EN

3.01.2024, 13:16 Wersja do druku

Warszawa. Bogactwo formy i treści w Teatrze Druga Strefa

Teatr Druga Strefa zaprasza na noworoczne wydarzenia.

Styczeń rozpoczniemy wernisażem wystawy ALEKSANDRA LECHAŃSKA - MALARSTWO oraz pokazem spektaklu warsztatowego WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO przygotowanego w ramach I semestru projektu dla młodzieży licealnej #Atelier przy Teatrze Druga Strefa. Kolejne wydarzenia to spektakl familijny MAGIK KONRAD W TEATRZE DRUGA STREFA, który rozbawi zarówno najmłodszych widzów jak i tych dorosłych. ŚWINIA - dramat sądowy rozgrywający się na początku lat 90. Monodram DRUGA w wykonaniu Katarzyny Traczyńskiej, którego autorką jest znana pisarka Agnieszka Lis. AMERICAN DREAMS czyli opowieść o losach dwóch polskich aktorek na emigracji. Widzowie będą mogli zobaczyć ponownie najnowszy spektakl Teatru Druga Strefa, dramat Jeana Paula Sartra PRZY DRZWIACH ZAMKNIĘTYCH w wykonaniu trzech niesamowitych aktorek - Haliny Chrobak, Joanny Górniak oraz Katarzyny Łochowskiej.

W styczniu zapraszamy na premierę spektaklu ĆMIENIE w ramach projektu #scenainicjatyw. Na godzinę przed premierą, w ramach akcji WOKÓŁ SZTUKI, dla widzów otwarta będzie Pracownia Wandy Czełkowskiej, znanej i cenionej rzeźbiarki i artystki.

Pierwszy miesiąc roku zakończymy trzyczęściowym performancem Anny Paszek UNE PETITE HYSTERIE, traktującym o histerii - zjawisku medycznym, społecznym i kulturowym.

fot. autorka: Aleksandra Lechańska

ALEKSANDRA LECHAŃSKA - MALARSTWO | wernisaż

11 stycznia, 19.00

Wystawa "Aleksandra Lechańska - Malarstwo" będzie składać się z 2 elementów - serii "Ptaki" oraz "Geometrie" (obie to technika akrylowa na płótnie). "Ptaki" są inspirowane sztuką japońską oraz Art Deco, natomiast "Geometrie" nawiązują do kubistycznych fascynacji artystki. Wszystkie prace zaś charakteryzuje ekspresja kolorem, silna wibracja i energia życia bijąca z płócien. Największym autorytetem artystycznym jest dla malarki Tamara Łempicka, stąd mocne dążenie do precyzji, inspiracje kubistyczne, ale też tematyka klasyczna, nawet renesansowa.

O autorce:

Aleksandra Lechańska - Urodzona w 1990r. w Warszawie, od prawie 10 lat Mokotowianka. 

Szkicowała w zasadzie od dziecka, natomiast swoje pierwsze kroki w rysunku artystycznym pod okiem profesorów ASP stawiała w roku 2006 w POA na Nowolipkach. Następnie przyszedł czas na malarstwo akrylowe na płótnie, co zaowocowało wernisażem obrazów w 2014 roku w Centrum Kultury Warszawa Młociny. Dzięki temu podjęła współpracę z galerią Kameleon na Bemowie. W 2016 roku wzięła udział w charytatywnej aukcji obrazów ,,Z talentem do celu”. W czerwcu 2021 zajęła 3. miejsce w konkursie na projekt kartki pocztowej z okazji roku Lema w Instytucie Polskim w Wiedniu. W 2022 roku miała wystawę obrazów w hotelu Platinum Mountain w Szklarskiej Porębie. Na co dzień pracuje w agencji kreatywnej.

Wstęp wolny. 

Wystawa potrwa do 29 lutego 2024.

Kurator: Sylwester Biraga

Produkcja: Bartosz Goździkowski
#kreatywnawarszawa

fot. proj. Michalina Kowalczyk

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO | pokaz warsztatowy

12 stycznia, 19.00

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO to pokaz spektaklu przygotowanego w ramach warsztatów teatralnych dla młodzieży licealnej w #Atelier przy Teatrze Druga Strefa.  Przez trzy miesiące uczestniczki poznawały pracę nad tworzeniem spektaklu teatralnego ,,od pomysłu do premiery”. Pokaz WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO jest efektem wrażliwości, kreatywności i pracy uczestniczek warsztatów pod okiem Aleksandry Kowalczyk i Bartosza Goździkowskiego. 

Szesnaste urodziny. Sweet Sixteen. Zabawa, prezenty, tort, przekąski, balony. Cała rodzina zebrała się, żeby wspólnie świętować. Czego można chcieć więcej? Przecież nie ma to jak rodzina w komplecie. W tej wybuchowej mieszance wracają kłótnie i miłości sprzed lat. Czy kolor sukienki, którą Ciotka Honorata miała na weselu własnej siostry ma aż tak wielkie znaczenie? Czy według Cioci Beci młody kawaler może mieć chude nadgarstki i łydki? Czego życzyć nastolatkowi w tak ważnym dniu? Odpowiedź jest prosta - Wszystkiego Najlepszego!

Występują: Diana Figurska, Katarzyna Janiszewska, Vixen Kłębek,  Pola Kurowska, Hanna Mazurczak, Nina PIetrasik, Tosia Woźnica

Prowadzący: Aleksandra Kowalczyk, Bartosz Goździkowski

Plakat: Michalina Kowalczyk

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 15+

fot. mat. organizatora

MAGIK KONRAD W TEATRZE DRUGA STREFA | spektakl familijny

13 stycznia, 11.00

Magik Konrad w Teatrze Druga Strefa

Magik Konrad – specjalista od rozbawiania dzieci za pomocą iluzji! Konradowe show to oczy wytrzeszczone ze zdziwienia i brzuchy obolałe ze śmiechu. To 45 minut radochy na pełnych obrotach!

Nasz magik jest strasznym fajtłapą, dzieci ciągle muszą mu podpowiadać, co robi źle czy o czym tam zapomniał. A do niektórych numerów Konrad zaprasza na scenę asystentów wybieranych z publiczności.

Będzie się działo! Będzie sznurek, co gubi końce, kula - co udaje, że lata, a także metalowe koła, co łączyć się potrafią. A to tylko część niespodzianek!

Konrad zna się na rzeczy, występuje od 14 lat i wykonał w tym czasie ponad 3000 występów! Występował w telewizji, w samolotach, w Polsce i za granicą, a ostatnio nawet w czystych skarpetkach.

Pokaz familijny, zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 10 lat.

Zapraszamy też rodziców, babcie, dziadków, a nawet i teściową!

Nie zwlekaj z zakupem biletów, znikają szybciej niż pączki w tłusty czwartek!

Czas trwania 45 min | Kategoria wiekowa 4+ 

fot. Kacper Mucha

ŚWINIA | dramat

13 stycznia, 19.00

Akcja spektaklu rozgrywa się w latach 90. ubiegłego wieku. Prokurator Lucyna Nowak przychodzi do sędziego Marka Kowalskiego porozmawiać o toczącej się sprawie kobiety, oskarżonej o morderstwo 8 mężczyzn. Czy wspólna przeszłość będzie miała wpływ na postępowanie? Czy Marek wyda wyrok najwyższej kary dla oskarżonej? 

"Świnia" to sztuka, która porusza ważne kwestie moralności, etyki wyboru i podkreśla, że za systemem zawsze stoją ludzie i ich osobiste doświadczenia.

Z recenzji:

Bardzo dobry spektakl, aż boję się zdradzić o co chodzi, bo warto by każdy zobaczył i ocenił we własnym sumieniu kto jest tą tytułową świnią. 

Wartka akcja, spektakl bardzo dobrze zagrany. Swoisty koncert pary aktorów; przyciąganie i odpychanie się w zależności od rozwoju sytuacji; sprzedać się czy może nie, uwzględnić wszystkie za i przeciw, uniewinnić czy skazać? 

MaGa notatnikkulturalny.blogspot.com

Opinie widzów:

Intrygująca fabuła, która wciąga już od pierwszych minut, napięcie, które czuć w powietrzu, piękna scenografia i kostiumy sprawiają, że nie będziecie mogli oderwać wzroku od sceny.

Martyna, facebook

Historia jest intrygująca, postacie wielowymiarowe, a kostiumy i scenografia idealnie wpisane w epokę.

Magda, facebook

Emocje i mimika na twarzach aktorów - do dziś jestem poruszona i zachwycona.

