EN

28.05.2021, 08:28 Wersja do druku

Warszawa. Ciało w ciało z Marilyn. Aktorki Teatru 21 zmierzą się z ikoną kina

1 czerwca swoje 95. urodziny obchodziłaby Marilyn Monroe. Z tej okazji Teatr 21 zaprasza na swój najnowszy wideoperformans, w którym aktorki Maja Kowalczyk i Aleksandra Skotarek mierzą się z wizerunkiem tej amerykańskiej aktorki. Wideo będzie można obejrzeć od 29 maja na stronie eWejsciowki.pl.

fot. stopklatka z wideo

Po chwili covidowej przerwy Teatr 21 zaprezentuje swoją najnowszą produkcję. W wideoperformansie “Ciało w ciało z Marilyn” aktorki Teatru 21 Maja Kowalczyk i Aleksandra Skotarek wcielają się w postać Marilyn Monroe. Ta amerykańska ikona popkultury postrzegana jest do dzisiaj jako symbol kobiecości, wyzwolonej seksualności i jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych aktorek na świecie. 

- Gest sięgnięcia przez aktorki Teatru 21 po figurę Marilyn Monroe jest grą z wyobrażeniami i oczekiwaniami widzów związanymi z postrzeganiem kobiecości, aktorstwa, seksualności osób z niepełnosprawnościami – wyjaśniają realizatorki performansu Justyna Lipko-Konieczna i Justyna Wielgus z Teatru 21.

- Dodatkowym kontekstem jest samotność, spowodowana izolacją. Tu nabiera ona dodatkowego znaczenia. Pokazuje jak społeczne wyobrażenia o tym, co dozwolone i niedozwolone wyznaczają życiowe możliwości osobom z niepełnosprawnością intelektualną – dodaje Justyna Wielgus.

„Ciało w ciało z Marilyn” będzie można obejrzeć on-line na stronie eWejsciowki.pl od 29 maja do 30 czerwca. Wideo będzie dostępne w wersjach z napisami w języku polskim, tłumaczeniem na polski język migowy oraz z audiodeskrypcją. Bilet można zakupić za dowolną kwotę (minimum 10 zł), a wszystkie uzyskane dochody zostaną przekazane na remont Centrum Sztuki Włączającej i pierwszej stałej siedziby Teatru 21.

Wideoperformans „Ciało w ciało z Marilyn” swoją premierę miał w lutym 2021 roku w ramach konferencji „DIS-Lecture” współorganizowanej przez berlińskie centrum artystyczne Sophiensæle. Program Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Grając z Marilyn – niepełnosprawność, aktorstwo i glamour 

Performansowi „Ciało w ciało z Marilyn” towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe. 1 czerwca 2021 o godz. 19:00 z okazji rocznicy urodzin Marilyn Monroe Teatr 21 zaprasza na rozmowę „Grając z Marilyn – niepełnosprawność, aktorstwo i glamour”. Spotkanie poprowadzi Joanna Krakowska (badaczka, teatrolożka, historyczka teatru) a jej rozmówczyniami będą Aleksandra Skotarek i Justyna Wielgus (artystki współtworzące performans „Ciało w ciało z Marilyn”), Ewelina Godlewska-Byliniak (kulturoznawczyni, redaktorka serii “Odzyskiwanie obecności”) oraz Monika Świerkosz (badaczka zainteresowana kulturowymi dyskursami krytycznymi inspirowanymi feminizmem i studiami kulturowymi). Rozmowa będzie transmitowana na Facebooku Teatru 21 (facebook.com/teatr21) z tłumaczeniem na PJM oraz z napisami na żywo.

Bez tabu z Marilyn – niepełnosprawność i seksualność

10 czerwca o godz. 19.00 swój wykład zatytułowany „Bez tabu z Marilyn – niepełnosprawność i seksualność” wygłosi dr Remigiusz Kijak, badacz, który od lat zajmuje się seksualnością osób z niepełnosprawnością intelektualną, autor licznych książek, w których w nowatorski i odważny sposób, namierza tematy tabu, rozbraja mity o braku potrzeb seksualnych osób z niepełnosprawnością intelektualną i upomina się zaprzestanie marginalizowania seksualności tej grupy. Punktem wyjścia do wykładu będzie performans “Ciało w ciało z Marilyn”, w którym aktorki Aleksandra Skotarek i Maja Kowalczyk odgrywają rolę Marilyn Monroe. Poprzez figurę tej ikonicznej postaci popkultury artystki z Teatru 21 mierzą się z tematami kobiecości, seksualności i bycia aktorką w kontekście własnej niepełnosprawności intelektualnej. Wykład będzie transmitowany na Facebooku Teatru 21 (facebook.com/teatr21) z tłumaczeniem na PJM oraz z napisami na żywo.

***

Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii "Teatr".

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca.

czas trwania: 1 godz. + rozmowa 30 min

Program Teatr 21 / Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne