EN
30.07.2022, 19:51 Wersja do druku

Warszawa. Dramaty o walce o prawa człowieka i sprawiedliwość w ADiT

Agencja Dramatu i Teatru ADiT poleca dwa dramaty na lato, dotyczące podróży samotnych wilków przez życie w walce o prawa człowieka i sprawiedliwość.

fot. mat. ADiT

Jeden przeciwko światu − to trop dobrze znany z kultury masowej, przede wszystkim z filmów, ale życie bywa bardziej zaskakujące niż nawet najbardziej finezyjna kinematografia. W czasach, kiedy obserwujemy zbrodnie przeciwko ludzkości na terenach tak bliskich nam zarówno geograficznie, jak i kulturowo, pamiętajmy o tych, na których krzyk świat po II wojnie światowej reagował opieszale. Jeśli umrze ciało całe Roberta Skloota to portret Raphaela Lemkina, twórcy pojęcia „zbrodni przeciwko ludzkości, zaś Przyjechałem do ciotki Zofii Arthura Feinsoda − Jana Karskiego (wątek heroicznej, samotnej walki Karskiego o prawdę został także podjęty w prezentowanym niedawno w Polsce filmie Dereka Goldmana Zapamiętaj to) Obecne technologie komunikacyjne zobowiązują do przekazywania informacji błyskawicznie. Teatr wojny rozgrywa się na naszych oczach non stop. Czy to pozwoli na szybsze osądzenie winnych zbrodni?

ROBERT SKLOOT

Profesor na Wydziale Teatru i Dramatu oraz w Centrum Studiów Żydowskich na Uniwersytecie Wisconsin-Madison. Jest autorem sztuki Jeśli umrze ciało całe: Raphael Lemkin i traktatu przeciwko ludobójstwu oraz książki The Darkness We Carry: The Drama of the Holocaust, a także redaktorem zbiorów The Theatre of the Holocaust (dwa tomy) oraz The Theatre of Genocide, wydanych przez University of Wisconsin Press.

Jeśli umrze ciało całe /  If the Whole Body Dies

Przekład: Agnieszka Neuman

Gatunek: dramat

Obsada: 2 k, 2 m + głos kobiecy i męski

Czas i miejsce akcji: lata 50., skromne mieszkanie intelektualisty na Manhattanie

Sztuka amerykańskiego akademika jest próbą przypomnienia Rafała (Raphaela) Lemkina, prawnika, który całe swoje życie poświęcił samotnej krucjacie, żeby niszczenie narodu zostało uznane za zbrodnię. Ów Żyd polskiego pochodzenia był autorem traktatu przeciwko ludobójstwu pod auspicjami ONZ oraz twórcą terminu genocide – „ludobójstwo”. W owocnym, lecz niespełnionym życiu Lemkina nie brak choroby, samotności i frustracji, spotęgowanych niestabilną sytuacją finansową oraz – a może przede wszystkim – utratą rodziny w czasie Holokaustu. Sztuka Jeśli umrze ciało całe próbuje przybliżyć jego osobę przez ukazanie wielu doświadczeń i kultur, które go ukształtowały. Dramat opowiada o jednym dniu z życia Lemkina, w którym skomasowały się rozmaite sprawy zawodowe, rodzinne oraz wspomnienia i przemyślenia żydowskiego intelektualisty. Uczestniczymy w zmaganiach Lemkina z prozaiczną codziennością: bohater ma długi, cierpi na nadciśnienie, żadne wydawnictwo nie chce wydać jego książki z powodu mało „nośnej” tematyki. Lemkin nieustannie pisze oficjalne listy do głów państwa. Motyw żydowski ożywia duch-wspomnienie zmarłej Matki. Niejednokrotnie Lemkin przywołuje powieść Quo Vadis Sienkiewicza, która jako pierwsza zwróciła mu uwagę na problem ludobójstwa i masowej „likwidacji” innowierców (którymi byli chrześcijanie dla Nerona). 

ARTHUR FEINSOD

Reżyser teatralny, wykładowca uniwersytecki, Ukończył Harvard, Berkeley i Uniwersytet Nowojorski. Będąc profesorem w Trinity College, pod koniec lat 90. pracował jako dramaturg-rezydent w nagrodzonym Tony Hartford Stage Company. Od 2001 Feinsod jest profesorem na Indiana State University i dyrektorem artystycznym tamtejszego Teatru Repertuarowego Crossroads (Rozdroże), gdzie wyreżyserował kilkanaście spektakli, zarówno według tekstów współczesnych, jak i klasycznych. 

Przyjechałem do ciotki Zofii / Coming To See Aunt Sophie

Przekład: Zbigniew Zawadzki

Gatunek: dramat

Dramat

Obsada: 1K, 3M

Przyjechałem do ciotki Zofii jest zarówno tytułem sztuki, jak i tajnym hasłem ostatniej misji Jana Karskiego (1914-2000), kuriera polskiego podziemia. Akcja rozpoczyna się w późnych latach 70., kiedy Karski po wielu latach milczenia opowiada swoją historię z czasu II wojny światowej reżyserowi filmowemu. Opowieść snuta z perspektywy lat obejmuje szereg niebezpiecznych epizodów: jego schwytanie i torturowanie przez Gestapo i spektakularną ucieczkę, zabawne doświadczenia związane z życiem w rozmaitych przebraniach, pełne bólu zaangażowanie w życie warszawskiego Getta, udawanie strażnika obozu koncentracyjnego czy słynne spotkanie z Rooseveltem. Podjąwszy się swojej ostatniej misji, jaką było m.in. informowanie światowych przywódców o systematycznej Zagładzie Żydów na ziemiach polskich, Karski podróżuje przez Europę do Stanów Zjednoczonych, zmieniając tożsamość. Sztuka jest zarówno studium psychologicznym bohatera wojennego, jak i emocjonującym, pełnym akcji thrillerem. Autor namawia nas do tego, byśmy razem z Karskim podążyli tropem jego heroicznej postawy, powtarzając za polskim kurierem jak mantrę życzenie, byśmy chcieli dowiedzieć się więcej o nas samych i czasach, w których żyjemy.

Spektakl Przyjechałem do ciotki Zofii, produkcja Crossroads Repertory Theater z prapremierą na festiwalu w Mannheim w reż. Dale'a McFaddena z maja 2014, także w maju 2014 pokazywany był w Polsce, m.in. w Muzeum Historii Żydów Polskich.

*

Sztuki można zamówić drogą mailową. Zapraszamy na stronę internetową, gdzie można skorzystać z formularza zamawiania sztuk oraz wyszukiwarki: adit.art.pl, i na nasz fanpage, https://www.facebook.com/AgencjaADiT/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne