EN

8.06.2022, 10:51 Wersja do druku

Warszawa. Czytanie performatywne pamiętników osób LGBTQ+ na Placu Defilad

19 czerwca na Placu Defilad w godzinach 15.00-17.00 odbędzie się czytanie performatywne książki „Cała siła, jaką czerpię na życie” wydanej przez wydawnictwo Karakter. Książa jest zbiorem świadectw osób LGBTQ+. Czytać będą aktorzy i aktorki TR Warszawa oraz zaproszone osoby autorskie. Wydarzenie jest częścią projektu Plac Defilad, a matronat nad nim objęła Parada Równości. Czytanie jest finansowane przez m.st. Warszawa Dzielnica Śródmieście.

fot. mat. teatru

O czytaniu

TR Warszawa wspólnie z Wydawnictwem Karakter i Kampanią Przeciw Homofobii organizuje otwarte czytanie wybranych fragmentów tomu „Cała siła, jaką czerpię na życie” w wykonaniu aktorek/aktorów zespołu TR Warszawa oraz zaproszonych osób, w tym autorek i autorów pamiętników. Publiczne czytanie na głównym placu Warszawy świadectw osób LGBTQ+, które wcześniej nie mogły zostać usłyszane, jest w zamierzeniu twórców i twórczyń gestem wsparcia dla społeczności LGBTQ+, która w czerwcu obchodzi swój Pride Month – Miesiąc Dumy. Czytanie powiązane jest z najnowszą premierą TR Warszawa – dramatem „Tom na wsi” Michela Marca Boucharda, poruszającym temat homofobii i przemocy wobec osób LGBTQ+. Premierowy spektakl oraz czytanie na Placu Defilad reżyseruje Wojtek Rodak we współpracy z realizatorami spektaklu i współpracującymi artystami, laureat nagrody Debiut TR 2021. Wydarzenie poprzedzą warsztaty realizowane w kwietniu 2022 roku przez zespół edukacji TR Warszawa dla młodych osób queerowych i niequeerowych pod tytułem “CUDZE/WŁASNE. Historie”.

Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca na Placu Defilad w Warszawie i trwać będzie od godz. 15.00 do 17.00. Wstęp jest bezpłatny i niebiletowany. W razie niesprzyjającej pogody czytanie przeniesione zostanie do Baru Studio.

“Cała siła, jaką czerpie na życie”

W czerwcu 2020 roku Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w ISNS UW we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla ogłosiła konkurs na pamiętniki. Nadesłano sto osiemdziesiąt prac napisanych przez osoby w różnym wieku, pochodzące z różnych środowisk, różnych klas społecznych i wszystkich regionów Polski, a także osoby mieszkające na emigracji.

„Cała siła, jaką czerpię na życie” to obszerny, prawie tysiącstronicowy wybór wyrazistych i poruszających tekstów. Stanowi on wyjątkowy zapis doświadczeń osób LGBTQ+ w Polsce – ich dorastania i samotności, pierwszych miłości, coming out-ów, odrzucenia – lub akceptacji – ze strony najbliższych, sytuacji w szkole i w pracy, opresji ze strony Kościoła i prawicowych polityków. Ogłoszenie konkursu zbiegło się z homofobiczną i transfobiczną nagonką towarzyszącą wyborom prezydenckim, wiele tekstów powstało w geście sprzeciwu wobec nienawistnej polityki i policyjnej przemocy 7 sierpnia. Stanowią one zapis lęku i niepewności, ale też wściekłości, buntu, wzajemnej solidarności, determinacji i odwagi. Te intymne, autobiograficzne opowieści odzwierciedlają rzeczywistość osób LGBTQ+, są jednak także lustrem, w którym odbija się Polska. Opowiadana z ironią, sarkazmem i łobuzerskim wywracaniem porządku, językiem, który często odmawia uznania zastanych pojęć i narzuconego porządku – Polska squeerowana.

Każdy z tych tekstów jest zupełnie inny, każdy opowiada niezwykłą – choć prawdziwą – historię. Blisko osiemdziesiąt gotowych scenariuszy na film. Świadectw, których nie da się już zignorować.

Książka opatrzona jest wstępem zespołu Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+, w którym wyjaśniono zasady konkursu i edycji tekstów oraz zaproponowano kilka różnych ścieżek i sposobów poruszania się po tomie.

Dowiedz się więcej o książce

Zespół twórczy i organizacja

Do zespołu twórczego czuwającego nad przygotowaniem czytania należą Szymon Adamczak, Monika Drożyńska, Katarzyna Pawelec, Wojtek Rodak. Szymon i Wojtek już wcześniej pracowali nad fragmentami pamiętników podczas tworzenia spektaklu “Tom na wsi”, o którym więcej można dowiedzieć się tutaj. Tym razem wspólnie opracowali koncepcję tekstu czytania. Instalację z tkaniny stanowiącą tło wydarzenia wspólnie wykonały Monika Drożyńska i Katarzyna Borysewicz. Muzykę na żywo tworzyć będzie Krzysztof Bagiński. Za konsultacje przestrzeni odpowiada Katarzyna Pawelec. Fragmenty pamiętników czytać będą aktorzy i aktorki TR Warszawa: Mateusz Górski, Natalia Kalita, Marta Ojrzyńska, Helena Urbańska, Robert Wasiewicz, Mirosław Zbrojewicz oraz osoby, których teksty znalazły się w książce "Cała siła, jaką czerpię na życie”. Za produkcję wydarzenia odpowiada TR Warszawa, współorganizatorem jest Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Do organizacji partnerskich należą Wydawnictwo Karakter, Kampania Przeciw Homofobii oraz Projekt Plac Defilad. Matronat obejmuje Parada Równości.

Zapraszamy również na spektakl “Tom na wsi” w reż. Wojtka Rodaka, w którym wykorzystane zostały fragmenty pamiętników umieszczonych w “Cała siłą, jaką czerpię na życie”. Przedstawienie obejrzeć będzie można od 17 do 19 czerwca oraz 21 czerwca, o godz. 19.00 w TR Warszawa/Marszałkowska 8.

Kup bilet

Źródło:

Materiał nadesłany