gronie nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego 2020 dla najzdolniejszych polskich twórców kina krótkometrażowego. Laureaci zostaną ogłoszeni w niedzielę 8 listopada.

Jak przypomniał Polski Instytut Sztuki Filmowej w komunikacie, nagrody im. Jana Machulskiego są wyróżnieniem przyznawanym od 2004 r. najzdolniejszym polskim twórcom kina krótkometrażowego. "Nominacje przyznane są przez niezależne od siebie składy jurorskie festiwali filmów krótkometrażowych z całej Polski. Wśród partnerów branżowych i fundatorów nagród jest Polski Instytut Sztuki Filmowej" - czytamy.

W tym roku wśród nominowanych w kategorii najlepsza reżyseria znaleźli się: Piotr Dylewski (za film "Zgniłe uszy"), Damian Kocur ("1410"), Marcin Mikulski ("Marcel"), Jakub Piątek ("Users"), Maria Wider ("We mnie") i Jędrzej Ziembiński ("Czyste").

W kategorii najlepszy scenariusz szansę na nagrodę mają: Jan Bujnowski ("Krzyżówka"), Iwo Kondefer ("Też coś dla ciebie mam"), Piotr Milczarek ("Deszcz"), Jakub Piątek, Dobromir Dymecki i Łukasz Czapski ("Users") oraz Maria Wider ("We mnie").

Nominacje w kategorii najlepsze zdjęcia otrzymali: Stanisław Cuske (za filmy "Koniec sezonu" i "Tama"), Karol Łakomiec ("Brzuch straszliwej maszyny wykrwawiającej się na śmierć"), Michał Rytel ("Sztangista"), Mateusz Skalski ("Moje serce") i Bartosz Świniarski ("Odbicie").

Finalistami w kategorii najlepszy montaż zostali: Sabina Filipowicz i Kamil Grzybowski ("Połączeni"), Aleksandra Idzikowska ("Nie zmieniaj tematu"), Miłosz Janiec ("Elizabeth"), Urszula Klimek-Piątek ("Users"), a także Piotr Wójcik i Bartłomiej Piasek ("Jazda obowiązkowa").

Najlepszą aktorką może okazać się: Wiktoria Gorodeckaja (za rolę w filmie "Ostatni Klient"), Małgorzata Gorol ("We mnie"), Justyna Janowska ("Też coś dla ciebie mam"), Sandra Korzeniak ("Jaskinia żółwi"), Maria Mamona ("Elizabeth"), Rozalia Mierzicka ("Moje serce"), Anna Moskal ("Też coś dla ciebie mam") lub Maja Pankiewicz ("Users").

W kategorii najlepszy aktor konkurować będą: Dobromir Dymecki ("Users"), Ryszard Ronczewski ("TAK.BLISKO"), Julian Świeżewski ("Zwykłe losy Zofii") i Piotr Żurawski ("Marcel").

"Casting" Klaudii Kęski, "Jazda obowiązkowa" Ewy Kochańskiej, "Miłość bezwarunkowa" Rafała Łysaka, "Mój kraj taki piękny" Grzegorza Paprzyckiego i "Wnętrze lwa" Karola Lindholma - to filmy nominowane w kategorii najlepszy film dokumentalny.

Nagroda za najlepszy film animowany może powędrować do: "III" Marty Pajek, "Acid rain" Tomasza Popakuli, "Colaholic" Marcina Podolca, "Deszczu" Piotra Milczarka, "Mojego dziwnego starszego brata" Julii Orlik, "Silnego niezależnego kosmosu" Damiana Krakowiaka lub "Tej koszmarnej niedzieli" Kamila Wójcika.

Filmy ze wszystkich kategorii zostaną pokazane 4 i 5 listopada podczas 19. Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych CINEMAFORUM, które odbędzie się online na platformie MOJEeKINO.PL. Laureaci zostaną ogłoszeni w niedzielę 8 listopada podczas finału wydarzenia.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka