EN

1.07.2024, 15:59 Wersja do druku

Warszawa. Dobry stan kultury – podcast Mazowieckiego Instytutu Kultury

Nowy podcast MIK to rozmowy o empatycznym zarządzaniu z praktyczkami i praktykami z sektora kultury oraz ekspertkami i ekspertami z innych branż.

fot. proj. Tomasz Grabowski/ mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Wspólnie przyglądamy się wyzwaniom, z którymi mierzą się liderki i liderzy. Szczerze rozmawiamy o blaskach i cieniach wrażliwego podejścia w zarządzaniu, o zmianach, które nas dotykają oraz o inspiracjach i autorytetach. Pomysłodawczynią podkastu i prowadzącą rozmowy jest Magdalena Ulejczyk, dyrektorka MIK.

Podcast dostępny jest na Spotify, na kanale YouTube Mazowieckiego Instytutu Kultury (z napisami w języku polskim) oraz na Apple Podcasts.

Servant Leadership – czy to możliwe w kulturze?

Do pierwszego odcinka "Servant Leadership – czy to możliwe w kulturze?" zaprosiliśmy Magdalenę Kamińską, założycielkę Big Call. Center of Servant Leadership Poland oraz Annę Grędzińską, dyrektorkę Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz laureatkę konkursu Mazowiecki Menedżer Kultury.

W ostatnim czasie przez nasze środowisko przetoczyła się dyskusja o tym, dlaczego instytucje kultury są tak podatnym gruntem do mobbingowych i przemocowych zachowań. Czy jesteśmy w momencie zmiany paradygmatu myślenia o osobach kierujących instytucjami kultury? Czy przywództwo służebne – servant leadership to model, na który w kulturze czekamy? A może instytucje publiczne nie są na to gotowe? 

Zdrowie psychiczne w sektorze kultury

Żyjemy w czasach kryzysów i zmian, które odbijają się na zdrowiu psychicznym. Pandemia, skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę, atomizacja społeczeństwa, kryzys klimatyczny, nadmiar informacji, przepracowanie – to główne, ale nie jedyne czynniki, które mają wpływ na stan zdrowia naszych społeczeństw.W listopadzie 2024 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła konkluzję o zdrowiu psychicznym, gdzie czytamy:"Poprawa zdrowia psychicznego jest dla Unii Europejskiej i państw członkowskich koniecznością społeczną i gospodarczą, która stała się bardziej widoczna od czasu pandemii Covid-19. Rada docenia pozytywny wpływ społeczności, szkół, sportu i kultury na zdrowie psychiczne i utrzymanie przez całe życie dobrostanu psychicznego."Czy, mając świadomość roli instytucji kultury w profilaktyce zdrowia psychicznego, sami, jako kadry kultury, umiemy o siebie zadbać? Czy osoby pracujące w sektorze kreatywnym, kulturalnym, artyści i artystki są narażone na kryzysy psychiczne? Dlaczego? Jakie mamy narzędzia, żeby sobie z nimi poradzić? O tym rozmawiała Magdalena Ulejczyk w drugim odcinku podcastu z gościniami: Martą Białek-Graczyk, założycielką i prezeską Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", menadżerką, animatorką kultury oraz socjolożką, autorką i współautorką projektów kulturalnych i społecznych m.in. kursu o zdrowiu psychicznym dla kadr kultury z Warszawy “Kioski troski” oraz Justyną Dubanik, psychoterapeutką, terapeutką grupową i trenerką antydyskryminacyjną, członkinią Pogotowie Facylitacyjne, która zawodowo wspiera różne grupy i społeczności w komunikacji i rozwoju. 

Dobry stan kultury

Kolejny odcinek podkastu powięcony będzie zmianom w instytucjach.

Autorzy i współtwórcy podkastu „Dobry stan kultury”:

koncepcja i prowadzenie: Magdalena Ulejczyk

produkcja: Sandra Włodarczyk, Aleksandra Kujałowicz

realizacja: Ciekawość

grafika: Tomasz Grabowski

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne