EN

19.09.2023, 11:50 Wersja do druku

Warszawa. Czytanie sceniczne „Filokteta” w Instytucie Teatralnym

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 20 września o godz. 19:00 na czytanie sceniczne „Filokteta” w reżyserii Mariusza Malca. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Sofokles na nowo odczytany”. Bezpłatne zaproszenia dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.

„Filoktet” to drugi dramat Mistrza prezentowany w Instytucie Teatralnym w ramach cyklu „Sofokles na nowo odczytany”. W maju przedstawiliśmy Państwu „Trachinki” ze wspaniałymi kreacjami Wiktorii Gorodeckiej jako Dejaniry i Krzysztofa Wakulińskiego w roli Heraklesa.

20 września o godz. 19:00 zapraszamy na czytanie performatywne „Filokteta” w przekładzie Antoniego Libery, z muzyką Mikołaja Trzaski, w adaptacji i reżyserii Mariusza Malca. W roli tytułowej zobaczymy Przemysława Bluszcza.

„Filoktet” to niezwykle aktualna opowieść o zdradzie i lojalności, o odpowiedzialności za towarzyszy, wreszcie to historia „tajnego współpracownika”. Tłem dramatu jest wojna trojańska.

Przed Sofoklesem losami Filokteta zajmowali się Ajschylos i Eurypides. Najciekawszą opowieść stworzył jednak autor „Króla Edypa”. Jego dzieło w przewrotny sposób ilustruje tezę o wyższości dobra wspólnego nad prymatem jednostki. Stawia szereg pytań począwszy od tego, czy cel zawsze uświęca środki. Opisuje proces degradacji człowieka opuszczonego przez przyjaciół i sojuszników, niemożność wybaczenia krzywd zadanych.

obsada: Przemysław Bluszcz (Filoktet), Krzysztof Wakuliński (Odyseusz), Ignacy Martusewicz (Neoptolem, syn Achillesa)

oraz

chór towarzyszący Neoptolemowi i Filoktetowi: Dominik Bobryk, Kamil Książek, Wojciech Melzer, Dominik Mironiuk, Piotr Zapert

koncepcja i przygotowanie chóru: Olga Lisiecka

przekład: Antoni Libera
scenariusz i reżyseria: Mariusz Malec
muzyka: Mikołaj Trzaska

***

„Sofokles na nowo odczytany” to projekt edukacyjno-teatralny bazujący na najnowszym polskim przekładzie wszystkich ocalałych dzieł greckiego dramaturga. W maju na deskach sceny Instytutu Teatralnego zorganizowaliśmy czytanie dramatu „Trachinki”, we wrześniu zapraszamy na czytanie sceniczne „Filokteta”. W październiku odbędzie się premiera najsłynniejszego dzieła Sofoklesa, należącego do kanonu lektur szkolnych – „Antygony”. Muzykę do tych prezentacji przygotuje Mikołaj Trzaska.

Prezentacjom towarzyszy panel dyskusyjny. Celem dyskusji jest uwypuklenie uniwersalności tragedii Sofoklesa i wskazanie jej wielorakich odnośników we współczesnej sztuce i polityce. Moderatorem dyskusji będzie Jarosław Cymerman (zastępca dyrektora ds. programowych w Instytucie Teatralnym), gośćmi będą: Antoni Libera (kawaler Orderu Orła Białego, znawca antyku, tłumacz Sofoklesa) i Mariusz Malec (zdobywca Grand Prix zeszłorocznego Festiwalu DWA TEATRY, reżyser i scenarzysta, który dla Teatru Polskiego Radia zrealizował wszystkie dramaty Sofoklesa).

Źródło:

Materiał własny