EN
19.04.2022, 10:35 Wersja do druku

Warszawa. „Barbara Radziwiłłówna” w ramach cyklu „Romantyzm. Od-czytywanie” w IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 27 kwietnia o godz. 19.00 na czytanie sceniczne „Barbary Radziwiłłówny” Antoniego Odyńca w reżyserii Jerzego Machowskiego. Czytanie odbywa się w ramach cyklu „Romantyzm. Od-czytywanie”. Bezpłatne zaproszenia dostępne są w serwisie GoOut.net i na stronie internetowej IT.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Antoni Odyniec (1804-1885), jeśli dziś jest pamiętany, to głównie jako autor „Listów z podróży”, w których opisał swoją i Mickiewicza wspólną wędrówkę po romantycznej Europie. Z całej jego spuścizny poetyckiej pamięta się może jeszcze o „Pieśni Filaretów”. Jego dorobek dramatopisarski jest całkiem nieznany. Poprzez czytanie „Barbary Radziwiłłówny” przywracamy zatem brakującą kartę w historii dramatu romantycznego.

W tym bodaj nigdy jeszcze niewystawianym dramacie żyjący pod zaborami autor odwołuje się do czasów świetności dawnej Rzeczpospolitej. Czytanie to nieprzypadkowo odbędzie się w przeddzień 3 maja, święta upamiętniającego właśnie Polskę przedrozbiorową. Dramat Odyńca będzie asumptem do rozmowy o tym, jak romantycy patrzyli na polską historię i jakie wnioski z niej wyciągali.

Jerzy Machowski

Po czytaniu rozmowę z udziałem twórców oraz prof. dr hab. Marii Jolanty Olszewskiej (Wydział Polonistyki, Uniwersytet Warszawski) poprowadzi Iwona Rusek.

Antoni Odyniec

„Barbara Radziwiłłówna”

adaptacja: Iwona Rusek

reżyseria: Jerzy Machowski

obsada: Marek Barbasiewicz, Damian Damięcki, Edyta Januszewska, Angelika Kurowska, Jan Marczewski, Andrzej Mastalerz, Sławomir Orzechowski, Włodzimierz Press, Ewa Serwa, Bożena Stachura, Krzysztof Szczepaniak, Paweł Tomaszewski

zespół muzyki dawnej: Jacek Urbaniak (flety), Adela Czaplewska (viola), Filip Zieliński (lutnia), Teresa Kowalik (wokal)

W bieżącym roku przypada 200. rocznica publikacji pierwszego tomu „Poezji” Adama Mickiewicza, w którym znalazł się cykl „Ballady i romanse”. Wydarzenie to zostało powszechnie uznane za symboliczny (i faktyczny) początek romantyzmu w Polsce, epoki, która w zasadniczy sposób wpłynęła na kształt polskiej kultury, w tym także na polski teatr. Inaugurując w Instytucie Teatralnym cykl „Romantyzm. Od-czytywanie”, chcemy przypomnieć w formie czytań scenicznych zarówno kanoniczne teksty polskiego dramatu romantycznego, jak i te niemal zupełnie zapomniane lub stanowiące interesujący kontekst dla dzieł wieszczów. 

Czytaniom towarzyszyć będą seminaria i rozmowy z udziałem literaturoznawców, teatrologów, historyków, a także praktyków teatru, którzy poprzez namysł nad tekstem; osobistą lekturę i refleksję nakreślą nowe (nie mylić z nowoczesnym) rozumienie i, co w przypadku romantyzmu kluczowe, przeżycie tych arcydzieł literackich.

Kuratorzy cyklu: Iwona E. Rusek, Jerzy Machowski

Harmonogram czytań

10.03 | „Stara romantyczka” Stanisława Bogusławskiego, reż. Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek

24.03 | „Ksiądz Marek” Juliusza Słowackiego, Teatr Klasyki Polskiej, reż. Jacek Raginis, adaptacja Iwona Rusek

27.04 | „Barbara Radziwiłłówna” Antoniego Odyńca, reż. Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek

2.06 | „Komedyjki” Klementyny Hoffmanowej, reż. Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek

Źródło:

Materiał własny