EN

7.05.2021, 15:10 Wersja do druku

Warszawa-Bruksela. "Cząstki kobiety" w programie Kunstenfestivaldesarts 2021

"Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó znalazły się w programie prestiżowego europejskiego festiwalu Kunstenfestivaldesarts 2021.

fot. Natalia Kabanow

Kunstenfestivaldesarts 2021 odbędzie się w dniach 7-30 maja br. i 1-8 lipca br. częściowo w formule online. Nagranie "Cząstek kobiety", zrealizowane w ramach programu TR Online 18 i 19 grudnia 2020 roku pod okiem reżysera streamingu, Michała Dymka, zostanie udostępnione międzynarodowej publiczności 10 i 11 maja br. o g. 21.00 na stronie onlinetheatre.kfda.be (w ramach jednorazowych pokazów online).

Spektakl "Cząstki kobiety" z TR Warszawa znalazł się w programie Kunstenfestivaldesarts już w zeszłym roku, ale z powodu pandemii COVID-19 Kunstenfestivaldesarts 2020 w pełnej formule zostało przesunięte na kolejny rok.

Warto dodać, że już po raz trzeci spektakl TR Warszawa jest częścią programu tego prestiżowego europejskiego festiwalu. W 2019 roku festiwalowa publiczność zobaczyła w Brukseli "Fantazję" w reżyserii Anny Karasińskiej. Także nie pierwszy raz spektakle Kornéla Mundruczó prezentowane są na belgijskim festiwalu. W latach 2009-2012 międzynarodowa publiczność miała okazję zobaczyć takie spektakle Kornéla Mundruczó jak m.in.: "Frankenstein-Project", "Hard to be a God" czy "Hańbę".

KUNSTENFESTIVALDESARTS W BRUKSELI

Brukselski festiwal jest wiodącym wydarzeniem obszaru sztuk performatywnych w Europie. W obszarze zainteresowań dyrekcji festiwalu są spektakle i projekty artystyczne, które cechuje artystyczny eksperyment i poszukiwania nowego języka performatywnego.

Dyrektorką festiwalu jest Sophie Alexandre; za program tego międzynarodowego wydarzenia odpowiada dwójka dyrektorów artystycznych, Dries Douibi i Daniel Blaga Gubbai. Na to prestiżowe, międzynarodowe wydarzenie artystyczne rokrocznie przyjeżdża publiczność z wielu zakątków świata, zainteresowana najnowszymi trendami w sztuce. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się m.in. pokazy online 9 wydarzeń artystycznych z całego świata.

Niektóre z nich odbędą się na żywo w Brukseli i streamowane będą prosto ze scen wybranych brukselskich teatrów za pośrednictwem strony onlinetheatre.kfda.be.

Oprócz spektaklu Kornéla Mundruczó z TR Warszawa, w ramach Kunstenfestivaldesarts 2021 zobaczymy zarówno spektakle Romeo Castellucciego, Lii Rodrigues jak i prace zrealizowane przez młodsze pokolenie twórców i twórczyń, takich jak np. koreański artysta, Jaha Koo, czy marokański choreograf, Radouan Mrizika, znany poznańskiej publiczności Festiwalu Malta. W ramach tegorocznego Kunstenfestivaldesarts online publiczność z całego świata weźmie udział m.in. w dwukrotnych pokazach online "Cząstek kobiety" w reż. Kornéla Mundruczó, zrealizowanego w ramach programu TR Online (10 i 11 maja br.), 

"Chou" - koncercie-performansie francuskiego pianisty Chassola, który zaproponuje publiczności foniczny portret współczesnej Brukseli (9 maja br.), a także premierowym projekcie argentyńskiego twórcy Mariano Pensottiego i Grupo Marea, zatytułowanym "Le Public"/ "Het publiek" (17-19 maja br.). W założeniu projektu publiczność zgromadzona online nie zobaczy samego dzieła w Théâtre des Martyrs, natomiast w sześciu filmowanych odcinkach będzie miała okazję obserwować reakcje 6 widzek i widzów - tuż po wyjściu z teatru oraz będzie śledzić ich dalsze losy w ciągu następnych 24 godzin. Wydarzeniem tegorocznego Kunstenfestivaldesarts online jest także premiera spektaklu szwajcarskiego artysty, Milo Rau i francuskiego pisarza Édouarda Louisa, zatytułowanego "The Interrogation" [Przesłuchanie]. Francuski pisarz znany jest polskim czytelnikom i czytelniczkom dzięki przekładom dwóch jego powieści wydanym przez Wydawnictwo Pauza: "Historii przemocy" oraz "Koniec z Eddym". Polska publiczność miała także okazję zobaczyć dwa spektakle na podstawie w/w powieści, które powstały w ostatnich sezonach: "Historię przemocy" Jana Czaplińskiego z inspiracji powieścią Édouarda Louisa w reżyserii Eweliny Marciniak (Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, 2019) oraz "Koniec z Eddym" w reżyserii Anny Smolar (STUDIO teatregaleria, 2020). Na Kunstenfestivaldesarts 2021 Édouard Louis zadebiutuje jako współautor tekstu dramatycznego (scenariusza współtworzonego wraz z Milo Rau) oraz aktor na scenie w solowym projekcie "The Interrogation" ["Przesłuchanie"]. Twórcy spektaklu badają granicę między aktorstwem, życiem i przetrwaniem, a także stawiają pytania, m.in. o pozycję, jaką twórcy i twórczynie zajmują w dzisiejszym społeczeństwie. Spektakl transmitowany będzie w dniach 27-30 maja br. na żywo z prosto ze sceny Teatru Varia za pośrednictwem strony onlinetheatre.kfda.be.

fot. Natalia Kabanow

CZĄSTKI KOBIETY

Spektakl TR Warszawa "Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó od swojej premiery, która miała miejsce 13 grudnia 2018 roku, zdobywa uznanie publiczności w Polsce, a także krytyczek, krytyków teatralnych, selekcjonerek, selekcjonerów, kuratorek i kuratorów polskich oraz zagranicznych festiwali artystycznych.

Występujący w "Cząstkach kobiety" aktorki i aktorzy otrzymali łącznie siedem nagród (nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej i Dobromira Dymeckiego na 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia; nagrody aktorskie dla Dobromira Dymeckiego, Magdaleny Kuty i Justyny Wasilewskiej oraz nagroda specjalna za wybitną rolę epizodyczną dla Moniki Frajczyk przyznane podczas 59. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych; Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2018/2019 dla Justyny Wasilewskiej). Kornél Mundruczó otrzymał prestiżową Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za reżyserię "Cząstek kobiety", a spektakl został uznany przez międzynarodowe jury za najlepsze przedstawienie 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

21 marca 2020 roku, w ramach akcji TR Warszawa, Zostań w domu, nie wychodź z teatru! udostępniona została online rejestracja przedstawienia, którą zobaczyła rekordowa liczba osób – 10 tysięcy widzek i widzów. 18 i 19 grudnia 2020 roku na platformie TR Online odbyły się transmisje na żywo spektaklu "Cząstki Kobiety" na platformie TR Online. Reżyserem streamingu był Michał Dymek, nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni za zdjęcia do filmu "Sweat" w reż. Magnusa von Horna. Nagranie tej wersji spektaklu prezentowane będzie festiwalowej publiczności Kunstenfestivaldesarts 2021.

Spektakl TR Warszawa "Cząstki kobiety" znalazł się również m.in. w programie tegorocznego 75. Festival d’Avignon. Międzynarodowa publiczność 75. Festival d’Avignon zobaczy “Cząstki kobiety” 8 razy, między 17 a 25 lipca 2021 roku, na stworzonej specjalnie dla Tadeusza Kantora w 1985 roku scenie Gymnase du Lycée Aubanel. Spektakl znalazł się w programie zeszłorocznego 74. Festival d’Avignon, który został odwołany z powodu pandemii COVID-19. "Cząstki kobiety" zostały włączone do nowego programu tegorocznej odsłony festiwalu.

Szczegółowe informacje na temat Kunstenfestivaldesarts 2021 dostępne są na stronie: kfda.be.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne