W sierpniu Teatr Druga Strefa proponuje widzom trzy bezpłatne wydarzenia: dwa performatywne spacery po Parku Morskie Oko oraz wernisaż wystawy w teatrze.
12 i 13 sierpnia
Spacer performatywny «Choreografia miasta»
16.00, Park Morskie Oko
Wstęp wolny
W podróż w czasie zabierze nas Franciszek Szuster znany XIX wieczny litograf i kupiec. Na swojej drodze spotkamy Izabelę Lubomirską założycielkę parku, kolekcjonerkę sztuki oraz jej kochanka ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Spacer, na który zapraszamy, pozwoli nam spojrzeć na znane nam miejsca poprzez działania performerek i performerów, poczuć wpływ jaki historia ma na nas, jak rezonuje w przestrzeni. Zapraszamy do wspólnego odczuwania i bycia przez historię.
Start: 16.00 przy pomniku Jana Matejki.
Koncept i choreografia: Kamil Wawrzuta
Choreografia i wykonanie: Magda Fejdasz, Aneta Jankowska, Piotr Stanek, Kamil Wawrzuta
Projekt «Choreografia miasta» dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu «Taniec», realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
15 sierpnia
19.00, Teatr Druga Strefa
Wstęp wolny
Połamane i obdrapane figurki Matki Boskej w rękach Weroniki Leczkowskiej zyskują nowy blask. Gdy docierają do ną niosą ze sobą zapach starego domu lub kapliczki i szarość. Gdy opuszczają są zwykle kolorowe niczym motyle. Żadna z nich nie ma jednak obraźliwego charakteru, jedynie niezwykły: czy współczesna Matka Boska mogłaby mieć kolczyk w brwi? A czy mogłaby mieć czarny kolor skóry? A tatuaż? A turban? Takie pytania nie są niewłaściwe, są jedynie złamaniem tradycji przedstawiania Maryi jako gładko uczesanej kobiety w skromnych, powłóczystych strojach.
Renowacja figurek to dla Weroniki Leczkowskiej również cudowny czas przebywania z samą sobą i własnymi myślami. Spisuje te codzienne treści (które nieuchronnie wpływają na powstające Matki i vice versa) i dołącza do figurek. Teksty te będziecie mogli posłuchać podczas oglądania Matek.
«Dlaczego akurat Matki? Pierwsza przyszła przypadkiem – znalazłam ją potłuczoną w urbeksie (opuszczone domy i fabryki są często celem moich rowerowych eskapad – tu obserwuję przemijanie). Zrobiło mi się jej żal – zabrałam więc, posklejałam i «pokolorowałam» I na nowo odkryłam, że uwielbiam tworzyć.. Kolejne nie były już przypadkiem - wciągnęło mnie to zajęcie bez reszty»
Weronika Leczkowska
Wystawa Weroniki Leczkowskiej
Kurator: Sylwester Biraga
Wernisaż 15 sierpnia o godz. 19.00
Prosimy o zabranie telefonów i słuchawek.