EN

13.11.2024, 09:31 Wersja do druku

Warszawa. Dwie grudniowe premiery i Salon Poezji w Teatrze Polskim

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie zaprasza na grudniowe premiery: „Separatkę” w reż. Joanny Szczepkowskiej i „Opowieść wigilijną” Charlesa Dickensa w reż. Wojciecha Czerwińskiego, a także na spekcjalny Salon Poezji.

fot. Karolina Jóźwiak/ postrprodukcja: Mateusz Kurek/ Eyedea

SPECJALNY SALON POEZJI:
„… niezwyciężone lato”

Zapraszamy na Specjalny salon poezji złożony z wierszy noblistek i noblistów, których tematem przewodnim jest przyroda i różne jej oblicza, widziane jako metafora ludzkiego życia.

Sztuka, w tym także literatura, od swych początków zwraca się ku przyrodzie, czerpie z jej fascynującego bogactwa, szuka w niej inspiracji, opisuje zmienność natury i zmieniający się nasz stosunek do otoczenia. Poezja szczególnie upodobała sobie tę sferę, mając – za sprawą właściwego sobie języka – możliwość spojrzenia na przyrodę w sposób często odkrywczy, olśniewający bogactwem odwołań, a nierzadko zaskakujący głębią metafor.  

Szczególnie fascynującą podróż po dokonaniach poezji w tej dziedzinie mogą stanowić dzieła poetów nagrodzonych najwyższym literackim laurem - Nagrodą Nobla. Wybrane wiersze zaprezentują twórczość noblistów i noblistek począwszy od laureata pierwszego Nobla z 1901 roku – Sully’ego Proudhomme’a, przez Rabindranatha Tagore, Anatola France’a, W. B. Yeatsa, T.S. Eliota, Iwana Bunina… Usłyszymy też oczywiście utwory Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Władysława Reymonta i Henryka Sienkiewicza.  

Salonowi towarzyszyć będzie promocja płyty CD pod tym samym tytułem. 

Podczas Salonu, jak i na płycie, usłyszymy wiersze w wykonaniu aktorek i aktorów współpracujących i na stałe związanych z Teatrem Polskim. Dyrekcja zaprosiła do udziału
w wydarzeniu: Grażynę Barszczewską, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Annę Cieślak, Ewę Domańską, Karolinę Gruszkę, Krystynę Jandę, Maję Komorowską, Dorotę Landowską, Irminę Liszkowską, Annę Nehrebecką, Adama Cywkę, Wojciecha Czerwińskiego, Sławomira Grzymkowskiego, Pawła Krucza, Olgierda Łukaszewicza, Wojciecha Malajkata, Daniela Olbrychskiego, Maksymiliana Rogackiego, Modesta Rucińskiego, Jerzego Schejbala, Andrzeja Seweryna i Zbigniewa Zamachowskiego. Towarzyszyć artystom przy fortepianie będzie autor oryginalnej muzyki do Salonu i płyty - Aleksander Dębicz.

Autorem pomysłu Salonu i scenariusza jest Marek Szyjko. Opieką artystyczną objął Salon i nagranie płyty Andrzej Seweryn.

24 listopada 2024, Duża Scena

***

Joanna Szczepkowska

SEPARATKA

Reżyseria: Joanna Szczepkowska

Dekoracje: Jolanta Gałązka

OBSADA

Alina: Dorota Landowska

Marta: Joanna Szczepkowska

Dwie kobiety zostają same w sali szpitalnej, przeznaczonej dla jednej osoby. Czekając aż sytuacja się wyjaśni, są skazane na swoje towarzystwo. Nigdy nie mogłyby się poznać, gdyby przypadek ich z sobą nie zetknął. Różnice w charakterach i w poglądach, prowadzą do wielkich napięć, ale też do niespodziewanych zwrotów akcji. Punkt widzenia każdej z kobiet nie jest tak oczywisty, jak się
z początku wydaje...

Spektakl powstaje we współpracy z Fundacją Joanny Szczepkowskiej na Rzecz Inicjatyw Artystycznych i Społecznych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

PREMIERA 7 grudnia 2024, Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka

***

Charles Dickens

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

Scenariusz: Janusz Majcherek

Reżyseria: Wojciech Czerwiński

Scenografia: Marta Zając

Muzyka: Piotr Łabonarski

Światła: Jarosław Wardaszka

Projekcje: Piotr Kułakowski - Fast Frame

Zdjęcia do projekcji: Paweł Śmiałek

OBSADA

Scrooge: Szymon Kuśmider

Pomocnik: Krzysztof Kwiatkowski

Marley: Dominik Łoś

Siostrzeniec: Paweł Krucz

Żona pomocnika: Marta Wiejak

Bella: Katarzyna Strączek

Kwestorka: Katarzyna Skarżanka

Fezziwig: Wojciech Czerwiński

Duch I (przeszłości): Marta Alaborska

Duch II (teraźniejszości): Irmina Liszkowska

Kolędnicy: Adam Biedrzycki, Michał Kurek

Demony-ptaki: Irmina Liszkowska, Marta Wiejak, Adam Biedrzycki, Wojciech Czerwiński, Paweł Krucz, Michał Kurek

Przewodnik: Arkadiusz Pyć

Nagranie głosu: Dorota Bzdyla

„Opowieść wigilijna” Dickensa – znamy! Ale czy na pewno? 

Twórcy spektaklu opowiadają historię o cudzie – o cudownym spotkaniu z duchami i światem duchowości, o niezwykłej przemianie zgorzkniałego odludka w człowieka rodzinnego, wrażliwego, który w ten wigilijny cud uwierzył.

„Opowieść wigilijna” w reżyserii Wojciecha Czerwińskiego jest też historią o pożytkach płynących ze spoglądania wstecz. Szczególnie dziś – kiedy większość z nas patrzy daleko przed siebie, niezwykłym darem o cudownej mocy, może być wrażliwe i uważne spojrzenie za siebie. 

Pewnej wigilijnej nocy, Scrooge’owi dane jest wrócić do zdarzeń, o których zapomniał. Jest też świadkiem tych, o których nie mógł lub nie chciał wiedzieć, a nawet tych, które dopiero mają nadejść. Może przyjrzeć się drobnym fragmentom życia, które widziane z perspektywy objawiają swoje prawdziwe znaczenie. 

Towarzysząc Scrooge’owi w niezwykłej podróży możemy zajrzeć również we własną duszę. Niewypowiedziane słowa, niedotrzymane obietnice, zlekceważone uczucia, przemilczany żal… Wielu z nas dostrzega wagę zdarzeń, kiedy jest za późno. Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy można coś zmienić, kiedy można wyjść z mroku ku miłości, która stanie się sensem życia. 

Spektakl dla widzów powyżej 13. roku życia.

PREMIERA 14 grudnia 2024, Duża Scena 

Źródło:

Materiał nadesłany