EN

12.09.2020, 09:00 Wersja do druku

Warszawa. Film o Lupie na Millennium Docs Against Gravity

Mat. teatru

Teatralna magia - czyli ciężka praca, nerwy, konflikty i wyobraźnia. Na festiwalu Docs Against Gravity dokument o najważniejszym polskim reżyserze teatralnym.

Co jeszcze zobaczymy w weekend?

Film ma w sobie coś z podglądactwa. To nienowa myśl, ale intensywnie mi towarzyszyła, gdy oglądałem „Spróbujmy wskoczyć do studni”, pokazywane na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

To dokument o Krystianie Lupie - najsłynniejszym bodaj żyjącym polskim reżyserze teatralnym, żywej legendzie. Nie jest to jednak zwyczajny dokument o teatrze, jaki znalibyśmy z telewizji. Nie ma tu gadających głów, krewnych, znajomych i kolegów po fachu mniej lub bardziej uprzejmie serwujących anegdoty o artyście. Nie ma fragmentów przedstawień; nie ma skrótu biografii, rzutu oka na dom rodzinny czy zdjęć z młodości.

Lupa w półmroku

Jest samo mięso. Obserwacja procesu twórczego, aktorów i reżysera w półmroku. O pracy Lupy krążą legendy. Tu widzimy, co się za nimi kryje. Lupa "podgrywa" za aktorów - partneruje im w scenach, porywa ich opowieściami i rozważaniami, wreszcie „wkłada im do głowy” monologi wewnętrzne, mówiąc do nich rozmaite, brutalne, dowcipne, osobiste i/lub liryczne rzeczy, gdy grają.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Krystian Lupa kłóci się na Millennium Docs Against Gravity i inne kulturalne propozycje na weekend

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Witold Mrozek