EN

1.06.2022, 14:59 Wersja do druku

Warszawa. Czerwiec w STUDIO teatrgalerii

W czerwcu w STUDIO teatrgalerii: premiera „Plath” Kalwat/Adamieckiej/Keff, dwudniowy maraton teatralny oraz Międzynarodowy Maraton Muzyczny Marcina Maseckiego w ramach czerwcowych obchodów pięćdziesięciolecia STUDIO.

fot. Natalia Kabanow

STUDIO rozpoczyna czerwiec od pokazów spektaklu „Plath” Katarzyny Kalwat (reżyseria), Agaty Adamieckiej-Sitek (dramaturgia) oraz Bożeny Keff (tekst), ostatniej premiery sezonu 2021/2022 (premiera: 3 czerwca, piątek). „Plath” Kalwat jest inspirowany biografią i twórczością Sylvii Plath, oparty na tekście Bożeny Keff oraz aktorskich improwizacjach. Na scenie zobaczymy: Dominikę Biernat, Daniela Dobosza, Tomasza Nosinskiego, Bartosza Porczyka, Halinę Rasiakównę, Ewelinę Żak oraz studentki i studentów z Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Za scenografię, kostiumy i światło odpowiada duet z Krakowa LATALAdesign studio, video do spektaklu przygotował Antoni Grałek, muzykę skomponowała Żaneta Rydzewska z muzyką na żywo w wykonaniu Maksymiliana Pacha, natomiast za choreografię odpowiada tancerka i choreografka Ramona Nagabczyńska.

fot. Sisi Cecylia

5 czerwca (niedziela), od rana do nocy odbędzie się maraton muzyczny Marcina Maseckiego. Wyjątkowe spotkanie artysty z publicznością swojej ulubionej instytucji kultury. Przez cały dzień pianista będzie przemierzał przestrzenie teatru prezentując w jego kolejnych zakątkach wachlarz swoich muzycznych fascynacji. O godz. 11.00 na placu Defilad usłyszymy Maseckiego, Rogiewicza i Domagalskiego. Na Dużej Scenie Masecki z partnerami zaprezentuje w Studio muzykę klasyczną w alternatywnym formacie i nieco salonowej atmosferze. O 17.00 w korytarzu na piętrze zagra utwory dwóch mistrzów minimalizmu – Erika Satiego i Philipa Glassa. O 20.00 „Nadzwyczajny koncert symfoniczny” tym razem nowy zespół zagra koncert fortepianowy Mozarta d-moll, a po nim utwory symfoniczne artysty pod jego własną batutą. Maraton zakończy koncert inspirowany Ameryką Łacińską w towarzystwie amerykańskiego mandolinisty Mike Marshallaoraz brazylijskiego perkusjonalisty Amoy Ribasa.

Przez cały weekend (11-12 czerwca), na wszystkich scenach, od rana do nocy świętujemy pierwsze pół wieku teatru. W programie maratonu teatralnego 6 tytułów, 11 spektakli„Bowie w Warszawie” w reż. Marcina Libera (11 czerwca o godz. 10.00 i 15.00), „Byk” w reż. Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha (11 czerwca o godz. 21.30, 12 czerwca o godz. 11.00, „Koniec z Eddym” w reż. Anny Smolar (12 czerwca o godz. 15.00 i 20.30), spektakle z cyklu inicjatywy aktorskie „Matka Makryna” Ireny Jun (11 czerwca o godz. 18.30 i 12 czerwca godz. 13.00), „Więcej niż jedno zwierzę” Roba Wasiewicza (11 czerwca o godz. 20.00 i 12 czerwca o godz. 12.00) oraz „Oriana Fallaci” w 45-lecie pracy artystycznej Ewy Błaszczyk (12 czerwca o godz. 18.30); spektakl-wystawa, adaptacja powstałego w 2018 roku spektaklu Natalii Korczakowskiej „Biesy VR”; nocne oprowadzania po teatrze „Podchody teatralne: poznaj teatr w procesie”; warsztaty dla dzieci „Pracownia Małego Teatru”; jubileuszowe śniadanie oraz potańcówka w barze Studio. Bilety na spektakle w specjalnej cenie 19,72 zł.

Z okazji pięćdziesięciolecia teatru Irena Jun, wybitna osobowość sceniczna od lat związana z STUDIO, zaprasza na wieczór swojego „Jednoosobowego Teatru Poezji” (14 czerwca). W programie spotkania znajdą się wiersze takich autorek i autorów jak Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Tomas Venclova, czy Elizabeth Bishop. W wieczorze udział wezmą zaproszeni przez Gospodynię wieczoru artyści, tacy jak Paweł Paprocki, Michał Żebrowski, Joanna Szczepkowska, Sonia Roszczuk, Tomasz Nosinski oraz kompozytor i kontrabasista Tomasz Wielecki.

fot. mat. teatru

Tuż przed letnim przesileniem STUDIO zaprasza na interdyscyplinarny program „(Długi) weekend immersji” poświęcony pracom opartym na nowych technologiach (wirtualnej rzeczywistości, sztucznej inteligencji) oraz eksperymentalnej muzyce elektronicznej (17-19 czerwca). W przeglądzie przygotowanym według koncepcji Anny Lewanowicz zaprezentowane zostaną projekty artystyczne, dla których wspólnym mianownikiem jest poszerzanie pola percepcji i odbioru. W programie prace: niemieckiej reżyserki teatralnej Susanne Kennedy i artysty multimedialnego Markusa Selga „I AM [VR]”, Francuzki Gaëlle Mourre prezentującej „Mechaniczne dusze”, tworzonym przez wirtualną rzeczywistość i aktorów Studio, niemieckiego kolektywu Interrobang „Deep Godot”, w którym sztuczna inteligencja doradza w zakresie starzenia się, Krzysztofa Grudzińskiego narracyjny experience operowy „Umarłe miasto”, powstały w ramach multimedialnego Laboratorium Narracji Wizualnych przy Szkole Filmowej w Łodzi, wersja filmowa spektaklu „Cień którego zwierzyną łowca się staje” -australijskiej grupy Back to Back Theatre.

Ponadto, wraz z międzynarodowym festiwalem UNSOUND – laureatem Paszportu Polityki – prezentujemy jego nową, interdyscyplinarną odsłonę: Festival Ephemera17 czerwca na scenie Studio pojawi się włoska wirtuozka syntezatorów modularnych Caterina Barbieri oraz odbędzie się premiera projektu brytyjskiego muzyka Lee Gamble’a „Models”, poświęconego bezcielesnym głosom, a do którego zaprosił Łukasza Wojtyskę, Pawła Sakowicza, Karolinę Kraczkowską i Jacqueline Sobiszewski.

Na czerwcowym afiszu STUDIO również: „Byk” na podstawie tekstu Szczepana Twardocha (2-3 czerwca), spektakl, koncert i sesja medytacyjna w jednym „Malina” (7-8 czerwca), „Bowie w Warszawie” na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej (10 czerwca) i konceptualna „Oda do radości” według pomysłu Wojtka Ziemilskiego i Wojtka Pustoły (22-23 czerwca), transmisja „Hamleta” kompozytora Bretta Deana z cyklu The MET: Live in HD oraz dwa pokazy gościnne B'cause Dance Company „Alone | One A. I.” (8 czerwca) i „Do łez” (28 czerwca).

Koniec sezonu zakończy spektakl „Berlin Alexanderplatz” w reżyserii Natalii Korczakowskiej (24-26 czerwca). Po niedzielnym spektaklu odbędzie się kameralny benefis Stanisława Brudnego, wybitnego aktora związanego ze STUDIO od 50 lat.

Kuratorki Dorota Jarecka i Paulina Olszewska na wystawie „Dekolonizacje” w Galerii STUDIO zwracają uwagę na kulturę artystyczną lat 60. i 70., gdy artyści generacji Wschodu i Zachodu zaczęli poszukiwać wspólnej płaszczyzny porozumienia. Kuratorki zapraszają również na wykłady: Piotra Sommera o Larrym Riversie (6 czerwca), Michała Pospiszyla „Dekolonizowanie bagien” (7 czerwca), Tomasza Szerszenia „Wojna. Dziadek: mikro-opowieść” (27 czerwca), spotkanie z Mariyią Hoyin, ukraińską artystką, autorką projektu fotograficznego Peryferia (21 czerwca) oraz oprowadzania kuratorskie w języku polskim (11 i 19 czerwca) i Yuliia Maslak w języku ukraińskim (26 czerwca). Wystawa potrwa do 24 lipca.

Jadwiga Klata i Nadia Wierzbicka, kuratorki artystycznej rezydencji Extinction Rebellion zapraszają do zwiedzania instalacji „Archiwum katastrofy”, która będzie czynna do 5 czerwca

W odpowiedzi na kryzys spowodowany wojną w Ukrainie i wynikający z niego napływ dorosłych, dzieci i młodzieży z Ukrainy STUDIO przygotowało również program edukacyjny „STUDIO dla Ukrainy”. Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach prosimy o zgłoszenia na adres: [email protected]

Więcej informacji o wydarzeniach i biletach na stronie teatrstudio.pl

Szczegółowy program wydarzeń plenerowych projektu PLAC DEFILAD dostępny jest na placdefilad.org

STUDIO teatrgaleria  to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka. W sezonie 2021/2022 odbyło się siedem premier: „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (19 września 2021) i „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera: 25 września 2021), „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego (premiera warszawska: 28 października 2021), „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (13 listopada 2021) i „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera (18 grudnia 2021), monodram „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha (prapremiera: 19 marca 2022) i „Oda do radości” według koncepcji Wojtka Ziemilskiego i Wojtka Pustoły (22 kwietnia 2022). Od 5 maja 2022 trwa 8. odsłona projektu PLAC DEFILAD pod hasłem „The Future Should Always Be Better”/ „Przyszłość zawsze powinna być lepsza”.

STUDIO teatrgaleria

pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany