EN

31.05.2024, 15:20 Wersja do druku

Warszawa. Czerwiec w Nowym Teatrze

Koniec sezonu będzie bardzo intensywny. Nowy Teatr szykuje propozycje zarówno dla dzieci, osób nastoletnich oraz wytrwałych teatromanów i koneserek muzyki oraz performansu.

fot. mat. teatru

Nowy dla młodych

Spektakle, warsztaty, spotkania

W Dzień Dziecka gramy spektakl Gdzie się kryją zmysły?, zaprosimy też na warsztaty dla młodzieży realizowane z Warszawskim Instytutem Psychoterapii. Warsztaty będą akordem przed spektaklem, który powstaje dla i z młodzieżą, Ciało. Pamiętnik.

Rodziny zaprosimy na pilotażowy nowy cykl warsztatów naukowo-artystycznych Ciała stałe, myśli lotne i inne zjawiska przyrodnicze. W Nowej Księgarni spotkamy się, by porozmawiać o nowych pozycjach Wydawnictwa Dwie Siostry.

1-2 czerwca, godz. 11.00, 13.00, 16.00

Gdzie się kryją zmysły?

Renata Piotrowska-Auffret

Spektakl dla dzieci w wieku 4-10 lat. Odkrywcza podróż w zakamarki naszych ciał. Spektakl korzysta z ruchu, tańca, form plastycznych, muzyki oraz słów. Interdyscyplinarność spektaklu oraz dramaturgia oparte są na swobodnym dialogu przeplatanym ruchem i na zabawie ze skojarzeniami.

Choreografia, reżyseria, scenariusz: Renata Piotrowska-Auffret Performerki, współpraca artystyczna: Magda Fejdasz, Dana Chmielewska

Scenografia: Zuza Golińska

Muzyka: Simon Auffret

1-2 czerwca, godz. 19.00

Przemiana

Grzegorz Jaremko 

Gdy Gregor Samsa obudził się pewnego rana z niespokojnych snów, stwierdził, że zamienił się w łóżku w potwornego robaka – otwierające Przemianę Franza Kafki zdanie stało się popkulturową kliszą opisującą współczesne społeczeństwa alienacji i wyczerpania. Choć na pierwszy rzut oka brzmi ono jak początek body-horroru albo metafora depresji, uwodzi przede wszystkim jako forma sprzeciwu wobec uczestnictwa w globalnej pogoni za zyskiem i efektywnością.

Reżyseria: Grzegorz Jaremko

Scenariusz i dramaturgia: Mateusz Górniak

Fragmenty Przemiany Franza Kafki w tłumaczeniu Juliusza Kydryńskiego

Scenografia: Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek

Kostiumy: Rafał Domagała

Światło i wideo: Szymon Kluz

Muzyka: Justyna Banaszczyk

Choreografia: Iza Szostak

Obsada: Bartosz Bielenia, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Ewelina Pankowska, Piotr Polak, Magdalena Popławska, Jan Sobolewski

czerwca, godz. 17.00

Moje ciało moje granice

Warsztaty dla młodzieży w wieku 15-18 lat

Każdy z nas ma ciało, a jego granice wyznacza skóra. Czy to jedyne marginesy cielesności? Zapraszamy w podróż w stronę własnej przestrzeni i indywidualnych potrzeb pod czujnym okiem dwóch psycholożek z Warszawskiego Instytutu Psychoterapii. Mamy nadzieję, że spotkanie będzie początkiem rozważań o własnych granicach, ich szanowaniu, ale też wstydzie towarzyszącym posiadaniu ciała, które się zmienia, czasem komplikuje relacje społeczne i potrafi zaniżać poczucie własnej wartości.

Prowadzące: Aleksandra Bijak, Honorata Prokop – psycholożki z Warszawskiego Instytutu Psychoterapii

Zapisz się: [email protected]

6-7 czerwca, godz. 20.00, 8 czerwca, godz. 18.00

Języki przyszłości / Future Tongues

Ania Nowak

Punktem wyjścia jest mit o wieży Babel. Spektakl przepisuje ten mit na nowo, spekulując o tym, co może pozostać z komunikacji między ludźmi w przyszłości. Spektakl nawiązuje także do pochodzącego z 1982 roku futurystycznego filmu porno Cafe Flesh, w którym na skutek wybuchu nuklearnego większość ludzkości traci popęd seksualny, ci zaś nieliczni, którzy go zachowują, performują akty seksualne na specjalnie zaaranżowanej scenie, na oczach zafascynowanej publiczności. 

Reżyseria, choreografia: Ania Nowak

Dramaturgia: Mateusz Szymanówka

Dźwięk: Justyna Stasiowska

Kostiumy: Grzegorz Matląg/ Wsiura

Światło: Jędrzej Jęcikowski

Czytanie tarota: Samuel Draper

Performans, kreacja: Oskar Malinowski,  Ania Nowak,  Aleksandra Osowicz, Kamil Studnicki, Jaśmina Polak

8, 22 czerwca

Ciała stałe, myśli lotne i inne zjawiska przyrodnicze

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat

Czy jest możliwy transfer umysłu? Kiedy roślina staje się dziełem sztuki? Jak wykorzystać skrzydło motyla w architekturze? Odpowiedzi poszukamy wspólnie z osobami naukowymi i artystycznymi w cyklu warsztatów rodzinnych. 

czerwca Gdzie się podziała magenta?

22 czerwca Więcej niż pięć zmysłów ludzkich, czyli artystyczno-naukowa wycieczka po ciele

11-13 czerwca, godz. 19.00

Powrót do Reims

Katarzyna Kalwat

Spektakl inspirowany autobiograficzną książką Didiera Eribona, sławnego francuskiego socjologa. Eribon, pochodzący z przedmieść Reims homoseksualny intelektualista, uciekł z rodzinnego miasta, by móc ujawnić swoją orientację i dokonać społecznego awansu. Wyjazd do Paryża umożliwił Eribonowi eksplorację homoseksualnej tożsamości, konserwując jednak, mimo wyznawanych lewicowych wartości, wstyd związany z robotniczym pochodzeniem jego rodziny.

Reżyseria, scenografia, kostiumy: Katarzyna Kalwat

Występują: Jacek Poniedziałek, Jaśmina Polak / Marta Malikowska, Yacine Zmit

Dramaturgia, tekst: Beniamin Bukowski

Muzyka: Wojciech Blecharz, Piotr Pacześniak

15 czerwca, godz. 20.00

Proszek. Premiera ostatniej płyty

Oskar Dawicki, Mikołaj Małek, Piotr Adamski, Hubert Zemler

Wydarzenie literacko-muzyczno-performatywne. W składzie Proszku występują artyści działający na pograniczu sztuk performatywnych, malarskich, filmowych, teatralnych, muzycznych oraz przede wszystkim literackich tworząc niepowtarzalną estradową mieszankę, która często przyjmuje formę koncertu z zaskakującymi wtrętami z różnych dziedzin sztuk.

18-19 czerwca, godz. 18.00, 22-23 czerwca, godz. 17.00

Anioły w Ameryce

Krzysztof Warlikowski

Legendarny spektakl Krzysztofa Warlikowskiego opowiada o życiu grupy nowojorskich gejów, którzy żyją w czasach szalejącej pandemii AIDS i ultrakonserwatywnych rządów Ronalda Reagana w latach 80. ubiegłego wieku.

Reżyseria: Krzysztof Warlikowski

Tekst: Tony Kushner

Przekład: Jacek Poniedziałek

Scenografia, kostiumy: Małgorzata Szczęśniak

Muzyka: Paweł Mykietyn

Światła: Felice Ross

Film: Paweł Łoziński

Piosenki: Adam Falkiewicz

Obsada: Mariusz Bonaszewski, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Dorota Kolak, Maja Komorowska, Rafał Maćkowiak, Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek, Danuta Stenka, Maciej Stuhr, Tomasz Tyndyk

25 czerwca 19.00 Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony tytułowi.

20 czerwca, godz. 19.00

Dydona i Eneasz… Oczekiwanie

Henry Purcell/ Arnold Schönberg, Krzysztof Warlikowski

Pokaz rejestracji wideo spektaklu operowego z Bayerische Staatsoper w Monachium. Przed projekcją zapraszamy na rozmowę Katarzyny Naliwajek, kuratorki cyklu i Doroty Krzywickiej-Kaindel, autorki książki „Oszołomienie" poświęconej inscenizacjom Krzysztofa Warlikowskiego.

22 czerwca, godz. 20.00, 23 czerwca, godz. 17.00 i 20.00 pokaz premierowy 

Ciało. Pamiętnik

Karolina Kowalczyk, Natalia Królak | Akademia Teatralna

Ciało, które ma kilkanaście lat, to bezczelna opowieść o zmianie. Co kryje się w jego pamiętniku?

Podczas trwającego pół roku procesu jedenaście młodych osób mierzyło się artystycznie z tematem nastoletniego ciała. Pracowali wspólnie z pedagożkami i pedagogami teatru z pola choreografii, muzyki, wideo, scenografii, dramaturgii oraz reżyserii. Dodatkowo proces wspierała psychoseksuolożka Weronika Walkiewicz. Efektem jest spektakl, w którym ciałopokolenie Z otrzymuje głos i przestrzeń do podzielenia się swoimi lękami, spostrzeżeniami i potrzebami.

Reżyseria: Karolina Kowalczyk

Dramaturgia: Natalia Królak

Scenografia, kostiumy: Marek Idzikowski

Muzyka: Jakub Buchner

Wideo: Michał Domański

Choreografia: Izabela Chlewińska

Występują: Natasha Ciechanowicz, Lidka Dombrowicz, Karolina Gołębiewska, Lena Grzegorek, Oliwia Motyka-Radłowska, Bruno Pacześniak, Anastasiia Panashchuk, Maks Praszyński, Mati Socik, Hanka Słyk, Ola Świerczewska

24 czerwca, godz. 19.00

NOWY TEATR - premiera nowego numeru Notatnika Teatralnego

Spotkanie promocyjnego „Notatnika Teatralnego” nr 95–96/2024, podczas którego spróbujemy spojrzeć na kilka dekad twórczości teatralnej tego zespołu. Rozmowę z udziałem Mai Ostaszewskiej, Jacka Poniedziałka oraz Piotra Gruszczyńskiego prowadzą Marzena Sadocha i Krzysztof Mieszkowski.

28-30 czerwca, godz. 19.00

Silenzio!

Ramona Nagabczyńska

Opera to oś spektaklu Ramony Nagabczyńskiej. Choreografka, aby opowiadać o kobiecych głosach, odwołuje się do opery – dziedziny sztuk performatywnych wystawianej w niemalże niezmienionej formie od wieków. Pełne poczucia humoru przedstawienie igrające z oczekiwaniami widza i tym, co wypada kobietom.

Choreografia: Ramona Nagabczyńska

Performerki i współtwórczynie: Katarzyna Szugajew, Karolina Kraczkowska, Barbara Kinga Majewska, Ramona Nagabczyńska

Dramaturgia: Agata Siniarska

Muzyka: Lubomir Grzelak

Opracowanie partii wokalnych: Barbara Kinga Majewska

Scenografia i kostiumy: Dominika Olszowy

Kup bilet na najbliższe wydarzenia 

***

Ulgi w Nowym 

Sprawdź specjalne ceny biletów dla studentek/studentów, nauczycielek/nauczycieli, seniorek i seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz przyjaciół z Ukrainy i Białorusi.

Sprawdźcie też dostępność wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami.

***

Nasze cykle

Nowa Książka

W czerwcu porozmawiamy o nowościach wydawniczych: 

czerwca WCZORAJ BYŁAŚ ZŁA NA ZIELONO ELIZA KĄCKA, Wydawnictwo Karakter Spotkanie poprowadzi Marek Zaleski

czerwca POWIEDZMY, ŻE PIONTEK SZCZEPAN TWARDOCH, Wydawnictwo Literackie Spotkanie poprowadzą Amelia Sarnowska i Witold Jurasz

czerwca ZNAKI ZODIAKU MACIEJ MARCISZ, Wydawnictwo W.A.B. Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska

15.06 NOWA KSIĄŻKA DLA DZIECI CZEŚĆ, CIAŁO! – warsztaty ruchowe inspirowane serią książek Elise Gravel, wydanych nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry Warsztaty poprowadzi Justyna Czarnota

Źródło:

Materiał nadesłany