23.01.2021, 11:19 Wersja do druku

Warszawa. Czytanie online "Lalka" Zbigniewa Herberta z Teatru Polskiego od poniedziałku

Zapraszamy do obejrzenia online czytania sztuki Zbigniewa Herberta "Lalek" w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego, pod opieką artystyczną Katarzyny Skarżanki - poinformowano w piątek na Fb Teatru Polskiego w Warszawie. Nagranie będzie dostępne na Facebooku teatru od 25 do 29 stycznia.

fot. mat. teatru

Jak przypomniano na Facebooku teatru, "+Lalek+ - dramat-słuchowisko Zbigniewa Herberta - inspirowany był prawdziwymi wydarzeniami".

"W małym miasteczku sennie toczy się życie. Ktoś kogoś kocha - na kogoś czeka, ktoś z kimś pije… Ktoś nie przyszedł, ktoś inny odszedł - na zawsze. Jutro znów ktoś kogoś spotka..." - czytamy w opisie akcji.

Jak zaznaczono, "+Lalek+ to sztuka o powszechności i powszedniości śmierci". "O tym, że nikogo ona nie nobilituje i że nie ma w niej żadnego dodatkowego znaczenia. Choć czasem bywa bezsensowna" - napisano.

Przypomniano, że dramat radiowy Zbigniewa Herberta z 1961 r. "w warstwie fabularnej jest reminiscencją autentycznego zdarzenia, które miało miejsce w Augustowie w 1960 r.". "W popularnej restauracji Stodoła nad jeziorem Necko doszło do zabójstwa młodego mężczyzny o przezwisku Lalek. Herbert przebywał w tym czasie w Augustowie, gdzie często spędzał wakacje, i spotkał się z matką zabitego. Potem korespondował z nią, a fragmenty jednego z listów kobiety przeniósł do swojego dramatu - pojawiają się one w kwestiach Matki" - czytamy na Fb teatru.

"Miasteczko, w którym Herbert umieścił akcję +Lalka+, bardzo przypomina Augustów (nazwy miejsc, topografia terenu), pierwowzorem pojawiających się w utworze bohaterów pozostają jego mieszkańcy, a śmierć Lalka stałą się zasadniczym tematem tego niezwykłego utworu" - napisano.

Opieka artystyczna - Katarzyna Skarżanka. Muzykę skomponował Piotr Łabonarski. Producent wykonawczy - Magdalena Mróz. Realizatorzy dźwięku - Mateusz Boruszczak i Jakub Długosz. Realizatorzy światła - Tomasz Mączewski i Paweł Śmiałek. Rejestracja wideo - Hubert Maruszkin.

Występują: Marta Alaborska, Adam Biedrzycki, Tomasz Błasiak, Marcin Bubółka, Dorota Bzdyla, Anna Cieślak, Wojciech Czerwiński, Marta Dąbrowska, Ewa Domańska, Tomasz Drabek, Marcin Jędrzejewski, Szymon Kuśmider, Dominik Łoś, Krystian Modzelewski, Antoni Ostrouch, Hanna Skarga, Katarzyna Skarżanka, Przemysław Wyszyński oraz Philippe Chauvin (głos).

Nagrania dokonano na Scenie Kameralnej im. Sławomira Mrożka w Teatrze Polskim w Warszawie.

Nagranie udostępnione zostanie od 25 do 29 stycznia br. na Facebooku teatru.

Źródło:

PAP

Autor:

Grzegorz Janikowski

Data:

23.01.2021

Tematy w toku