EN

13.05.2024, 16:24 Wersja do druku

Warszawa. „Decameron” – premiera Teatru na Wygnaniu

22 maja 2024 roku Teatr na Wygnaniu zagości w Warszawie. W programie premiera spektaklu „Decameron”, panel dyskusyjny na temat integracji artystów
z doświadczeniem uchodźczym oraz warsztaty dla aktorek i aktorów. Na wydarzenia zapraszają aktorka Karolina Gruszka i reżyser Iwan Wyrypajew
założyciele Fundacji TEAL HOUSE.

fot. mat. teatru

Teatr na Wygnaniu to inicjatywa artystyczna, która gromadzi wokół siebie twórców teatralnych z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym. 22 maja 2024 roku mieszkańcy i mieszkanki Warszawy, artyści i artystki oraz cała społeczność migrancka będzie mogła wziąć udział w szeregu wydarzeń. Głównym z nich będzie premiera spektaklu Decameron.

Decameron to współczesna wersja utworu Giovanniego Boccacio w interpretacji ukraińskiej dramaturżki Saszy Denisowej. Kalejdoskop postaci i ich doświadczeń prezentowany jest zgodnie z oryginalną ideą Decameronu. 100 historii opowiadanych przez 5 osób przybliża marzenia, pragnienia i ambicje dzisiejszych dwudziestolatków, którzy uciekając przed wojną w Ukrainie, Izraelu i Palestynie, prześladowani w Białorusi czy Rosji rozpoczynają nowe życie w Warszawie.

Sasza Denisowa to uznana ukraińska dramatopisarka i reżyserka. Tworzy zaangażowany społecznie i politycznie teatr. Jej sztuki pokazywane były w Barcelonie, Stanach Zjednoczonych i Polsce. Współpracowała m.in. z Theater Doc w Moskwie, Royal Court w Londynie. Uciekła z Moskwy do Polski w momencie wybuchu wojny w Ukrainie.

Spektakl Decameron powstał metodą verbatim, w reżyserii zbiorowej pracy zespołu aktorskiego TEAL HOUSE pod opieką artystyczną Iwana Wyrypajewa oraz Mykoły Miszyna.

Decameron Saszy Denisowej rozgrywa się w cieniu straszliwej wojny rozpętanej przez Rosję przeciwko Ukrainie i całemu cywilizowanemu światu. Grupa młodych ludzi spotyka się w ogrodzie, aby opowiedzieć historie o miłości. Jednak w przeciwieństwie do historii opowiadanych przez bohaterów Boccaccio, bohaterowie Denisowej opowiadają nie tyle radosne, co smutne, a czasem straszne historie. W końcu ta wojna złamała życie milionom kochanków. Jak zawsze w sztukach Denisowej straszne łączy się jednak z zabawnym, a banalne z wysublimowanym. Jak wygląda życie dzisiejszej młodzieży, w której życie i młodość wdarła się wojna? Jakim życiem żyją? O tym możemy dowiedzieć się z historii opowiedzianych przez aktorów i dramaturżkę. Zobaczcie tę sztukę, choćby dlatego, że wszystkie historie mają swoje odzwierciedlenie w prawdziwym życiu. Decameron Denisowej jest zabawny, bolesny i uzdrawiający.” – mówi Iwan Wyrypajew, reżyser i dramatopisarz, założyciel Fundacji TEAL HOUSE, pod okiem którego powstawał spektakl.

Premierę poprzedzi panel dyskusyjny na temat integracji artystów z doświadczeniem uchodźczym w kulturę polską i europejską oraz ukazujący ideę oraz kontekst powstania spektaklu. Dyskusja będzie dotyczyła głównych tematów spektaklu, dotykając rozmaitych dychotomii współczesności: wojna-emigracja, młodość-miłość, życie-śmierć, piekło-raj, uchodźcy-tubylcy. W panelu udział wezmą m.in. Iwan Wyrypajew, Paweł Łysak i Maciej Nowak.

Spektakl i debata odbędą się 22 maja 2024 roku w Teatrze Potem-o-tem.

Tego samego dnia, w nowej siedzibie Fundacji TEAL HOUSE w Przystani Warszawa odbędą się warsztaty dla aktorów z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym
z reżyserem castingów Piotrem Bartuszkiem
. Artyści z Ukrainy, Białorusi i Rosji będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak budować i rozwijać karierę aktorską w Polsce
i Europie oraz wezmą udział w improwizacjach aktorskich pod okiem osoby odpowiedzialnej za obsadę filmów takich jak: „Kobieta na dachu”, „Żeby nie było śladów” czy „Zjednoczone stany miłości”.

DECAMERON
Premiera: 22 maja (środa) 2024, godz. 19.00
Teatr Potem-o-tem, Nowolipki 2/2A, Warszawa
Czas trwania 90 min
TWÓRCY
Reżyseria – TEAL HOUSE
Dramaturgia - Sasza Denisowa
Muzyka: Jacek Jędrasik 
Choreografia: Konstantin Chelkaev
Twórca video: Polina Wasilewska
Reżyseria światła: Alexey Poluboyarinov
Scenografia: Mila Gogenko
Producent wykonawczy: Misha Poniatowski
Asystent reżysera: Taras Buzdyhan
Obsada: Wanda Konisevich, Vova Makovskyi, Olga Pipchanka, Piotr Siwek, Walentyna Sizonenko

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST BEZPŁATNY, OBOWIĄZUJE REZERWACJA MIEJSC.

Przystań Warszawa, Bulwar Flotylli Pińskiej 1F, Warszawa

10:00 – Warsztaty dla aktorów z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym
z Piotrem Bartuszkiem, reżyserem castingów.

Teatr Potem-o-tem, Nowolipki 2/2A, Warszawa

16:00 – Panel dyskusyjny „Problem integracji artystów z doświadczeniem uchodźczym w kulturę polską i europejską”

19:00 – Premiera spektaklu DECAMERON

Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie teatruhttps://www.potemotem.com/wynajem-repertuar

lub zarezerwować miejsce pisząc na adres[email protected]

Wydarzenie jest organizowane przez Fundację TEAL HOUSE w ramach projektu Teatr na wygnaniu współfinansowanego przez miasto stołeczne Warszawa.

Fundacja TEAL HOUSE zajmuje się pomocą w integracji artystów z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym w społeczeństwo polskie i europejskie oraz sferę artystyczną.

Źródło:

Materiał nadesłany