EN
10.10.2022, 10:23 Wersja do druku

Warszawa. Czytania performatywne w Teatrze Ateneum

W sezonie 2022/2023 Teatr Ateneum kontynuuje cykl czytań performatywnych sztuk współczesnych austriackich autorów. 17 października o godz. 19 (Scena 61), wspólnie z Austriackim Forum Kultury (Österreichisches Kulturforum Warschau) i Agencją ADiT, zaprasza na czytanie sztuki „Joanna” Cornelii Rainer w reż. Zofii Gustowskiej. Wstęp wolny.

fot. Bartek Warzecha

Joanna z Orleanu i Joanna dzisiaj? Co ma wspólnego dziewczyna należąca do generacji „2.0” z odważną wojowniczką z okresu Średniowiecza? Kilka stuleci minęło a jednak jest wiele punktów stycznych: Joanna z Orleanu i Joanna, nastolatka z naszych czasów. W tejże Joannie mieści się wiele osób: ”Zofia, Krystyna, Ludwika, Anna”. Wszystkie cztery są Joanną. Ale mogłyby by nosić inne imiona. Łączy je wspólna bojaźń i zwątpienie. Poprzez postaci czterech dziewcząt słyszy Joanna głosy, które odbierają jej pewność. Kim więc jest? Co potrafi? Aby pokierować swoją drogą życia, posiada właściwie wiele możliwości, a także poczucie wolności. Ale która z dróg mogłaby być słuszna?

17 października sztuka czytana będzie jako monolog, w którym Magdalena Schejbal wcieli się we wszystkie bohaterki. Zmieniają one miejsca akcji, przeistaczają się w postaci znane im z własnego otoczenia. W ramach konwencji „teatralnego tempa” poruszają się swobodnie pomiędzy stuleciami. Stawiają wesołe, brzmiące irracjonalnie tezy i pytania – oczekując poważnych odpowiedzi. Pomimo podróży w przeszłość pozostaje „Joanna” sztuką współczesną, wypełnioną emocjonalnym balansowaniem przedstawicielek młodego pokolenia w świecie, w którym żyją.

Czytanie sztuki “Joanna” może być dobrym wstępem do, kierowanego do nastolatków i stawiającego podobne pytania, premierowego spektaklu “Alicja w Krainie Snów” (reż. Wawrzyniec Kostrzewski) – już od 5 listopada na deskach Ateneum!

Przekład: Piotr Szalsza

Reżyseria: Zofia Gustowska

Obsada: Magdalena Schejbal

Wprowadzenie: dr hab. Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)

Źródło:

Materiał nadesłany