Monika, facebook

Obsada:

Aleksandra Kowalczyk - prokurator Lucyna Nowak
Bartosz Goździkowski - sędzia Marek Kowalski

Kostiumy: Agnieszka Zadworna
Scenografia: Sylwester Biraga
Plakat: Michalina Kowalczyk
Zdjęcia: Kacper Mucha
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Premiera 12 maja 2023

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

#scenainicjatyw

Scena Inicjatyw to program Teatru Druga Strefa, który skupia się na rozwijaniu inicjatywy aktorów i daje im swobodę w kreowaniu swojej pracy artystycznej. W ramach Sceny Inicjatyw aktorzy mają możliwość tworzenia własnych spektakli w siedzibie teatru bez konieczności oczekiwania na inicjatywę ze strony reżysera. Program ten pozwala aktorom na rozwijanie swojego warsztatu artystycznego i umiejętności w różnych dziedzinach teatralnych.

fot. proj. Alicja Siemko

ĆMIENIE | premiera

17 stycznia, 19.00

Wolność to nie tylko prawo do swobodnego działania. Wolność to także prawo do nie działania. O ile nasza cywilizacja zdaje się doskonale obchodzić z tym pierwszym, to drugie przeżywa niespotykany dotąd kryzys. Zasypywani obrazami idealnych i spełnionych ludzi nieustannie dążymy do osiągnięcia własnej “najlepszej wersji siebie”, a każda chwila odpoczynku w tym gorączkowym biegu staje się źródłem lęku, frustracji i poczucia winy. Nie ważne, jak wiele udało nam się osiągnąć - coś w nas nieustannie szepce, że wciąż robimy zbyt mało, by stać się idealną fotografią, wiszącą na frontowej ścianie naszej wyobraźni.

Czy istnieje wyjście z tej sytuacji? Czy możemy przerwać zamknięte koło samooskarżeń, czyniące z nas jednocześnie panów i niewolników własnego życia? Jak przestać odczuwać drażniące ćmienie wewnętrznej presji, odbierające nam radość swobodnej ekspresji?

“Ćmienie” to portret pokolenia, mierzącego się z własnymi pragnieniami, ambicjami i zagubieniem. To próba odnalezienia własnego miejsca we współczesnym świecie i odpowiedzi na dręczące nas wszystkich pytania - o związki, rodzinę, karierę, miłość i rodzicielstwo. To wyraz buntu wobec nieustannego niepokoju, presji sukcesu, szumu bodźców, natłoku informacji i przemocy pop-ideałów. Ćmienie to pozornie nieznaczny, ale zawsze obecny ból w naszych umysłach i sercach.

Autor i reżyseria: Radosław Maciąg
Wykonanie: Lidia Pronobis, Aleksandra Pałka-Łopatka, Jakub Łopatka, Maciej Zuchowicz, Kacper Lech
Muzyka: Kacper Lech
Choreografia: Karolina Rentflejsz

Plakat, kostiumy: Alicja Siemko
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Premiera 17 stycznia 2024

Czas trwania 90 minut | Kategoria wiekowa 15+

#scenainicjatyw

Scena Inicjatyw to program Teatru Druga Strefa, który skupia się na rozwijaniu inicjatywy aktorów i daje im swobodę w kreowaniu swojej pracy artystycznej. W ramach Sceny Inicjatyw aktorzy mają możliwość tworzenia własnych spektakli w siedzibie teatru bez konieczności oczekiwania na inicjatywę ze strony reżysera. Program ten pozwala aktorom na rozwijanie swojego warsztatu artystycznego i umiejętności w różnych dziedzinach teatralnych.

fot. Karpati&Zarewicz

AMERICAN DREAMS

20 stycznia, 19.00

Akcja rozgrywa się w tajemniczym teatralnym studio, gdzie Córka i Matka szukają swojego miejsca na świecie. Córka marzy o karierze aktorskiej w Hollywood, a Matka, była gwiazda sceny, stoi przed trudnymi wyborami w swoim życiu. Przez dialogi między nimi poznajemy ich relacje oraz zmagania z marzeniami a rzeczywistością artystycznego świata. Spektakl w reżyserii Sylwestra Biragi przenosi nas za kulisy teatru, gdzie bohaterki zadają sobie pytania o tożsamość.

To historia o przemijaniu czasu, marzeniach i trudnych wyborach. 

Z recenzji:

Jest pewne, że Sylwester Biraga, Aleksandra Kowalczyk i Katarzyna Kozak w trójkę stworzyli przedstawienie, które na każdej płaszczyźnie - tak aktorskiej, jak i scenograficznej, czy kostiumowej - „trafia w punkt".

Klaudia Kaźmierczak, dzienikteatralny.pl

To jest takie przedstawienie, które warto obejrzeć raz, potem drugi, a nawet więcej, bo za każdym razem zwrócimy uwagę na coś nowego, co zupełnie zmieni nasze spojrzenie na tę opowieść. 

Włodzimierz Naubart, chochlik kulturalny

O autorze:

Prof. dr hab. Kazimierz Braun jest reżyserem, pisarzem, historykiem teatru. Reżyserował w kraju i za granicą. Prowadził teatry w Lublinie i we Wrocławiu. Wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim i w PWST Kraków-Wrocław. Zwolniony z pracy w 1984 roku z powodu działalności opozycyjnej, reżyserował w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Kanadzie oraz wykładał i uczył reżyserii na uniwersytetach amerykańskich. W jego dorobku znajduje się reżyseria ponad 150 przedstawień teatralnych i telewizyjnych oraz publikacja ponad 60 książek, w tym prac naukowych, powieści, dramatów i poezji. Jego teksty dramatyczne – sztuki i adaptacje – wystawiane były w Polsce, Irlandii, Kanadzie i USA.

autor: Kazimierz Braun

obsada:

CÓRKA - Aleksandra Kowalczyk

MATKA - Katarzyna Kozak

reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Sylwester Biraga

plakat: Marek Maciejczyk

Premiera 23 września 2023

Czas trwania 90 minut | Kategoria wiekowa 15+

Spektakl jest realizowany dzięki wsparciu finansowym Miasta st. Warszawa

fot. Karpati&Zarewicz

PRZY DRZWIACH ZAMKNIĘTYCH | dramat

24 stycznia, 19.00

Gdzieś po drugiej stronie Garcin, Inez i Stellę skazano na bycie razem na wieczność. Nie mają szczoteczki do zębów, nie mają łóżka, nie mają lustra, mają tylko siebie i doskonale wyuczoną grę pozorów. Z łatwością okłamują innych, okłamują siebie, a cena jest wysoka. W tym niezwykłym trójkącie przy drzwiach zamkniętych wychodzą na światło dzienne najmroczniejsze sekrety ich życia. Podstęp, intryga, manipulacja, agresja, brutalność, namiętność, uległość przyjemności, zabijanie dzieci. Gra w asertywność oraz walka o przewagę nad pozostałymi jest jedynym wyjściem z sytuacji. Kto stanie się katem, a kto ofiarą? I czy ofiara może być równocześnie katem? 

PRZY DRZWIACH ZAMKNIĘTYCH to dramat, który na polskich scenach wystawiany był niezwykle rzadko. Sylwester Biraga na nowo odczytuje napisany w 1944 roku tekst autorstwa Jeana Paula Sartra, poszukując przy tym odpowiedzi na pytanie czy rzeczywiście piekło to są inni? 

Jean Paul Sartre - powieściopisarz, dramaturg i filozof. Jeden z czołowych przedstawicieli egzystencjalizmu ateistycznego. Pod koniec życia odszedł jednak od tej filozofii rozwijając przy tym własną wersję socjologii marksistowskiej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1964 roku, której przyjęcia odmówił. 

Autor: Jean Paul Sartre

Tłumaczenie: Jan Kott

Obsada:

Kelner - Michał Górczyński, Sylwester Biraga

Garcin - Joanna Górniak

Inez - Halina Chrobak

Stella - Katarzyna Łochowska

Reżyseria, scenografia: Sylwester Biraga

Muzyka: Michał Górczyński

Plakat: Marek Maciejczyk

Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Premiera 15 grudnia 2023

Czas trwania 75 minut | Kategoria wiekowa 15+

Licencja na wystawienie spektaklu została została udzielona przez ZAIKS.

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Miasto st. Warszawa.

fot. Piotr Szafran

DRUGA | monodram

26 stycznia, 19.00

DRUGA  to opowieść o losach kobiety – żony, matki, córki, aktorki. Historia o  łamaniu barier, buncie, o wychodzeniu ze strefy komfortu. Codzienna  walka o własną tożsamość w zestawieniu z dążeniami artystycznymi to  wyboista droga. Bohaterka podąża jednak ścieżką poszukiwania wolności,  co jest zmaganiem szczególnie trudnym, bo przez lata pozostawała w  cieniu autorytatywnej matki.

DRUGA to monodram, w którym  aktorka dialoguje z publicznością poszukując własnej tożsamości. To gra,  zabawa i dramat w jednym. O życiu, sile, jaką mamy w sobie, słabości,  niepohamowanym apetycie na codzienność, o stracie i wygranej. To  opowieść skrząca od dowcipu i głębokiej refleksji… jednym słowem,  rollercoaster.

Z ciekawostek, zakulisowych ploteczek  trzeba koniecznie zdradzić (w tajemnicy, oczywiście), że odtwórczyni  głównej roli posiada pewną specyficzną, ważną umiejętność. Jest  mianowicie członkinią formacji tanecznej, która w listopadzie 2022  zdobyła mistrzostwo świata w stepowaniu. Jak zatem sądzicie – czy to jest umiejętność, która zostanie wykorzystana na scenie? 

Pierwotnie  DRUGA miała być projektem kobiecym, zrealizowanym wyłącznie przez  żeński pierwiastek. Temat okazał się jednak tak uniwersalny, że panowie  nie pozostali obojętni. Dlatego, choć u podstaw stoi praca kobiet,  aktorki – autorki – i reżyserki, to jednak i panowie dołożyli swoją  cegiełkę. Dzięki temu projekt DRUGA stał się wszechstronny, pojemny,  otwarty.

Z recenzji:

Jestem pod wrażeniem i niesamowitej gry aktorskiej Katarzyny Traczyńskiej i oczywiście talentu Agnieszki Lis , na podstawie której tekstu powstał monodram w reżyserii Anny Sandowicz. I to jaki!! Pełen ekspresji, niesamowitych emocji i tak bardzo realny. Brawo!

zaczytanapodrozniczka.blogspot.com

Autorka: Agnieszka Lis
Wykonanie: Katarzyna Traczyńska
Reżyseria: Anna Sandowicz
Muzyka: Marek Jakubowicz
Choreografia: Michał Wierzbowski

Plakat: Asya Burtseva
Zdjęcie do plakatu: Eligiusz Baranowski
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Premiera 13 października 2023

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

#scenainicjatyw

Scena Inicjatyw to program Teatru Druga Strefa, który skupia się na rozwijaniu inicjatywy aktorów i daje im swobodę w kreowaniu swojej pracy artystycznej. W ramach Sceny Inicjatyw aktorzy mają możliwość tworzenia własnych spektakli w siedzibie teatru bez konieczności oczekiwania na inicjatywę ze strony reżysera. Program ten pozwala aktorom na rozwijanie swojego warsztatu artystycznego i umiejętności w różnych dziedzinach teatralnych.

fot. mat. organizatora

UNE PETITE HYSTÉRIE | performance 

27 stycznia, 19.00

„Une petite hystérie" to  trzyczęściowy performance traktujący o histerii - zjawisku medycznym,  społecznym i kulturowym, które na dobre zniknęło z rejestru chorób  psychicznych dopiero pod koniec XX wieku. Za twórcę terminu uznaje się  Hipokratesa, który uważał, że jest to choroba „wędrującej macicy” (od  gr. hystera). 

Michael Foucault powiedział kiedyś, że „histerycy są prawdziwymi bojownikami anty-psychiatrii.”  Co miał na myśli? Prawdopodobnie to, że w histerii krył się olbrzymi  potencjał wywrotowy, obnażania słabości i hipokryzji systemu władzy,  przez który została ona wymyślona. Innymi słowy jego rozbrojenia poprzez  to, że wymykała się wszelkiej naukowej kategoryzacji. Za histeryczkę  można było uznać każdą kobietę, która nie wpisywała się w powszechnie  obowiązujący podział ról.

Performance  przywołuje postaci trzech kobiet, w tym jednej z najbardziej znanych  buntowniczek i „histeryczek” Idy Bauer (pseudonim Dora). To u niej  Zygmunt Freud zdiagnozował w 1900 r. tzw. „małą histerię" i  bezskutecznie leczył przez siedem tygodni.

Histeria była niejednokrotnie manifestacją niezależności, siły i niezgody na zastany porządek społeczny.

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 15+

Anna Paszek urodzona  w 1983 r. Artystka live art, performerka, absolwentka MA Live Art na QMUL w Londynie, uczestniczka licznych międzynarodowych warsztatów i  festiwali, z wykształcenia lingwistka i adwokatka. Entuzjastka nowych  technologii. W ramach praktyki artystycznej zajmuje się zagadnieniami  wspólnotowości, sprawiedliwości, systemów władzy i kontroli, w  szczególności, w jaki sposób oddziałują na grupy słabsze. W pracy z  ciałem wykorzystuje przede wszystkim tekst, głos i storytelling. Określa  siebie jako feministkę nieoczywistą w przestrzeniach, które nie uchodzą  za feministyczne, mama Idy.

Źródło:

Materiał nadesłany