EN

30.11.2021, 18:03 Wersja do druku

Warszawa. "Bowie w Warszawie" - Teatr Studio zapowiada ostatnią premierę w tym roku

proj. Mariusz Wilk Wilczyński / mat. teatru

STUDIO teatrgaleria: prapremiera sztuki „Bowie w Warszawie” Doroty Masłowskiej na zakończenie 2021 roku. Monodram „Byk” na podstawie tekstu Szczepana Twardocha, pierwszą premierą w roku 2022.

Rok 2021 STUDIO zakończy prapremierą „Bowiego w Warszawie” (18 grudnia 2021, sobota), scenicznym kryminałem w reżyserii Marcina Libera. Osnuty wokół legendarnej wizyty Davida Bowiego w Warszawie, tekst Doroty Masłowskiej to wielowątkowa opowieść o Warszawie lat 70., wstrząśniętej pogłoskami o grasującym dusicielu. Ścieżkę dźwiękową skomponują muzycy wrocławskiego kwartetu Błoto, których improwizowana muzyka idealnie wpasowała się w abstrakcyjną opowieść osadzoną w realiach PRL. Na scenie zobaczymy: Dominikę Biernat, Monikę Obarę, Maję Pankiewicz (gościnnie), Marcina Pempusia, Bartosza Porczyka (gościnnie), Sonię Roszczuk, Natalię Rybicką, Roba Wasiewicza, Krzysztofa Zarzeckiego, Martę Ziębę i Ewelinę Żak. W spektaklach 19-21, 26-30 grudnia wystąpi na żywo zespół Błoto. Teatr zaprasza również na pokaz w wieczór sylwestrowy.

Sztuka ukaże się w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego w styczniu 2022. Ilustracje przygotowuje ceniony artysta Mariusz Wilczyński, autor uhonorowanego wieloma nagrodami filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

W wieczór mikołajkowy STUDIO zaprasza na premierowy koncert płyty „LIVE” niepowtarzalnej wokalistki Ewy Bem (6 grudnia), która obchodzi w tym roku 50. rocznicę pracy artystycznej. Artystce towarzyszyć będą: Andrzej Jagodziński (fortepian, aranżacje), Robert Majewski (trąbka), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław „Mały” Bartkowski (perkusja). Koncert poprowadzi Mariusz Szczygieł.

W grudniu zobaczymy również na scenie: Ewę Błaszczyk jako jedną z najbardziej wyrazistych dziennikarek swojej epoki w spektaklu „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” (12, 13 grudnia). Karolinę Hamer, pływaczkę i aktywistkę, jedną z liderek protestu osób z niepełnosprawnościami w sit-upie „Hamer” wyreżyserowanym przez Justynę Sobczyk (19, 28, 29 grudnia). Spektakl powstał we współpracy z Teatrem 21. Agnieszkę Kryst, Marcina Pempusia, Natalię Rybicką, Pawła Smagałę, Mateusza Smolińskiego, Martę Ziębę i Ewelinę Żak w kameralnym spektaklu w reżyserii Grzegorza Jaremki Raj. Potop” na podstawie pierwszej części „Trylogii klimatycznej” Thomasa Köcka (2 grudnia). Łukasza „Syriusza” Stanka w ramach programu okupacji artystycznej „Przed/Po” prowadzonej w STUDIO przez Extinction Rebellion zaprezentuje spektakl klimatyczny „Nigdy mnie tu nie było” (4, 5 grudnia).

W ramach 14. Festiwalu Teatralnego Boska Komedia będzie można zobaczyć: „Raj. Potop” na scenie Narodowego Teatru Starego w Krakowie (7 grudnia); „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha w Teatrze Ludowym (9 grudnia), koprodukcję STUDIO z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Łaźnia Nowa oraz Festiwalem Mała Boska Komedia oraz „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, produkcję Teatru Łaźnia Nowa w koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, STUDIO teatrgalerią i Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.

W setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza zapraszamy na premierę książki „Różewicz. Rekonstrukcja (Tom 1)” (wyd. Dowody na Istnienie) i spotkanie z autorką Magdaleną Grochowską, które poprowadzą Magdalena Grzebałkowska i Michał Nogaś. Fragmenty książki przeczytają: Irena Jun, Ewa Błaszczyk, Karolina Gruszka, Tomasz Kot i Jan Wieteska (5 grudnia). W ramach cyklu „Nasza queerowa historia” organizowanego przez Goethe-Institut odbędzie się wykład Szymona Adamczaka „Pożegnanie z dyskrecją. Bob Mellors w Warszawie (1991-1996)” (9 grudnia). Miłośników opery zapraszamy na pokaz „Eurydyki” w ramach cyklu The Met: Live in HD (4 grudnia). Po raz pierwszy na scenie MET polski kontratenor Jakub Józef Orliński, który wystąpi na żywo w STUDIO w maju 2022 r.

Nowy rok STUDIO rozpocznie transmisją „Kopciuszka” Julesa Masseneta (1 stycznia 2022) oraz próbami nad monodramem Szczepana Twardocha. „Byk” (premiera: 18 marca 2022) to pierwszy tekst dla teatru napisany przez autora bestsellerowych powieści m.in „Króla”, „Morfiny”, „Dracha”. Twardoch w bezkompromisowym stylu tworzy portret mężczyzny w kryzysie, którego zagra Robert Talarczyk.

OPEN STUDIOS z Ernestyną Orlowską

W ramach projektu Open Studios artystka wizualna, performerka i reżyserka teatralna Ernestyna Orlowska (urodzona w Polsce, mieszka i pracuje w Szwajcarii) opowie o swojej praktyce performatywnej, w której odnosi się do ciała jako konstruktu kulturowego i czegoś warunkowego. Podczas prezentacji w Galerii STUDIO artystka podzieli się swoimi doświadczeniami z procesu powstawania projektów (14 grudnia). Do 3 grudnia trwają zapisy do pracowni offline artystki @textile_reincarnation, które odbędą się 14 i 15 grudnia. Prezentacja i warsztaty w języku angielskim.

Wystawa „Tomasz Ciecierski: Czego chcą obrazy?” do 16 stycznia

Wystawa w Galerii Studio pokazuje prace Tomasza Ciecierskiego zarówno z wczesnego okresu twórczości w latach 70. XX wieku, jak i najnowsze, którą wzbogacają obrazy i rysunki artysty pochodzące z Kolekcji Galerii Studio. Prace można oglądać do 16 stycznia 2022.

STUDIO Online na VOD

STUDIO działa również na www.vod.teatrstudio.pl. Na platformie spektakle repertuarowe: „Berlin Alexanderplatz” (reż. Natalia Korczakowska), „Dobrze ci tego nie opowiem” (reż. Anna Karasińska), „Powrót Tamary” (reż. Cezary Tomaszewski) i Serotonina” (reż. Paweł Miśkiewicz). Spektakle „Matka Makryna” (reż. Irena Jun) i „Metafizyka dwugłowego cielęcia” (reż. Natalia Korczakowska) można zobaczyć na www.vod.warszawa.pl.

Więcej informacji o wydarzeniach i biletach na stronie www.teatrstudio.pl. W grudniu trwa akcja sprzedażowa STUDIO – „Płać ile możesz”, ma ona na celu zapewnić dostęp do kultury osobom o skromniejszych zasobach finansowych. W promocji grudniowej dostępne są bilety na „Orianę Fallaci. Chwila, w której umarłam”.

STUDIO teatrgaleria to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka. W sezonie jubileuszowym 2021/2022 odbyły się cztery premiery: „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (19 września 2021) i „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera: 25 września 2021), „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego (premiera warszawska: 28 października 2021) i „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (13 listopada 2021).

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne