EN

9.06.2021, 11:27 Wersja do druku

Warszawa. Czerwiec w Nowym Teatrze

W czerwcu w Nowym Teatrze będzie można zobaczyć spektakle "Expiria" Agnieszki Kryst i "Masakra" Pawła Sakowicza, a także debiut filmowy Michała Borczucha "Warany z Komodo".

fot. mat. teatru

9 czerwca | 19.00

Rola zwierząt w podtrzymywaniu ludzkiego świata

Psychoanaliza bytów nieludzkich

Wykład Andrzeja Ledera o roli, jaką spojrzenie zwierząt ma w podtrzymywaniu ludzkiego świata. Fragmenty Lacanowskie.

Trzy teksty, Levinasa, Szałamowa i Władimowa, opowiadają o rozpoznaniach roli zwierzęcego spojrzenia w podtrzymywaniu ludzkiego świata. Rozpoznania zdarzyły się gdzieś pomiędzy początkiem lat trzydziestych a połową pięćdziesiątych ubiegłego wieku na rozległych obszarach Eurazji. Opisują rozpad ludzkiego świata. W świecie zrujnowanym zwierzęta uzyskują niesamowitą moc dawców i strażników sensu. Dzięki psychoanalizie Lacanowskiej, możemy zrozumieć działanie opisanych w tekstach „maszynerii”. Wszystkie trzy opowieści ukazały się w latach siedemdziesiątych XX wieku, dwie w 1975, jedna – w 1978. Pisane były w latach  sześćdziesiątych. Są przejmujące.

Wstęp wolny

***

9-11 czerwca | 20.00

Expiria

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Agnieszka Kryst

Expiria to studium kobiecego ciała. Inspiracja do spektaklu została zaczerpnięta ze sztuk wizualnych oraz z tańca ekspresjonistycznego z pierwszej połowy XX wieku. Poruszające się ciało tworzy intymny krajobraz, ukazuje się jako niewyczerpane źródło energii, siły i pożądania.  Jest w ciągłym ruchu, nieustannie przemienia się i transformuje. Tańcząc ustanawia i kwestionuje granice pomiędzy swoją abstrakcyjnością a materialnością. Subtelnie uwydatnia swój potencjał fizyczny i emocjonalny. Bawi się formą i ciągle się jej wymyka, tym samym odzyskuje swoją autonomię i siłę sprawczą. Uwalnia się relacja, która łączy je z naturą. Ta energia bezustannie przepływa otwierając kolejne przestrzenie cielesnej wolności.

„Ciało w Expirii to ciało, które eksponuje siebie w ruchu, ciało, które ten ruch kocha, które się w tym ruchu smakuje, które przez ten ruch się emancypuje. Jego nagość, eksponując się w swej delikatności i intymności, emanuje siłą. To ciało, które poprzez taniec jest w świecie i ten świat afirmuje” - Agata Siniarska, dramaturgia.

Bilety: 35/25 zł

***

9-26 czerwca VOD

Warany z Komodo

Debiut filmowy Michała Borczucha

Film oparty na dwóch równoległych historiach. Pierwsza koncentruje się na dokumentalnej obserwacji grupy autystycznych dorosłych mieszkających na Farmie Życia, podczas gdy druga to opowieść o młodych rodzicach Agacie i Franku, którzy chcą złożyć swojego syna w ofierze. Bohaterów poznajemy poprzez zwyczajne codzienne życie, pracę jaką wykonują i codzienne zachowani, podczas gdy w tym samym czasie teatralizowana historia Agaty i Franka prowadzi nas do biura prawniczki, gdzie zadajemy sobie pytanie, czym jest ofiara we świeckim świecie. Film podąża za tym zderzeniem intymnego portretu osób niepełnosprawnych z niewygodną ludzką fantazją, celowo nie szukając wyjścia z paradoksów, które się pojawiają.

Scenariusz i reżyseria: Michał Borczuch

Zdjęcia: Robert Mleczko

Montaż: Beata Walentowska

Dźwięk: Jan Moszumański, Adam Mart, Bartosz Idzi

Kostiumy: Dorota Nawrot

Scenariusz: Dorota Nawrot, Przemek Czepurko

Produkcja: Michał Borczuch, Nowy Teatr / 2018

Obsada: Dominika Biernat, Weronika Biernat, Maria Bozowska- Bolak, Michał Cichy, Michał Dobrucki, Wojciech Gałuszka, Albert Jeżowski, Agnieszka Kilian, Kamil Mroczkowski, Jerzy Michał Perzanowski, Robert Rosik, Rafał Rzeszut, Paweł Smagała, Grzegorz Wołkowicz, Krzysztof Zarzecki, Mariusz Zemanek, Michał Żydek

Bilety: 10 zł

***

10 czerwca | 19.00 ONLINE

Lem ukryty, Lem odkryty

Druga rozmowa poświęcona pisarzowi i jego twórczości z okazji Roku Lema

Gościniami spotkania będą prof. dr hab. Kamila Budrowska z Uniwersytetu w Białymstoku oraz dr hab. Agnieszka Gajewska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Moderować je będzie Maria Świetlik z biblioteki internetowej Wolne Lektury.

Wstęp wolny

Facebook Nowego Teatru i YouTube Wolnych Lektur

***

11 czerwca | 19.00

Przewóz Andrzeja Stasiuka

Nowa książka

Spotkanie z autorem Andrzejem Stasiukiem wokół książki "Przewóz" poprowadzi Ziemowit Szczerek.

Wstęp wolny

***

14 czerwca | 19.00

Moimi słowami Ruth Ginsburg

Nowa Książka

Spotkanie z prof. Ewą Łętowską i Natalią Moskal wokół premiery książki Ruth Ginsburg "Moimi słowami" poprowadzi Magda Kicińska.

Wstęp wolny

***

15 sierpnia | 19.00

Dziewczyna, kobieta, inna Bernardine Evaristo

Czytaj, nie czekaj!

Awantury o książki z Sylwią Chutnik

Świetlica Nowego Teatru, Wstęp wolny

***

21 czerwca | 19.00

Elementarz Kultury Polskiej

Elementarz polskiej kultury. O starych i nowych wyzwaniach polskiego teatru. Spotkanie z Piotrem Gruszczyńskim prowadzi Karol Szafraniec.

Wstęp wolny

***

21 czerwca – 4 lipca | VOD

Masakra

Koncepcja, choreografia: Paweł Sakowicz

W 1937 roku polski rząd wysłał na Madagaskar ekspedycję, mającą zbadać możliwość kolonizacji wyspy. Uczestniczyli w niej major Mieczysław Lepecki, współpracownik Józefa Piłsudskiego, oraz pisarz i podróżnik Arkady Fiedler. Wyprawę wspierała Liga Morska i Kolonialna, popularyzująca hasło: jak każdemu wolnemu narodowi, Polsce należą się kolonie. Polską kolonią Madagaskar nigdy jednak nie został.

W 1920 roku w Londynie nieformalna konferencja nauczycieli tańca powołała nowy styl: modern ballroom dance. Tańce zniewolonych społeczności z obszarów Brazylii, Haiti i Kuby zostały skodyfikowane i stały się popularną rozrywką dla wyższej klasy średniej. Z czasem samba, cha-cha, rumba, paso doble i jive stworzyły grupę latynoamerykańskich tańców towarzyskich, do dziś wykonywanych na turniejach tańca sportowego.

Podziękowania dla: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Poszerzanie pola - choreograficzny program Nowego Teatru i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, kuratorka: Joanna Leśnierowska

Bilety: 10 zł

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne