EN
21.03.2022, 14:51 Wersja do druku

Warszawa. „Autokorekta” gościnnie w poznańskim Pawilonie

„Autokorekta” w reż. Jakuba Skrzywanka z TR Warszawa zaprezentowana zostanie gościnnie w Pawilonie w Poznaniu. Spektakl będzie można obejrzeć dwukrotnie - 2 i 3 kwietnia o godz. 18.00 na scenie Nowa Gazownia.

fot. mat. teatru

Jak przeczytać możemy na stronie internetowej: “Pawilon jest miejscem o autonomicznym charakterze, miejscem wymiany myśli, pobudzania idei i aktywności, rozumianym jako platforma dla organizacji miejskich, łączącym miejskie energie i intencje rozwoju”. Poznański Pawilon jest przestrzenią dedykowaną spektaklom, wszelkim działaniom performatywnym oraz warsztatom i projekcjom filmowym. Miejsce realizuje zarówno program przygotowany przez zespół kuratorski, jak i udostępnia swoją przestrzeń twórcom indywidualnym oraz instytucjom samorządowym w ramach programu Pawilon Otwarty. Kuratorem Pawilonu i koordynatorem programu performatywnego jest Andrzej Pakuła.

O SPEKTAKLU

„Autokorekta” jest kolejnym po „To my jesteśmy przyszłością!” (Teatr Nowy Proxima w Krakowie) projektem teatralnym, w którym Jakub Skrzywanek wspólnie z innymi twórczyniami i twórcami teatralnymi (Magda Mosiewicz, Aleksandr Prowaliński, Anna Axer Fijałkowska) zaprosił do współtworzenia spektaklu licealistki i licealistów wkraczających w pełnoletniość – Amelię, Jagodę, Kaję, Natalią, Ostapa, Aleksa i Zosię. Tym razem po okresie niemal rocznego lockdownu związanego z przymusowym zamknięciem w domach i zdalnej edukacji, przyglądali się pierwszym tygodniom „powrotu do normalności”. Pytanie tylko, czy jakikolwiek powrót jest jeszcze możliwy? Jak „normalność” postrzegają ci, którzy większość okresu dojrzewania spędzili zamknięci w domach? Czego potrzebują, jakie są ich lęki i czy teatr może jakkolwiek pomóc im przezwyciężyć wszystko to, co kumulowało się w ostatnich miesiącach? Co chcą powiedzieć w momencie, kiedy bardzo uważnie mogli obserwować otaczającą ich rzeczywistość i system, którego są częścią? Co potrzebują usłyszeć, jeśli większość rzeczy, które chcieliby przekazać dorosłym, zaczynałaby się od długiego i niczym nieposkromionego krzyku?

„Autokorekta” to ponowna próba oddania sceny teatralnej młodym dorosłym, być może bardziej niż kiedykolwiek potrzebna, aby publicznie wysłuchać tych, którzy mówią – „Nikt się nami nie przejmował!”. We wspólnej pracy warsztatowej postarają się poprawić to, czego nie są w stanie zaakceptować. Sprawdzić, czy zmiana wypowiedziana przez nich w przestrzeni teatru, może zmienić cokolwiek więcej.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

„Autokorekta” to spektakl, który powstał jako finał projektu TiSz (teatr i szkoła), we współpracy działu pedagogiki TR Warszawa i LO im. Lisa Kuli. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawował Jakub Skrzywanek. Na scenie pojawili się Ostap Junko, Amelia Karwacka, Jagoda Klimkowska, Zosia Mańkowska, Kaja Sienkiewicz, Aleks Ślązak i Natalia Wrońska. Za współpracę scenograficzną odpowiedzialny był Aleksandr Prowaliński, za kostiumograficzną zaś Anna Axer Fijałkowska. Wideo do spektaklu współtworzyła Magda Mosiewicz. Merytoryczną koordynacją projektu po stronie TR Warszawa zajęli się członkowie i członkinie zespołu edukacji - Michał Domański, Anna Kurelska i Anna Rochowska. Koordynacją projektu TiSz TR zajmowała się Marta Bernatowicz. Do współpracy zaangażowano również pedagogów i pedagożki - Tomasza Daszczuka i Agatę Pietrzyk – Sławińską. Premiera spektaklu odbyła się 16 października 2021 r. na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.

WYJAZDY I NAGRODY

“Autokorekta” w reżyserii Jakuba Skrzywanka po raz pierwszy poza siedzibą TR Warszawa zaprezentowana została podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ. Spektakl zagrany został dwukrotnie 23 i 24 listopada 2021 roku. Więcej o festiwalu dowiedzieć można się tutaj.

Spektakl “Autokorekta” spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony krytyków, jak i widowni. 15 marca br. Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni poinformował, że po przeczytaniu 210 sztuk zgłoszonych do konkursu 15. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, komisja w składzie Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski dokonała wyboru 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. Wśród nich znalazła się również “Autokorekta”. Więcej przeczytać można tutaj.

TR ON TOUR 2021/2022

Tournée TR Warszawa 2021/2022 rozpoczęliśmy od 8 pokazów “CZĄSTEK KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon w dniach 17-25 lipca 2021 r. w ramach TR ON TOUR 2021/2022 w dniach 18-21 sierpnia 2021 r. na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen (Holandia) prezentowaliśmy spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 26 sierpnia 2021 r. spektakl “ONKO” pokazany był w ramach 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction w Sopocie. Na sopockim festiwalu prezentowana była także koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 2, 3 i 4 września 2021 r. publiczność Athens & Epidaurus Festival zobaczyła w Atenach spektakl “CZĄSTKI KOBIETY”. 17, 18 i 19 września 2021 r. spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó prezentujemy na 36. Festiwalu Romaeuropa w Rzymie (Włochy). 27 września 2021 r. “CZĄSTKI KOBIETY” otworzyły Międzynarodowy program Festiwalu Teatralnego SIRENOS w Wilnie (Litwa). Równolegle, 18 września 2021 r. byliśmy obecni na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Divadlo” w Pilźnie (Czechy) ze spektaklem “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala. 11 i 12 października 2021 r. spektakl “3SIOSTRY” zaprezentowaliśmy na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Dialog” we Wrocławiu, a 18 i 19 października 2021 r. pokazany został na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. 11 listopada 2021 r. spektakl “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego otworzył 10. Festiwal Fast Forward w Dreźnie (Niemcy). 13 i 14 listopada 2021 r., w ramach TR TOUR 2021/2022 byliśmy obecni w Thalia Theater w Hamburgu (Niemcy) ze spektaklem “CZĄSTKI KOBIETY”. W programie 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie znalazły się aż 4 spektakle z repertuaru TR Warszawa. 5 grudnia 2021 r. zagraliśmy spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, a 7 grudnia 2021 r. wspólnie z Akademią Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza prezentowaliśmy “KLUB”, również w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 9 grudnia 2021 r. zagraliśmy “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego, a 11 i 12 grudnia 2021 r. “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala. W roku 2022 poza siedzibą TR Warszawa wystawimy “Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” w reżyserii Katarzyny Kalwat, które zobaczyć można 27 marca br. w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Kolejnym wyjazdem będzie “Autokorekta” w reż. Jakuba Skrzywanka, która wystawiona zostanie 2 i 3 kwietnia br. w Pawilonie, w Poznaniu.

Źródło:

Materiał nadesłany