Do połowy lutego zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora lub dyrektorki Teatru Lalka. Prezydent Warszawy podpisał właśnie zarządzenie w tej sprawie - poinformowano w środę na stronie Urzędu m.st. Warszawy.
Jak wyjaśniono, szczegóły zarządzenia znajdują się Biuletynie Informacji Publicznej na stronie: https://bip.warszawa.pl/NR/exeres/05100F61-923D-4F5A-B783-6FE219D6D7D4,frameless.htm.
"Informuję o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Lalka. Rozpoczęcie procedury konkursowej nastąpi w ciągu 60 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia poprzez opublikowanie ogłoszenia o konkursie. Przewiduje się, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu 60 dni od końcowego terminu składania ofert" - czytamy w rozporządzeniu podpisanym 16 stycznia z up. prezydenta m.st. Warszawy przez jego zastępczynię Aldonę Machnowską-Górę.
Wyjaśniono, że wykonanie zarządzenia powierza się Dyrektorowi Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.
Jak przypomniano, że Teatr Lalka powstał w maju 1945 r. w Samarakandzie, a w roku 1948 przeniósł się do Warszawy. "Od 1955 r. jego siedzibą jest Pałac Kultury i Nauki. W repertuarze ma spektakle adresowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale grane są tam również przedstawienia dla dorosłych" - napisano w informacji.
Podkreślono, że z Teatrem Lalka "od samego początku związani są wybitni artyści i artystki sztuki lalkarskiej, a przedstawienia Lalki stawały się ważnymi wydarzeniami artystycznymi, wyznaczającymi nowe kierunki w polskim i światowym teatrze lalek".
Najnowsza premiera stołecznego Teatru Lalka - "O dwóch takich, co ukradli księżyc" wg Kornela Makuszyńskiego, w reż. Jarosława Kiliana - odbyła się 16 grudnia 2023 r. Spektakl jest przeznaczony dla widzów powyżej szóstego roku życia.
Dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Lalka od 2016 r. jest historyk sztuki i reżyser, dr hab. Jarosław Kilian. Kierownikiem muzycznym teatru jest Grzegorz Turnau.
Jarosław Kilian jest absolwentem Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Był stypendystą British Council i Departamentu Stanu USA. Odbył staż reżyserski u Petera Brooka w Wiedniu.
Jest profesorem Akademii Teatralnej (AT) im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Był wieloletnim dziekanem Wydziału Reżyserii AT. W latach 1999-2010 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie. Reżyseruje m.in. opery, widowiska plenerowe, spektakle dla dzieci i przede wszystkim europejską i polską klasykę teatralną – dzieła Słowackiego, Fredry, Moliera i Szekspira.