EN

21.06.2021, 14:16 Wersja do druku

Warszawa. Czytanie "Psałterza Dawidów" w Instytucie Teatralnym - w czwartek

Dołączając do innych inicjatyw organizowanych tego dnia dla uczczenia pamięci i przywołania twórczości Jana Kochanowskiego, 24 czerwca Instytut Teatralny (IT) im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zaprasza na czytanie sceniczne "Psałterza Dawidów"- czytamy na Fb IT.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

"Od lat w warszawską tradycję wpisane są nie tylko atrakcje związane z nocą świętojańską, ale również organizowane przez Bibliotekę Narodową Imieniny Jana Kochanowskiego. Jednak w tym roku, w związku z pandemią COVID-19, literacki piknik nie odbędzie się. Czytaniem scenicznym Psałterza Dawidów chcemy w skromny sposób podtrzymać obyczaj czerwcowych obchodów i wspólnie uczcić przypadające 24 czerwca imieniny Jana Kochanowskiego" - napisano na Fb Instytutu.

Jak zaznaczono, "cykliczne przywoływanie twórczości poety ma dla Instytutu szczególny wymiar – to w podwarszawskim wówczas Jazdowie (dziś Ujazdów), gdzie znajduje się nasza siedziba, odbyła się w 1578 r. prapremiera Odprawy posłów greckich".

Przypomniano, że "Psałterz Dawidów to stworzona przez Jana Kochanowskiego poetycka parafraza biblijnej Księgi Psalmów". "Dzieło polskiego poety ukazało się w 1579 r. w Krakowie, a edycję przygotowała wówczas Drukarnia Łazarzowa. Rok później, w tej samej oficynie wydawniczej opublikowano Melodie na Psałterz polski skomponowane do słów Kochanowskiego przez Mikołaja Gomółkę" - czytamy we wpisie IT.

"W epoce renesansu spolszczenia psalmów przygotowywali także inni poeci, ale wersji Kochanowskiego trzeba – z wielu względów – przyznać pomiędzy nimi miejsce najważniejsze" - napisano.

Czytaniu, organizowanemu wspólnie przez Instytut Teatralny oraz Polską Kompanię Teatralną, towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu wybitnej instrumentalistki prof. Marii Pomianowskiej. Po części artystycznej zaplanowano dyskusję z udziałem artystów, w której wezmą udział także: dyrektor IT Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, Kalina Zalewska oraz dr Patryk Kencki.

Na czytanie obowiązują bezpłatne zaproszenia do pobrania ze strony IT oraz za pośrednictwem serwisu GoOut.net.

"Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom Instytutu i ograniczoną liczbę miejsc na widowni, uprzejmie prosimy o przemyślane pobieranie zaproszeń oraz o przybycie kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem wydarzenia w celu wypełnienia formularza kontaktowego COVID-19" - napisano na Fb Instytutu.

Czytanie w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Łodzi – Aleksandry Posielężnej i Dariusza Kowalskiego - rozpocznie się 24 czerwca o godz. 18.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne