EN
24.03.2023, 14:52 Wersja do druku

Warszawa. „Arianie” Beniamina Bukowskiego na zakończenie Festiwalu Nowe Epifanie

2 kwietnia na zakończenie Festiwalu Nowe Epifanie w Komunie Warszawa pokazany zostanie spektakl „Arianie” Beniamina Bukowskiego. Spektakl w różnych kontekstach – lokalnym, historycznym i współczesnym – przygląda się fenomenowi jednego z najbardziej fascynujących ruchów religijnych, intelektualnych i społecznych, jakie działały na naszych ziemiach: wspólnocie Braci Polskich, zwanych przez oponentów arianami. Spektakl na godz. 18.00 już wyprzedany. Organizatorzy zapraszają na dodatkowy pokaz o godz. 15.30.

fot. Magda Hueckel

Arianie
Beniamin Bukowski

2 kwietnia (niedziela)
g. 15.30 bilety 35/50 zł
g. 18.00 WYPRZEDANE
Komuna Warszawa/ Szkoła, ul. Emilii Plater 31
Cena biletu: 50 zł/ 35 zł

Funkcjonujący w XVI i XVII wieku Bracia Polscy wysuwali przełomowe jak na swoje czasy postulaty: pragnęli znieść społeczne podziały, wprowadzić pełnię religijnej tolerancji, równość płci, powszechny dostęp do edukacji i pacyfizm. Arianizm mógł rozwinąć się w Rzeczypospolitej dzięki edyktom zapewniającym niespotykaną w innych krajach ówczesnej Europy wolność religijną – zaś jego przedstawiciele słynęli z doskonałego wykształcenia i szerokich horyzontów intelektualnych. Jednak rozwój arianizmu został szybko i brutalnie przerwany przez wzbierające prześladowanie ruchów protestanckich. Ostateczny kres jego rozwojowi położyło oskarżenie Braci Polskich o sprzyjanie szwedzkiemu królowi w wojnie przeciwko Rzeczypospolitej i oficjalne zakazanie funkcjonowania ruchu.

Przedstawienie stawia pytanie o możliwość istnienia ariańskiego zboru dziś – radykalnej wspólnoty etycznej, która własne przekonania łączy z poszanowaniem dla pluralizmu.

Stwarza też okazję do zmierzenia się z problematyką indywidualnej wiary w zderzeniu z instytucjonalną religijnością, podnosząc kwestię wizji chrześcijaństwa radykalnie odmiennej od tej, która obecnie dominuje w Polsce. Czy możliwy jest inny sposób myślenia o naszym kraju, o wspólnocie, o debacie publicznej, o wierze i religii? Czy ariańska utopia, gdyby uniknęła prześladowań, zdołałaby przetrwać, zmieniając Rzeczpospolitą w najbardziej postępowy i rozwinięty kraj Europy?

Tekst i reżyseria: Beniamin M. Bukowski
Asystentka reżysera, wideo: Joanna Kuźmienko
Scenografia / kostiumy: Basia Bińkowska
Choreografia: Tobiasz Sebastian Berg
Kompozycja: Sebastian Świąder
Asystentka scenografki: Julia Łucja Mazur
Występują: Paulina Kondrak, Beata Paluch, Juliusz Chrząstowski/Przemysław Przestrzelski, Krystian Durman, Grzegorz Mielczarek, Łukasz Szczepanowski

Produkcja: Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie

***

„Otchłań przyzywa otchłań” to hasło 14. edycji Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Festiwal rozpoczął się 22 lutego i potrwa do 2 kwietnia. W programie: premiery teatralne, pokazy gościnne, wystawa, potańcówka, koncerty muzyki dawnej oraz kulinaria. Pełen program na noweepifanie.pl

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.

Partnerzy – Nowy Teatr, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Polski w Poznaniu, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, TR Warszawa, Komuna Warszawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Galeria Prześwit, Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, kicket.com

Patroni medialni – TVP Kultura, TVP Warszawa, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany