EN
30.06.2022, 08:39 Wersja do druku

Warszawa. „Białoszewski 100” wg Artura Gotza

Dziś odbędzie się premiera projektu „Białoszewski 100”, który zostanie zaprezentowany w setną rocznicę urodzin poety, prozaika i dramatopisarza, Mirona Białoszewskiego.

fot. mat. organizatora

Producentem, reżyserem i wykonawcą jest wokalista i aktor Artur Gotz, który dwa dni temu wrócił z miesięcznej trasy koncertowej po USA, gdzie był już po raz czwarty i odniósł wielki sukces.

Miron Białoszewski urodził się 30 czerwca 1922 roku i dorastał na Woli przy ulicy Leszno 99, a w trakcie wojny mieszkał przy ulicy Chłodnej 40. Tam zastało go Powstanie Warszawskie, uciekał przez ulicę Ogrodową na Stare Miasto, a później kanałami przedostał się do Śródmieścia.

„Poeta osobny”, „poeta lingwistyczny”, outsider z wyboru - twórca na stałe wpisał się w historię literatury polskiej. Choć od jego śmierci minęło prawie 40 lat to nadal inspiruje swoją twórczością, w której bawił się słowem.

Projekt składa się z części muzycznej, w której zaprezentowane zostaną kompozycje do tekstów Mirona Białoszewskiego m.in. słynna "Karuzeli z madonnami", do której muzykę napisał Zygmunt Konieczny, świętujący w tym roku 85-te urodziny. Piosenka powstała specjalnie dla wielkiej polskiej artystki piosenki, Ewy Demarczyk. Premiera utworu odbyła się w czerwcu 1962, czyli jednocześnie świętowane będzie 60-lecie tej genialnej kompozycji. Usłyszeć będzie można również fragmenty "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" z muzyką Mateusza Pospieszalskiego.

Przypomniana zostanie także postać Józefa "Ziutka" Szczepańskiego, poety-żołnierza, który również urodził się sto lat temu.

W spektaklu wystąpią również uczniowie Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie pod opieką Adama Biernackiego.

Premiera odbędzie się w Warszawie w Wolskim Centrum Kultury. 

Artur Gotz to wokalista (cztery płyty, prawie 600 koncertów w Polsce, Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie) oraz aktor scen Warszawy i Łodzi, tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox, laureat nagrody „Wokalista Roku 2016”. Oficjalna strona: arturgotz.pl 

Produkcja: Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie.

Partnerzy: Wolskie Centrum Kultury, Szkoła Aktorska Haliny i Jana Machulskich, Assitej. Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży 

Patroni medialni: Polskie Radio RDC, TVP3 Warszawa, Agencja Informacyjna, Kulturalnipl 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne