EN

17.01.2023, 11:28 Wersja do druku

Warszawa. Doświadczenie wojny w Ukrainie w monodramie „Ściany”

Laureatem konkursu dramaturgicznego na teksty dla młodzieży z myślą o wystawieniu w szkołach zorganizowanym przez Fundację Teatr 21 został ubiegłoroczny maturzysta pochodzący z Ukrainy, Ostap Junko. „Ściany” wyreżyseruje Ula Kijak. Spektakl będzie pierwszą premierą w warszawskim Centrum Sztuki Włączającej.

fot. mat. teatru

Nagrodzona sztuka Ostapa Junko opisuje sytuację nastoletniej uchodźczyni wojennej w obcym kraju, zagubienie w nowej rzeczywistości i języku, osamotnienie i próbę integracji w nowym środowisku. Rekomendujemy ją do realizacji ze względu na jej wysokie wartości edukacyjne, potencjał teatralny oraz walory literackie - czytamy w uzasadnieniu Kapituły Konkursu w składzie: Agnieszka Lubomira Piotrowska (Przewodnicząca), Dorota Chałaczkiewicz, Daria Kubisiak, Uliana Roj. 

Ukrainiec, Ostap Junko urodził się w Warszawie. Mieszkał w Kijowie przez 15 lat i tam chodził do szkoły, lecz rzeczywistość sprawiła, że po latach wrócił do Polski. W 2022 w odpowiedzi na rosnącą falę dezinformacji założył z siostrą i przyjaciółmi kanał na Telegrafie „Ukraiński Telegraf”, który prowadzili zdalnie, ze smartfonów, na spacerach, w kawiarniach, na szkolnej przerwie, gdzie i kiedy tylko mogli. Wywiady z młodymi osobami, które doświadczyły wojny, świadectwa, fragmenty rozmów zebranych w aktywistycznej pracy złożyły się na przejmujący tekst dla teatru „Ściany”. Premiera sztuki dwudziestoletniego autora „Ściany” w reż. Uli Kijak odbędzie się 27 stycznia o godz. 19:00 w Centrum Sztuki Włączającej. Teksty napisany dla jednej aktorki ma mniej niż 40 tys. znaków i jest przeznaczony do realizacji w trakcie jednej 45 minutowej lekcji szkolnej. W spektaklu zobaczymy Magdalenę Sildatk. Zwycięski tekst zostanie zrealizowany w formule Teatru w klasie, w której sala lekcyjna staje się na czas trwania przedstawienia sceną, na której aktorzy podejmują z młodzieżą aktualne problemy i zagadnienia społecznych, z którymi młoda widownia spotyka się lub może się spotkać. W drugiej części psycholożka i pedagożka teatru podejmie z uczniami dyskusję rozwijającą tematykę spektaklu. To przykład teatru, który wchodzi w interakcję z młodą widownią, sam szuka kontaktu, wychodzi na spotkanie, ale też oferuje doświadczenie bliskości i zaangażowania. Sztuka, której bohaterka należą do tego samego pokolenia co widownia, staje się pretekstem do rozmowy na trudne tematy dotykające młodzież i uwrażliwiania jej na palące problemy społeczne. Spektakl będzie grany również stacjonarnie w siedzibie Centrum Sztuki Włączającej, gdzie odbędzie się premiera i pierwsze styczniowe przedstawienia. 

Wraz z wejściem do nowej siedziby przychodzi czas, byśmy to my podzielili się przestrzenią z tymi, którzy są w podróży, doświadczają zmiany i chcą opowiadać o tych doświadczeniach sięgając po język sztuki – mówi Justyna Lipko-Konieczna, dyrektorka programowa Centrum Sztuki Włączającej. Premiera monodramu „Ściany” w siedzibie Centrum Sztuki Włączającej, ul. Skoczylasa 10/12 w Warszawie już 27 stycznia 2023. Kolejne spektakle 28-29 stycznia 2023. Wszystkie spektakle są tłumaczone na język ukraiński, a premierowy też na PJM. 

„Ściany” 

tekst: Ostap Junko

reżyseria: Ula Kijak

występuje: Magdalena Sildatk

scenografia, kostiumy: Wisła Nicieja

światło: Sebastian Klim 

Premiera: 27 stycznia, godz. 19.00. 

Kolejne spektakle: 28-29 stycznia, godz. 18.00, od lutego spektakl grany będzie w warszawskich szkołach

Centrum Sztuki Włączającej, ul. Skoczylasa 10/12, Warszawa

Szczegóły: teatr21.pl

Bilety: https://kicket.com/warszawa/teatry/teatr-21,1074/sciany,18328?eventId=237182#

TWÓRCY:

Ostap Junko – młody aktywista, działacz społeczny, zagrał w m.in. spektaklu dla i z młodzieżą realizowanym w ramach projektu TiSZ – Teatr i Szkoła „Autokorekta” w reż. Jakuba Skrzywanka w TR Warszawa. Zeszłoroczny maturzysta, z pochodzenia Ukrainiec, urodził się w Warszawie. Mieszkał w Kijowie przez 15 lat i tam chodził do szkoły. W odpowiedzi na rosnącą falę dezinformacji i towarzyszący jej strach i panikę wśród swoich kolegów i nauczycieli założył z siostrą i przyjaciółmi kanał na Telegrafie „Ukraiński Telegraf”, który stał się jednym z najskuteczniejszych narzędzi walki z dezinformacją na temat wojny. Jako uczniowie kanał prowadzili zdalnie, ze smartfonów, na spacerach, w kawiarniach, na szkolnej przerwie, gdzie i kiedy tylko mogli. Fragmenty rozmów i świadectw zebranych w aktywistycznej pracy złożyły się na przejmujący tekst dla teatru „Ściany”. 

Ula Kijak – reżyserka, aktywistka; dra sztuki w dziedzinie sztuk teatralnych; edukatorka i propagatorka twórczości bez przemocy oraz niehierarchicznych metod kreatywności zespołowej; reżyseruje spektakle i wydarzenia interdyscyplinarne; tworzyła filmy dokumentalne, reportaże, słuchowiska teatralne, teledyski oraz serial internetowy; prowadzi działania społeczne i emancypacyjne, a także artystyczne projekty partycypacyjne; wiceprzewodnicząca Zarządu Związku Zawodowego Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

Magdalena Sildatk – magistra sztuki, absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej na kierunku aktorstwo. Dziewczyna z Kaszub. Jej nazwisko pochodzi od niemieckiego słowa „der Soldat” - żołnierz. W swoim repertuarze posiada wiele kaszubskich piosenek, chętnie tańczy też kosedera. Obroniła licencjat z Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim, choć przyznaje, że serce ma po drugiej stronie kamery. Ma już w swoim dorobku ważne doświadczenia teatralne, grała Julię w „Romeo i Julii” w reż. Marzeny Nieczui-Urbańskiej w Teatrze w Oknie i Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, zagrała również w dyplomach w reżyserii Marcina Hycnara („Stramer”) oraz Adama Nalepy („Antygona.Edyp”), a w 2021 roku w „Klubie” w reż. Weroniki Szczawińskiej w koprodukcji Teatru Collegium Nobilium i Teatru Rozmaitości. Wzięła również udział w performensie Katarzyny Kozyry „Fressen” w Teatrze Powszechnym. W 2022 ukończyła dwumiesięczny kurs „Clowning and physical comedy” w Teaterhögskolan  w Malmö. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne