EN

7.09.2021, 18:06 Wersja do druku

Warszawa. Bohaterowie najbliższych premier w Teatrze Syrena: Kajko i Kokosz, Stefania Grodzieńska, Matylda i Ira Aldridge

mat. teatru

Podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektorka Teatru Syrena Monika Walecka i jej zastępca ds. artystycznych Jacek Mikołajczyk przedstawili plany premierowe na swoją pięcioletnią kadencję.

Zainauguruje ją już w sobotę premiera musicalu familijnego „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego i z muzyką Jakuba Lubowicza. To inscenizacja jednego z komiksów z kultowej serii Janusza Christy, lektury do IV klasy szkoły podstawowej.

Inne aktualności

Co się wydarzy w kolejnych miesiącach i latach?
- Nasz plan na Syrenę to z jednej strony polskie inscenizacje wielkich przebojów Broadwayu i West Endu, z drugiej strony wystawianie autorskich, polskich musicali. Chcemy, by Syrena była domem dla takich produkcji – zapowiedzieli Monika Walecka i Jacek Mikołajczyk.

Dlatego kolejną premierą Syreny (18 lutego 2022 r.) będzie musical inspirowany biografią Stefanii Grodzieńskiej, a jego reżyserką i autorką libretta jest Joanna Drozda. Grodzieńska była modelką oraz tancerką w międzywojennych kabaretach. Z czasem została aktorką i konferansjerką oraz autorką skeczy i monologów. Wraz z mężem Jerzym Jurandotem założyła Teatr Syrena. Pisała do „Szpilek” i „Przekroju”, pracowała w Polskim Radiu, szefowała redakcji rozrywki Telewizji Polskiej. Jest uznawana za królową polskiej satyry. Przeżyła warszawskie getto. W rolę Grodzieńskiej wcieli się aktorka Syreny Anna Terpiłowska, wykonawców pozostałych ról (m.in. Jurandota, Dymszy, Bielickiej czy Kwiatkowskiej) wyłonimy w castingu, który obędzie się pod koniec września.

Kolejną premierą będzie polska wersja „Matyldy” w tłumaczeniu i reżyserii Jacka Mikołajczyka (wrzesień 2022 r.). To brytyjski musical na podstawie powieści dla dzieci Roalda Dahla (autor m.in. „Charliego i fabryki czekolady”). „Matylda” została wyprodukowana przez Royal Shakespeare Company, a jej światowa prapremiera odbyła się w 2010 r. w Stratford, rodzinnym mieście Szekspira. Rok później musical wszedł na afisz londyńskiego Cambridge Theatre, gdzie jest grany od dwunastu lat! Był również hitem na Broadwayu, gdzie zagrano go 1555 razy. Londyńską produkcję nagrodzono siedmioma Olivierami, a nowojorską pięcioma statuetkami Tony. Autorem muzyki i tekstów piosenek jest Tim Minchin, australijski komik, aktor, pisarz, performer i piosenkarz. Musical opowiada historię siedmioletniej dziewczynki, obdarzonej niezwykłym umysłem, która przychodzi na świat w rodzinie zapatrzonego w telewizor oszusta i miernoty. Matylda musi odbyć walkę o prawo do swojej miłości do książek i swobodnej wyobraźni – w domu oraz w szkole rządzonej przez despotyczną wuefistkę pannę Łomot. Polska prapremiera „Matyldy” będzie koprodukcją Syreny i Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Poza Mikołajczykiem w ekipie realizatorów znaleźli się scenograf Mariusz Napierała, dyrektor Teatru Kameralnego oraz kierownik muzyczny Tomasz Filipczak (w Bydgoszczy jego funkcję będzie pełnił Adam Lemańczyk), choreografię przygotują Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, a kostiumy zaprojektuje Tomasz Jacyków. Bydgoska premiera odbędzie się w lutym 2022 roku i zainauguruje działalność Teatru Kameralnego we własnej siedzibie. W Warszawie widzowie zobaczą „Matyldę” we wrześniu 2022 roku.

Ira Aldridge będzie bohaterem kolejnej premiery Syreny. To jeden z największych aktorów wszech czasów, wielki szekspirowski tragik. Urodził się w 1807 roku w Nowym Jorku, prawdopodobnie w rodzinie dawnych niewolników. Jako czarny aktor nie mógł liczyć na karierę w ojczyźnie, dlatego przeniósł się do Anglii, a wkrótce zyskał wielką sławę w Europie. Grał przede wszystkim Otella. W tej roli odwiedził wiele krajów Starego Kontynentu, siedmiokrotnie objeżdżał teatry na ziemiach polskich. Stał się ikoną walki o równe prawa dla wszystkich oraz pierwszą międzynarodową czarną gwiazdą teatralną. W 1867 roku zmarł przygotowując się do występu w teatrze w Łodzi. Autorski musical inspirowany biografią Iry Aldridge’a i jej polskimi wątkami napiszą Tomasz Filipczak (muzyka) i Jacek Mikołajczyk (scenariusz i teksty piosenek), autorzy sukcesu „Bitwy o tron” – ostatniej premiery Syreny, musicalu o polskich królach elekcyjnych, granego od czerwca 2021 r. Premiera musicalu inspirowanego biografią Aldridge’a zaplanowana jest na pierwszą połowę 2023 roku.

W kolejnych latach w Syrenie obędzie się premiera co najmniej jednego dużego musicalu przeniesionego na naszą scenę z Broadwayu oraz dwóch lub trzech autorskich polskich musicali. Inspiracji dla nich szukamy we współczesnej literaturze i muzyce popularnej, do reżyserskiej współpracy zaprosimy m.in. Wojciecha Kościelniaka.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne