EN

13.06.2024, 11:41 Wersja do druku

Warszawa. Ceremonia wręczenia Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy w TW-ON

Po pięcioletniej przerwie wraca jedna z najbardziej prestiżowych nagród w świecie sztuki, przyznawaną za działalność krytyczną w tym obszarze. Kapituła po raz 24 wybrała najważniejsze głosy we współczesnej dyskusji krytyki artystycznej. Już 19 czerwca poznamy zwycięzców.

fot. mat. prasowe

Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy jest przyznawana od 1992 roku, a jej pomysłodawcą był historyk i krytyk sztuki Paweł Sosnowski. Początkowo znajdowała się pod pieczą Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych przy galerii Zachęta, a w latach 2012-2021 współorganizatorem Nagrody była Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Od początku Nagroda jest przyznawana przez Fundatorów: Aleksandrę Semenowicz, Jana Stajudę, Jeremiego Stajudę, a od 2024 także przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i ponownie Zachętę – Narodową Galerię Sztuki.

Nagroda ma na celu promować wybitnych przedstawicieli życia artystycznego i upamiętniać dorobek malarza i krytyka sztuki Jerzego Stajudy. Przyznawana jest za szeroko pojmowaną działalność krytyczną w obszarze sztuki: tradycyjnie rozumianą działalność krytyczną, działalność kuratorską, inne formy działalności w obszarze sztuki, które charakteryzują się wyznawaną przez Jerzego Stajudę niezależnością sądów.

Zarówno nominowanych, jak i laureatów wybrała kapituła w składzie: Jan Stajuda, Jeremi Stajuda, Aleksandra Semenowicz, Marcin Fedisz, Katarzyna Kozyra, Arkadiusz Półtorak, Agnieszka Szewczyk, Magdalena Ujma. Dodatkowo swoje nominacje zgłosili także laureaci poprzedniej edycji – Łukasz Ronduda i Piotr Rypson.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 19 czerwca o godz. 19:00 w Salach Redutowych im. Fryderyka Chopina w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Towarzyszyć jej będzie koncert Kwartetu Śląskiego. W programie: IX Kwartet smyczkowy, op. 74 Krzysztofa Meyera oraz Pięć utworów na kwartet smyczkowy Pawła Szymańskiego.

Na wydarzenie zapraszają kuratorzy spuścizny Jerzego Stajudy, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki oraz Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Galeria Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Źródło:

Materiał nadesłany