EN

30.09.2022, 09:58 Wersja do druku

Warszawa. „Czytamy gdzie indziej” - spacer z literaturą ukraińską

Aktorzy scen warszawskich zapraszają na spacer z literaturą ukraińską w Łazienkach Królewskich.

fot. mat. organizatora

9 października startuje 11. Edycja spaceru literackiego „Czytamy gdzie indziej”. Tegoroczny projekt jest w całości dedykowany kulturze ukraińskiej, autorom bardziej i mniej znanym polskiej publiczności. Aktorzy teatralni przeczytają fragmenty książek które po 24 lutego okazały się ważnym zapisem doświadczeń wojny. W programie m.in. pisany w cieniu wojny w Donbasie „Babi Jar” Marianny Kijowskiej, brawurowe „Rekreacje” Jurija Andruchowycza o końcu komunizmu, „Lodowata Karuzela” Ołeha Polakowa i „Żurawniccy” Oksany Zabużko.

Siedem czytań można będzie usłyszeć w zabytkowych wnętrzach Łazienek Królewskich - Białym Domu, Oranżerii, Pałacu na Wyspie i Stajniach Kubickiego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

Czy wojna za wschodnią granicą, która ujawniła naszą ignorancję i wielusetletnie przywiązanie do traktowania Ukrainy jako części tradycji tak zwanych Kresów, sprawi, że wreszcie pożegnamy stereotypy utrwalone w sztuce i literaturze polskiej, od poezji romantycznej począwszy na pseudohistorycznych powieściach Henryka Sienkiewicza skończywszy? Liczba wydarzeń kulturalnych z udziałem artystów z Ukrainy i przekładów literatury ukraińskiej, które od inwazji Putina w Ukrainie znajdują rzesze czytelników w Polsce, daje nadzieję - mówi Beata Stasińska, kuratorka wydarzenia.

Literatura 11. Edycji „Czytamy gdzie indziej”:

Marianna Kijowska „Babi Jar”, Jurij Andruchowycz „Rekreacje”, Kateryna Babkina „Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek”, Tamara Duda „Córeczka”, Serhij Żadan „Instytut”, Ołeh Polakow „Lodowata Karuzela”, Oksana Zabużko „Żurawniccy”

Aktorzy:

Agata Góral, Wiktoria Gorodeckaja, Magdalena Warzecha, Janusz R. Nowicki, Andrzej Mastalerz, Małgorzata Rydzyńska, Łukasz Lewandowski

Kuratorką projektu jest Beata Stasińska, opiekunem artystycznym Igor Gorzkowski.

Wstęp wolny!

Ze względu na zabytkowy charakter lokalizacji liczba miejsc ograniczona, prosimy o rezerwację: [email protected]

Godziny czytań:

I grupa 11.00 - 13.30

II grupa 11.30 - 14.00

III grupa 12.00 - 14.30

IV grupa 12.30 - 15.00

V grupa 13.00 - 15.30

VI grupa 13.30 - 16.00

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne