EN

10.10.2022, 15:34 Wersja do druku

Warszawa. Dramatopisanie cz. II. Sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Artura Pałygi czekają na zgłoszenia teatrów

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza teatry publiczne do wzięcia udziału w drugiej części konkursu stypendialnego DRAMATOPISANIE. Na eksplikacje reżyserskie powstałe we współpracy z teatrami, przygotowane w oparciu o teksty laureatów – „Brylant” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i „Gotki” Artura Pałygi – czekamy do 9 grudnia.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

DRAMATOPISANIE to rozpoczęty w 2020 program stypendialny, którego celem jest wspieranie najzdolniejszych polskich autorów sztuk współczesnych poprzez stworzenie im dogodnych warunków pracy, towarzyszenie w procesie twórczym, popularyzację ich osiągnięć wśród czytelników i widzów teatralnych, a także upowszechnianie wiedzy o polskim dramacie współczesnym.

Ogłaszany właśnie II etap konkursu polega na wyłonieniu teatrów publicznych, które we współpracy z Instytutem Teatralnym zrealizują spektakl oparty na jednym z dwóch dzieł dramatycznych powstałych przy realizacji I etapu konkursu. Są to sztuki „Brylant” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz „Gotki” Artura Pałygi.

Eksplikację reżyserską spektaklu o objętości trzech stron maszynopisu (3-4 tysiące znaków), należy złożyć w formie elektronicznej na adres: [email protected] do 9 grudnia 2022 roku. Kapituła dokona oceny zgłoszeń, kierując się następującymi kryteriami: reżyserska interpretacja dramatu, koncepcja inscenizacji tekstu (proponowana obsada, scenografia i kostiumy, muzyka, choreografia, efekty medialne), całościowa wizja spektaklu.

Do 15 stycznia 2023 roku Kapituła wybierze do współpracy maksymalnie trzy teatry publiczne. Instytut Teatralny przeznaczy na realizację spektaklu w każdym z teatrów 50 tys. zł brutto. Wybrane teatry do 15 lutego 2023 zawrą z Instytutem Teatralnym umowę, której przedmiotem będzie określenie zasad współpracy.

Premiery spektakli powstałych w ramach programu powinny odbyć się do dnia 30 września 2023, a do końca 2023 roku każdy ze spektakli musi zostać zaprezentowany publiczności przynajmniej dziesięciokrotnie.

Organizatorem DRAMATOPISANIA jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.

Materiały do pobrania znajdują się tutaj.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne